...

Dzieci powinny czytać

Wykazano, że dzieci w wieku kilku-kilkunastu lat odnoszą korzyści z czytania przez kilkanascie godzin w tygodniu.

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z podstawowych umiejętności nabywana przez dzieci w pierwszych latach edukacji szkolnej. Może ono pełnić funkcję edukacyjną lub być miłą formą spędzania wolnego czasu. Okazuje się, że czytanie jest ważnym czynnikiem wpływającym na rozwój neurologiczny u dzieci, poprawiającym strukturę i pracę mózgu. Ponadto ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne, odgrywając kluczową rolę w kształtowaniu dobrostanu emocjonalnego i funkcji poznawczych młodzieży.

Grupa naukowców z Uniwersytetów w Cambridge i Warwick w Wielkiej Brytanii oraz z Uniwersytetu Fudan w Chinach przeprowadziła analizę szerokiego zakresu danych z kohorty ABCD (ang. adolescent brain and cognitive development). Badanie opierało się na danych zebranych w ramach dwóch etapów projektu dotyczącego rozwoju mózgu i funkcji poznawczych nastolatków. Pierwszy etap miał miejsce w latach 2016-2018. Zebrano wówczas dane od 10 000 dzieci w wieku od 9 do 11 lat. Kolejny etap obejmował monitorowanie uczestników i ocenę wpływu czytania na rozwój ich mózgu.

Naukowcy wykorzystali narzędzia diagnostyczne – National Institutes of Health (NIH) toolbox cognition summary scale – do oceny neurokognitywnych funkcji poznawczych, takich jak uwaga, język, szybkość przetwarzania, pamięć epizodyczna i robocza. Dodatkowo, zastosowano Child Behavior Checklist (CBCL), aby ocenić stan psychiczny młodzieży. Badanie obejmowało także wywiady kliniczne z rodzicami oraz badania mózgów metodą rezonansu magnetycznego. Analiza neuroobrazowania wykazała większą objętość niektórych obszarów mózgu, które odgrywają kluczową rolę w funkcjach poznawczych. Zmiany zaobserwowano zwłaszcza w płatach skroniowych, czołowych oraz w strukturach układu limbicznego.

Przeprowadzone badanie wykazało, że dzieci, które zaczynają czytać we wczesnym wieku, osiągają lepsze wyniki w testach poznawczych, wyższy poziom wykształcenia oraz status społeczno-ekonomiczny, a w życiu dorosłym rzadziej popadają w nałogi w porównaniu z rówieśnikami, którzy w dzieciństwie czytali mniej lub wcale. Ponadto rzadziej doświadczają stresu, przejawiają mniej agresywne zachowania i spędzają mniej czasu przed ekranem telewizora, smartfona lub tabletu. Dodatkowo wyniki badań wskazują, że optymalna ilość czytania, która przynosi korzyści dla struktury i funkcjonowania młodego mózgu, to około 12 godzin tygodniowo.

Bibliografia

Sun Y. J., et al. Early-initiated childhood reading for pleasure: associations with better cognitive performance, mental well-being and brain structure in young adolescence. Psychological medicine, 2023.

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Hirudoterapia – sposób na migenę?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Archiwum: