...

Wysokoprzetworzona żywność jak papierosy?

Wyniki ba\dań naukowych świadczą o tym, że rafinowane węglowodany i tłuszcze nienasycone zawarte w wysokoprzetworzonej żywności mogą sprawiać, że organizm uzależnia się od niej podobnie, jak od papierosów.

Wysokoprzetworzona żywność to produkty spożywcze, które zostały poddane obróbce przemysłowej, często z dodatkiem sztucznych konserwantów, aromatów i polepszaczy smaku. Zawierają duże ilości cukru, soli i kwasów tłuszczów typu trans. Nadmiar tych produktów jest szkodliwy dla zdrowia i może prowadzić do rozwoju chorób cywilizacyjnych – otyłości, cukrzycy typu 2, nadciśnienia czy nowotworów. Naukowcy z University of Michigan wskazują jednak na inny problem – bazując na kryteriach uzależnienia od tytoniu, wykazali, że wysokoprzetworzona żywność jest równie uzależniająca jak papierosy.

Badacze z Univeristy of Michigan and Virginia Tech wykorzystali kryteria uzależnienia od nikotyny pochodzące z raportu dotyczącego palenia z 1988 roku i odnieśli je do wysokoprzetworzonej żywności, takiej jak chipsy, frytki, lody czy gotowe ciastka. Produkty te są tanie, szeroko dostępne w sklepach i często wybierane przez konsumentów. Naukowcy udowodnili, że żywność ta spełnia takie same wytyczne uzależnień, co wyroby tytoniowe. Zalicza się do nich: kompulsywne używanie substancji bez możliwości zaprzestania (nawet ze świadomością zagrożeń zdrowotnych jakie ze sobą niosą), wpływ na poprawę nastroju w podobnym stopniu jak wypalenie papierosa, wywołanie silnego pragnienia oraz wzmocnienia.

“Nie ma w mózgu biomarkera świadczącego o tym, czy dany produkt jest uzależniający, czy nie. Naukowa ewaluacja uzależniającego działania wyrobów tytoniowych opierała się na ocenie powyższych 4 kryteriów. Wysokoprzetworzona żywność spełnia je wszystkie.” – mówi dr Ashley Gearhardt, autorka badania oraz profesor psychologii.

Trudno jest wskazać jedną substancję odpowiedzialną za uzależniający potencjał tego rodzaju pożywienia. Podobnie jest z przemysłowymi produktami tytoniowymi zawierającymi w swoim składzie tysiące substancji chemicznych, m.in. nikotynę. Naukowcy podkreślają jednak możliwy wpływ rafinowanych węglowodanów (o dużej zawartości cukrów prostych) i nienasyconych kwasów tłuszczowych.

“Uzależnienie od wyrobów tytoniowych nie jest wyborem, ponieważ ludzie nie potrafią przestać rzucić palenia, nawet gdy naprawdę tego chcą. To samo dzieje się w przypadku wysokoprzetworzonej żywności. Jest to szczególnie niebezpieczne dla dzieci, które są głównym celem reklamowania tych produktów” – mówi dr Gearhardt.

Ekspertka apeluje, że należy zmienić dotychczasowe myślenie na temat wysokoprzetworzonej żywności i traktować ją w kategoriach używki. Dieta bazująca na takich produktach może uzależniać podobnie jak papierosy. Aby uniknąć szkodliwych konsekwencji zdrowotnych w przyszłości, należy uświadamiać społeczeństwo i zwracać uwagę na dietę jako element profilaktyki wielu chorób cywilizacyjnych.

Bibliografia

Ashley N. Gearhardt, Alexandra G. DiFeliceantonio: Highly processed foods can be considered addictive substances based on established scientific criteria. Addiction 2022

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Jak białka pomagają spać

Sen pojawił się na wczesnym etapie ewolucji zwierząt i pełni podobną funkcję u wielu gatunków. Zarówno jego długość, jak i jakość jest ważna dla zachowania zdrowia. Jakość snu określana jest m.in. na podstawie częstotliwości i ilości wybudzeń w ciągu nocy....

Archiwum: