...

Zalecenia

Przekrojowe opracowania dotyczące neuroregulacji stworzone przez naszych ekspertów, aby pomóc Ci w pełni wykorzystać potencjał Twojego mózgu.

Zalecenia behawioralne – acetylocholina

Spośród ćwiczeń fizycznych najlepiej na aktywność acetylocholiny wpływają ćwiczenia siłowe i rozciągające oraz spacery. Jako aktywność intelektualną zaleca się naukę języków obcych i rozwiązywanie krzyżówek. Pomocna jest też medytacja oparta na wokalizacji i dostrzeganiu pozytywów. W czasie wolnym korzystnie działa słuchanie muzyki i odpowiednia aromaterapia. Warto również wykorzystać bioofeedback wzmacniający fale mózgowe alfa.

Zalecenia behawioralne – dopamina

Spośród ćwiczeń fizycznych najlepiej na aktywność dopaminy wpływają ćwiczenia aerobowe. Jako aktywność intelektualną zaleca się granie w gry logiczne, planszowe i strategiczne. Pomocna jest też medytacja mindfulness lub trening koncentracji. W czasie wolnym korzystnie działają gry wideo i krioterapia. Warto również wykorzystać bioofeedback wzmacniający fale mózgowe beta.

Zalecenia behawioralne – GABA

Spośród ćwiczeń fizycznych najlepiej na aktywność GABA wpływają ćwiczenia cardio i trening interwałowy. Jako aktywność intelektualną zaleca się słuchanie audiobooków lub rozmowę z bliskimi. Pomocna jest też medytacja oparta na kontemplacji i relaksacji. W czasie wolnym korzystnie działa masaż i odpowiednia aromaterapia oraz poświęcenie się swojemu hobby. Warto również wykorzystać bioofeedback wzmacniający fale mózgowe theta.

Zalecenia behawioralne – serotonina

Spośród ćwiczeń fizycznych najlepiej na aktywność serotoniny wpływają ćwiczenia aerobowe i pływanie. Jako aktywność intelektualną zaleca się rysowanie i kolorowanie. Pomocna jest też medytacja oparta na wizualizacji lub technice Quigong. W czasie wolnym korzystnie działa taniec, masaż, wizyta w saunie lub wylegiwanie się na słońcu. Warto również wykorzystać bioofeedback wzmacniający fale mózgowe delta i gamma.

Zalecenia dietetyczne – acetylocholina

Dieta acetylocholinowa opiera się na żywności pochodzenia zwierzęcego: wysokotłuszczowej, wysokobiałkowej oraz o zrównoważonej zawartości węglowodanów. Menu należy uzupełniać w produkty zawierające cholinę, witaminy z grupy B (B1, B3, B5, B6, B9, B12), fosfatydyloserynę, L-karnitynę oraz minerały, szczególnie wapń i żelazo.

Zalecenia dietetyczne – dieta zrównoważona

Zrównoważona dieta śródziemnomorska charakteryzuje się wysokim spożyciem warzyw, owoców, strączków, ryb, oliwy i przypraw, przy relatywnie niskiej podaży nabiału oraz mięsa. Dieta Medi jest obecnie uznawana za najlepszy model żywienia wspierający funkcje poznawcze.

Zalecenia dietetyczne – dopamina

Dieta dopaminowa opiera się na żywności wysokobiałkowej oraz o zrównoważonej zawartości węglowodanów i tłuszczu. Menu należy uzupełniać w produkty zawierające L-tyrozynę, witaminy z grupy B (B3, B6, B9), witaminę C, D, E oraz minerały, szczególnie magnez, żelazo i cynk.

Zalecenia dietetyczne – GABA

Dieta GABA opiera się na żywności bardzo niskowęglowodanowej, wysokotłuszczowej oraz o zrównoważonej zawartości węglowodanów. Menu należy komponować z produktów o niskim IG, zawierających witaminy z grupy B (B1, B3, B6, B8, B9), witaminę K oraz minerały, szczególnie magnez i cynk.

Zalecenia dietetyczne – serotonina

Dieta serotoninowa opiera się na żywności wysokowęglowodanowej, niskobiałkowej oraz o zrównoważonej zawartości tłuszczu. Menu należy uzupełniać w produkty zawierające L-tryptofan, witaminy z grupy B (B1, B3, B6, B9, B12), witaminę D oraz minerały, szczególnie magnez, żelazo i wapń.

Zalecenia treningowe: acetylocholina

Jakie ćwiczenia sprzyjają aktywności acetylocholiny? Jak prowadzić trening, by najlepiej stymulować tę sferę neuroaktywności? Już wkrótce odpowiemy na te pytania.

Zalecenia treningowe: dopamina

Jakie ćwiczenia sprzyjają aktywności dopaminy? Jak prowadzić trening, by najlepiej stymulować tę sferę neuroaktywności? Już wkrótce odpowiemy na te pytania.

Zalecenia treningowe: GABA

Jakie ćwiczenia sprzyjają aktywności GABA? Jak prowadzić trening, by najlepiej stymulować tę sferę neuroaktywności? Już wkrótce odpowiemy na te pytania.

Zalecenia treningowe: ogólne zasady treningu

Dlaczego rozgrzewka jest ważna? Jak rozplanować trening? Jak czytać profesjonalny plan treningowy? Jaki wybrać strój? Jak i dlaczego zadbać o nawadnianie? Co dają regularne ćwiczenia? Odpowiedzi na te i inne pytania pojawią się właśnie tutaj.

Zalecenia treningowe: serotonina

Jakie ćwiczenia sprzyjają aktywności serotoniny? Jak prowadzić trening, by najlepiej stymulować tę sferę neuroaktywności? Już wkrótce odpowiemy na te pytania.