Według Światowej Organizacji Zdrowia – WHO (World Health Organization), prawidłowe żywienie niemowląt do szóstego miesiąca życia, powinno opierać się wyłącznie na karmieniu piersią mlekiem matki. Pomimo ich zaleceń, około 75% brytyjskich mam wprowadza do diety swoich pociech (przed ukończeniem szóstego miesiąca życia) stały pokarm tłumacząc tym, że lepiej śpią w nocy i rzadziej się przebudzają.
“Chociaż oficjalne wytyczne sugerują, że wprowadzenie stałych pokarmów nie sprawi, że dzieci będą dobrze przesypiały całą noc, to nasze badanie wykazało, że to zalecenie musi zostać ponownie zbadane w świetle zebranych przez nas dowodów.” – profesor Gideon Lack, główny autor badania
Aby ustalić, czy wczesne wprowadzenie pokarmów stałych ma wpływ na sen niemowlęcia, naukowcy z King’s College i St George’s University of London przeprowadzili ponad siedmioletnie badania, w których uczestniczyło 1303 dzieci. Grupę kontrolną stanowiły maluchy żywione zgodnie z zaleceniami WHO. Grupa badawcza natomiast składała się z pociech karmionych do 3 miesiąca życia wyłącznie mlekiem matki, po czym ich dietę stopniowo poszerzano o pokarmy stałe. Wszystkie rodziny otrzymywały co miesiąc kwestionariusz, do pierwszego roku życia dziecka, a następnie co 3 miesiące, do momentu, gdy maluch osiągnął wiek trzech lat. Po pierwszym półroczu życia, dzieci w obu grupach spożywały stałe pokarmy w niemalże takich samych ilościach, nie odnotowano istotnych różnic w diecie.
Badanie wykazało, że pociechy z grupy badawczej spały dłużej i rzadziej budziły się nocą niż te, które zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia były karmione wyłącznie piersią do około szóstego miesiąca życia. Różnice między tymi dwiema grupami osiągnęły najwyższy poziom po szóstym miesiącu życia dzieci. Wówczas maluchy z urozmaiconą dietą spały nocą średnio ponad kwadrans dłużej i budziły się z częstotliwością mniejszą niemal dwukrotnie, niż niemowlęta z grupy kontrolnej. Co najważniejsze, poprawa snu utrzymywała się przez cały pierwszy rok życia dziecka, a także później.