...

W jaki sposób mózg przetwarza język?

Naukowcy odkryli, że za przetwarzanie dźwięków i znaczenia mowy odpowiedzialna jest również część mózgu, która dotychczas kojarzona była głównie z ruchem i równowagą.

Język jest podstawową formą komunikacji i interakcji międzyludzkiej. Posługując się mową jesteśmy w stanie przekazywać nasze myśli i emocje. Sam sposób przetwarzania języka w mózgu nie jest do końca znany. Dotychczas podejrzewano, że za tworzenie, odbieranie i przekształcanie informacji językowych odpowiada lewa półkula mózgu, jednak dokładna lokalizacja “ośrodka języka” pozostaje przedmiotem badań. Niemieccy naukowcy z Uniwersytetu w Lipsku postanowili zlokalizować regiony odpowiedzialne za funkcje językowe. Wyniki okazały się zaskakujące – w przetwarzaniu języka uczestniczy wiele struktur mózgu, takich jak móżdżek, struktury podkorowe oraz ciało migdałowate.

“Pomimo wielu badań neuronaukowych nad reprezentacją języka, wciąż niewiele wiadomo o organizacji języka w ludzkim mózgu. Wiele wyników nie zostało potwierdzonych w dalszych badaniach, a dane pochodzą od niewielkiej liczby osób” – mówi dr Sabrina Turker z Instytutu Nauk Poznawczych i Mózgowych Maxa Plancka w Lipsku i współautorka badania.

Aby poznać mechanizm przetwarzania języka w mózgu, naukowcy przeprowadzili metaanalizę danych pochodzących z ponad 400 badań neuroobrazowych. Wzięło w nich udział ponad 7000 zdrowych, praworęcznych dorosłych w przedziale wiekowym 18-40 lat. Uczestnicy wykonywali różne zadania lingwistyczne z zakresu semantyki (analizy znaczenia słów), fonologii (analizy systemów dźwiękowych), składni (badania struktury i budowy zdania) oraz prozodii (badania akcentu, rytmu i intonacji). Naukowcy przy pomocy analizy wyników rezonansu magnetycznego i pozytonowej tomografii emisyjnej obserwowali, które rejony mózgu są zaangażowane w poszczególne procesy językowe.

Okazało się, że w przetwarzaniu języka uczestniczy głównie kora czołowo-skroniowa obu półkul mózgu, a w szczególności zakręt czołowy tylny dolny po stronie lewej. Było to widoczne zwłaszcza podczas wykonywania zadań semantycznych i fonologicznych. Z kolei za prozodię odpowiadała prawa półkula mózgu, w tym rejony ciała migdałowatego i zakrętu czołowego tylnego dolnego. Dodatkowo wykazano, że we wszystkich procesach językowych uczestniczą struktury podkorowe i móżdżek. Prawa część móżdżku odpowiadała głównie za produkcję mowy, zadania wizualne i fonologiczne.

“Wyniki naszych badań naukowych wskazują na rolę prawej i lewej części móżdżku w procesach związanych ze znaczeniem języka i przetwarzaniem dźwięków. Wzorce fonetyczne związane są z aktywacją prawego ciała migdałowatego. W poprzednich badaniach naukowych nad językiem nie przywiązywano wagi do tych regionów mózgu” – mówi Gesa Hartwigsen, profesor psychologii poznawczej i biologicznej na Uniwersytecie w Lipsku.

Powyższe odkrycia uzupełniają dotychczasową wiedzę dotyczącą neurobiologicznych modeli przetwarzania języka. Pozwalają lepiej zrozumieć mechanizmy odpowiadające za jego odbieranie i powstawanie. Wyniki te mogą okazać się użyteczne również w przypadku odzyskiwania zdolności mowy po uszkodzeniu mózgu, na przykład w wyniku udaru.

Bibliografia

Turker S. et al Cortical, Subcortical, and Cerebellar Contributions to Language Processing: A Meta-Analytic Review of 403 Neuroimaging Experiments. Psychological Bulletin 2023

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Kawa i mózg

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Hirudoterapia – sposób na migenę?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Archiwum: