Grupa chińskich i amerykańskich naukowców dowiodła, że trójkątne neurony piramidowe, znajdujące się w ciele migdałowatym po obu stronach mózgowia, tworzą kompleksy, które warunkują odczuwanie całkowitego doznania związanego ze spożywaniem pokarmu, począwszy od jego rozpoznania, poprzez jego skategoryzowanie do odpowiedniej grupy, aż do wyczucia jego smaku i tekstury.
Udział występujących w ciele migdałowatym komórek piramidowych w generowaniu reakcji obronnej oraz odczuwania strachu czy lęku został już bardzo dobrze poznany. Postanowiono zbadać, jaki wkład w tworzenie pozytywnych emocji, takich jak doznania żywieniowe, mają neurony piramidowe.
“Komórki piramidowe pomagają nam odróżnić banana od ciasta i umieścić je w kategoriach, takich jak śniadanie czy lunch. Neurony te odpowiadają za strukturalną organizację wiedzy z zakresu żywności oraz za przypisywanie kategorii do konkretnego produktu, w odniesieniu do ogólnej koncepcji żywności.” – Joe Z. Tsien, współautor badania
Neurony piramidowe odbierają z kubków smakowych informacje o spożywanym pokarmie, a następnie przekazują je do innych obszarów mózgu. Wówczas możliwe jest rozpoznanie np. banana jako owoc oraz uznanie, że jego smak jest dobry i lubiany, a najlepsza pora na jego konsumpcję przypada na śniadanie. Udowodniono, że interneurony znajdujące się w pobliżu komórek piramidalnych, wspomagają przepływ informacji przez ich układ. W momencie, gdy cały ten mechanizm nie działa prawidłowo, może to doprowadzić do pojawienia się zaburzeń odżywiania, takich jak np. nadmierne objadanie się lub głodzenie.