Zła dieta zwiększa ryzyko występowania depresji o 40%

Dowiedziono, że dieta składająca się z niezdrowych produktów wysokoprzetworzonych, o znacznej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych i cukrów prostych, przyczynia się do powstawania stanów zapalnych w organizmie, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia depresji o około 40%.

Brytyjscy naukowcy z Uniwersytetu w Manchester przeprowadzili szeroką metaanalizę wyników badań dotyczących wpływu niezdrowej diety składającej się głównie z produktów wysokoprzetworzonych na występowanie stanów zapalnych, które mogą być przyczyną powstawania depresji. Analiza łącznie dotyczyła populacji sięgającej blisko 102 000 osób, będących w wieku od 16 do 72 lat, zamieszkujących Stany Zjednoczone, Australię, Europę i Bliski Wschód. Zaobserwowano istotny związek pomiędzy spożywaniem produktów prozapalnych a zwiększonym ryzykiem występowania zaburzeń depresyjnych. Natomiast dieta przeciwzapalna (np. śródziemnomorska), zawierająca więcej błonnika, witamin i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (WNKT) wywołuje odwrotny skutek i może być powszechnie stosowana jako terapia przeciwdepresyjna.

Depresja dotyka około 322 milionów ludzi na całym świecie, co odpowiada 4,4% populacji globu. W ostatnich latach przeprowadzono wiele badań, które wykazały ścisły związek pomiędzy występowaniem przewlekłego stanu zapalnego a rozwojem chorób o podłożu neurologicznym, w tym depresji. Zła dieta składająca się z tłuszczów nasyconych, izomerów trans kwasów tłuszczowych, cukrów prostych i szeregu związków chemicznych stosowanych do konserwowania żywności może modulować produkcję cytokin prozapalnych. Składniki odżywcze, w które bogate są potrawy śródziemnomorskie, wykazują zdolność do obniżania stężenia markerów zapalnych np. interleukiny 6 (IL 6) czy reaktywnego białka C (CRP, ang. C-reactive protein), dzięki czemu zapobiegają występowaniu depresji.

“Te wyniki mają ogromny potencjał kliniczny zarówno w leczeniu depresji, jak i innych chorób, które również mają podłoże zapalne – np. choroba Alzheimera. Zmiana tego co jemy jest zwyczajnie tańszą i zdrowszą alternatywą dla leczenia farmakologicznego, które często niesie za sobą szereg efektów ubocznych.” – dr Steven Bradburn, współautor badania

Zgodnie z wynikami metaanalizy, osoby spożywające znaczne ilości żywności wysokoprzetworzonej (np. typu fast food) wykazują blisko 1,5 krotnie większe prawdopodobieństwo wystąpienia depresji lub związanych z nią objawów, w porównaniu do części populacji, która odżywia się produktami niskoprzetworzonymi, o wysokiej zawartości błonnika, WNKT, przeciwutleniaczy, witamin i minerałów (np. tłustymi rybami morskimi, owocami morza, warzywami, nasionami i produktami zbożowymi o niskim indeksie glikemicznym i wysokiej zawartości węglowodanów złożonych – makaronami, kaszami, ciemnym pieczywem itp.). Dlatego dieta śródziemnomorska, która składa się m.in. z oliwy z oliwek, pomidorów, zielonych warzyw i tłustych ryb może pomóc w niwelowaniu objawów depresji.

Bibliografia

Tolkien K., Bradburn S., Murgatroyd C., An anti-inflammatory diet as a potential intervention for depressive disorders: A systematic review and meta-analysis. Clinical Nutrition. (2018)

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Hirudoterapia – sposób na migenę?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Archiwum: