...

Warzywa i owoce zabezpieczają pamięć na starość

Udowodniono, że spożywanie zielonych warzyw liściastych (np. szpinaku), owoców jagodowych (np. borówek) oraz picie soku pomarańczowego może obniżać ryzyko osłabienia funkcji poznawczych u mężczyzn podczas starzenia.

Amerykańscy naukowcy z Harvard T.H. Chan School of Public Health przeprowadzili dwudziestoletnie badania, z których wynika, że spożywanie zielonych warzyw liściastych, owoców jagodowych oraz picie soku pomarańczowego może zapobiegać osłabieniu zdolności poznawczych, następujących podczas starzenia się organizmu. Doświadczenie to było bardzo rozległe w czasie (rozpoczęło się w roku 1986 i trwało 20 lat), dzięki czemu uzyskano miarodajne wyniki. Grupę badawczą stanowiło 27 842 mężczyzn w średnim wieku 51 lat, którzy byli pracownikami służby zdrowia. Uczestnicy wypełniali kwestionariusze dotyczące liczby porcji owoców, warzyw i innych produktów spożywczych. Początkowo mężczyźni wypełniali ankiety każdego dnia. W późniejszym czasie zredukowano tę częstotliwość do jednego razu co cztery lata.

“Jednym z najważniejszych czynników w tym badaniu jest to, że byliśmy w stanie badać i śledzić tak dużą grupę mężczyzn przez 20 lat, co pozwoliło uzyskać bardzo dokładne wyniki.” – Changzheng Yuan, współautor badania

Co najmniej cztery lata przed zakończeniem badania, uczestnicy zostali poddani subiektywnym testom na pamięć i koncentrację. Miały one za zadanie wykrycie zmian w zdolności do zapamiętywania wśród badanych. Zadawano im m.in. następujące pytania: “Czy masz więcej kłopotów niż zwykle z zapamiętaniem kilku rzeczy jednocześnie, np. listy zakupów?”; “Czy masz więcej kłopotów niż zwykle w rozmowie grupowej lub tracisz wątek oglądając program telewizyjny?” 55% badanych charakteryzowało się prawidłową zdolnością myślenia oraz koncentracją i pamięcią. Nieco mniejsza grupa (38%) wykazywała powyższe umiejętności na poziomie umiarkowanym, natomiast zaledwie 7% uczestników odpowiedziało na pytania testowe w taki sposób, że wnioskowano o znacznym osłabieniu ich zdolności kognitywnych.

Uczestnicy zostali podzieleni na pięć grup pod kątem wysokości spożycia owoców i warzyw. W grupie, która deklarowała, że zjada co najmniej 6 razy dziennie porcję warzyw i 3 razy owoców, ryzyko osłabienia zdolności poznawczych było mniejsze o 34%, w porównaniu do mężczyzn, których dzienna dawka tych surowców była o połowę niższa (3 porcje warzyw i 1,5 porcji owoców). Osłabienie koncentracji i pamięci w grupie pierwszej odnotowano u 6,6% (1838 osób), natomiast w drugiej (w której menu uczestników było uboższe w warzywa i owoce) zaobserwowano te zjawiska u większej liczby osób (6,9%).

Dowiedziono, że mężczyźni, którzy pili co najmniej pół szklanki soku pomarańczowego dziennie, byli o 47% mniej narażeni na osłabienie koncentracji i pogorszenie pamięci, niż badani, którzy pili mniej niż jedną porcję soku w ciągu miesiąca. Tę pozytywną korelację zaobserwowano głównie u najstarszych uczestników badania, spożywających ten produkt regularnie. W ich przypadku osłabienie koncentracji i pamięci odnotowano zaledwie u 6,9% (1921 osób), natomiast w drugiej grupie osób (którzy pili sok z pomarańczy rzadziej) zaobserwowano to niekorzystne zjawisko u 2339 uczestników badania.

Ograniczeniem tego doświadczenia był fakt, że zarówno pamięć uczestników, jak i ich koncentracja nie były badane przed jego rozpoczęciem. Można tylko przypuszczać, że mężczyźni, którzy wzięli w nim udział mieli dobrze rozwinięte zdolności kognitywne, z uwagi na wykonywane przez nich zawody (byli to pracownicy służby zdrowia np. dentyści, okuliści).

Bibliografia

Yuan C., Fondell E., Bhushan A., Ascherio A., Okereke O.I., Grodstein F., Willett W.C., Long-term intake of vegetables and fruits and subjective cognitive function in US men. Neurology. (2018)

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Hirudoterapia – sposób na migenę?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Archiwum: