...

Warzywa i owoce zabezpieczają pamięć na starość

Udowodniono, że spożywanie zielonych warzyw liściastych (np. szpinaku), owoców jagodowych (np. borówek) oraz picie soku pomarańczowego może obniżać ryzyko osłabienia funkcji poznawczych u mężczyzn podczas starzenia.

Amerykańscy naukowcy z Harvard T.H. Chan School of Public Health przeprowadzili dwudziestoletnie badania, z których wynika, że spożywanie zielonych warzyw liściastych, owoców jagodowych oraz picie soku pomarańczowego może zapobiegać osłabieniu zdolności poznawczych, następujących podczas starzenia się organizmu. Doświadczenie to było bardzo rozległe w czasie (rozpoczęło się w roku 1986 i trwało 20 lat), dzięki czemu uzyskano miarodajne wyniki. Grupę badawczą stanowiło 27 842 mężczyzn w średnim wieku 51 lat, którzy byli pracownikami służby zdrowia. Uczestnicy wypełniali kwestionariusze dotyczące liczby porcji owoców, warzyw i innych produktów spożywczych. Początkowo mężczyźni wypełniali ankiety każdego dnia. W późniejszym czasie zredukowano tę częstotliwość do jednego razu co cztery lata.

“Jednym z najważniejszych czynników w tym badaniu jest to, że byliśmy w stanie badać i śledzić tak dużą grupę mężczyzn przez 20 lat, co pozwoliło uzyskać bardzo dokładne wyniki.” – Changzheng Yuan, współautor badania

Co najmniej cztery lata przed zakończeniem badania, uczestnicy zostali poddani subiektywnym testom na pamięć i koncentrację. Miały one za zadanie wykrycie zmian w zdolności do zapamiętywania wśród badanych. Zadawano im m.in. następujące pytania: “Czy masz więcej kłopotów niż zwykle z zapamiętaniem kilku rzeczy jednocześnie, np. listy zakupów?”; “Czy masz więcej kłopotów niż zwykle w rozmowie grupowej lub tracisz wątek oglądając program telewizyjny?” 55% badanych charakteryzowało się prawidłową zdolnością myślenia oraz koncentracją i pamięcią. Nieco mniejsza grupa (38%) wykazywała powyższe umiejętności na poziomie umiarkowanym, natomiast zaledwie 7% uczestników odpowiedziało na pytania testowe w taki sposób, że wnioskowano o znacznym osłabieniu ich zdolności kognitywnych.

Uczestnicy zostali podzieleni na pięć grup pod kątem wysokości spożycia owoców i warzyw. W grupie, która deklarowała, że zjada co najmniej 6 razy dziennie porcję warzyw i 3 razy owoców, ryzyko osłabienia zdolności poznawczych było mniejsze o 34%, w porównaniu do mężczyzn, których dzienna dawka tych surowców była o połowę niższa (3 porcje warzyw i 1,5 porcji owoców). Osłabienie koncentracji i pamięci w grupie pierwszej odnotowano u 6,6% (1838 osób), natomiast w drugiej (w której menu uczestników było uboższe w warzywa i owoce) zaobserwowano te zjawiska u większej liczby osób (6,9%).

Dowiedziono, że mężczyźni, którzy pili co najmniej pół szklanki soku pomarańczowego dziennie, byli o 47% mniej narażeni na osłabienie koncentracji i pogorszenie pamięci, niż badani, którzy pili mniej niż jedną porcję soku w ciągu miesiąca. Tę pozytywną korelację zaobserwowano głównie u najstarszych uczestników badania, spożywających ten produkt regularnie. W ich przypadku osłabienie koncentracji i pamięci odnotowano zaledwie u 6,9% (1921 osób), natomiast w drugiej grupie osób (którzy pili sok z pomarańczy rzadziej) zaobserwowano to niekorzystne zjawisko u 2339 uczestników badania.

Ograniczeniem tego doświadczenia był fakt, że zarówno pamięć uczestników, jak i ich koncentracja nie były badane przed jego rozpoczęciem. Można tylko przypuszczać, że mężczyźni, którzy wzięli w nim udział mieli dobrze rozwinięte zdolności kognitywne, z uwagi na wykonywane przez nich zawody (byli to pracownicy służby zdrowia np. dentyści, okuliści).

Bibliografia

Yuan C., Fondell E., Bhushan A., Ascherio A., Okereke O.I., Grodstein F., Willett W.C., Long-term intake of vegetables and fruits and subjective cognitive function in US men. Neurology. (2018)

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Jak białka pomagają spać

Sen pojawił się na wczesnym etapie ewolucji zwierząt i pełni podobną funkcję u wielu gatunków. Zarówno jego długość, jak i jakość jest ważna dla zachowania zdrowia. Jakość snu określana jest m.in. na podstawie częstotliwości i ilości wybudzeń w ciągu nocy....

Archiwum: