...

Kwasy omega-3 vs. progresja zmian w istocie białej

Kwasy tłuszczowe omega-3 znane są z pozytywnego działania na układ nerwowy. Naukowcy sprawdzili, czy są w stanie zapobiec progresji już istniejących zmian w istocie białej mózgu.

Istota biała w mózgu pełni kluczową rolę w przekazywaniu sygnałów między różnymi obszarami mózgu oraz między mózgiem a resztą ciała. Jest złożona z aksonów, czyli długich wypustek neuronów, które są pokryte mieliną – tłuszczową otoczką, która działa jak izolator i przyspiesza przesyłanie sygnałów nerwowych. Dzięki temu istota biała umożliwia szybką i efektywną komunikację między różnymi częściami układu nerwowego, co jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu, w tym dla procesów poznawczych, koordynacji ruchowej i reakcji sensorycznych. Uszkodzenia lub zmiany w istocie białej są powiązane z ryzykiem pogorszenia funkcji poznawczych oraz rozwoju choroby Alzheimera. Te procesy mogą wynikać z procesów takich jak aktywacja komórek śródbłonka, uszkodzenia bariery krew-mózg, niedokrwienie mózgu oraz zmniejszona zdolność regeneracyjna oligodendrocytów, co prowadzi do stopniowej utraty mieliny w mózgu.

Mózg jest jednym z narządów o najwyższej zawartości tłuszczów w organizmie. Około 50-60% jego masy stanowią lipidy, z czego ponad 35% to wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Mają one silne właściwości przeciwzapalne, które mogą chronić przed funkcjonalnymi i strukturalnymi uszkodzeniami mózgu. Badania wskazują, że u osób starszych z wyższymi poziomami omega-3 we krwi występuje mniejsze ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych. Z kolei ich niższe poziomy mogą prowadzić do zmian w istocie białej i gorszej sprawności umysłowej. W związku z tym naukowcy zbadali, czy długoterminowa (3 letnia) suplementacja kwasami omega-3 może zapobiegać zmianom progresji istoty białej u osób starszych, u których te zmiany już nastąpiły.

Badanie przeprowadzono w Oregon Health & Science University (OHSU) w Portland, w Oregonie. Uczestnicy zostali losowo przydzielani do grupy eksperymentalnej, przyjmującej kwasy omega-3 (EPA i DHA) lub do grupy placebo, która przyjmowała kapsułki z olejem sojowym. Ich stan zdrowia był regularnie monitorowany, a co sześć miesięcy wykonywano analizy laboratoryjne oraz rezonans magnetyczny (MRI).

Wyniki okazały się niejednoznaczne. Osoby, które przyjmowały kwasy omega-3, doświadczały nieco mniejszego wzrostu uszkodzeń istoty białej mózgu w porównaniu do tych, które otrzymywały placebo. Jednak różnica ta nie była statystycznie istotna, co oznacza, że nie można jednoznacznie stwierdzić, że kwasy omega-3 miały zdecydowany wpływ na spowolnienie tych zmian. Podobny trend zaobserwowano w przypadku integralności neuronów, czyli zdolności komórek nerwowych do prawidłowego funkcjonowania. Choć w grupie przyjmującej omega-3 zaobserwowano mniejsze pogorszenie integralności, różnice te nie były statystycznie istotne.

Ciekawe wyniki uzyskano natomiast w grupie uczestników z genem APOE*E4, który wiąże się z wyższym ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera. Suplementacja omega-3 wydawała się przynosić tym osobom znaczące korzyści. Osoby z tym genem i przyjmujące omega-3 doświadczały mniejszego pogorszenia stanu mózgu w porównaniu do tych, które otrzymywały placebo. Progresja zmian w mózgu była u nich mniejsza, niż w grupie placebo, podobnie jak zmiany we wskaźnikach dyfuzji mózgowej. Suplementacja wiązała się też z lepszą integralnością neuronów.

Choć wyniki sugerują, że kwasy tłuszczowe omega-3 mogą przynosić pewne korzyści dla zdrowia mózgu, zwłaszcza u osób z genem APOE*E4, to efekty te nie były na tyle mocne, aby można było jednoznacznie potwierdzić ich skuteczność w spowalnianiu zmian neurodegeneracyjnych u starszych osób. Warto podkreślić, że w trakcie badania nie zaobserwowano istotnych różnic w częstości występowania działań niepożądanych między grupą omega-3 a grupą placebo. Kwasy tłuszczowe omega-3 są bezpieczne do stosowania i mogą mieć pewien pozytywny wpływ, szczególnie u osób z większym ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera, co sugeruje potrzebę dalszych badań w tej dziedzinie.

Bibliografia

Shinto, L. H. et al. ω-3 PUFA for Secondary Prevention of White Matter Lesions and Neuronal Integrity Breakdown in Older Adults: A Randomized Clinical Trial., 2024

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Jak działają psychobiotyki?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Zaburzenia odżywiania u osób starszych

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Kawa i mózg

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Archiwum:

Wesprzyj nas, jeśli uważasz, że robimy dobrą robotę!

Nieustannie pracujemy nad tym, żeby dostępne u nas treści były jak najlepszej jakości. Nasi czytelnicy mają w pełni darmowy dostęp do ponad 300 artykułów encyklopedycznych oraz ponad 700 tekstów blogowych. Przygotowanie tych materiałów wymaga jednak od nas dużo zaangażowania oraz pracy. Dlatego też jesteśmy wdzięczni za każde wsparcie członków naszej społeczności, ponieważ to dzięki Wam możemy się rozwijać i upowszechniać rzetelne informacje.

Przekaż wsparcie dla NeuroExpert.