...

Muzyka zapobiega zaburzeniom poznawczym?

Wyniki badań wykazały, że słuchanie lub granie muzyki może w pewnym stopniu zapobiec utracie komórek mózgu i poprawić zdolności poznawcze i seniorów.

Ludzki mózg jest plastyczny. Oznacza to, że w ciągu życia ulega adaptacji pod wpływem zmieniających się warunków środowiskowych czy przebytych urazów. Jest również zdolny do tworzenia nowych połączeń nerwowych, które umożliwiają m.in. proces uczenia się i zapamiętywania. Właściwości te zmieniają się wraz z wiekiem. W procesie starzenia dochodzi do atrofii mózgu, czyli utraty istoty szarej, będącej skupiskiem ciał komórek nerwowych. W konsekwencji zdolności poznawcze ulegają stopniowemu pogorszeniu. Dotyczy to zwłaszcza pamięci roboczej, która odpowiada za przechowywanie i przetwarzanie informacji. Udowodniono, że proces starzenia mózgu można w pewnym stopniu zmodyfikować i spowolnić jego przebieg. Potwierdza to najnowsze badanie przeprowadzone przez badaczy z Uniwersytetu w Genewie – słuchanie lub uprawianie muzyki może poprawiać funkcje poznawcze u osób starszych poprzez modyfikowanie objętości istoty szarej mózgu.

Badanie przeprowadzono na 132 zdrowych emerytach w wieku od 62 do 78 lat, którzy nie mieli żadnego doświadczenia muzycznego (w trakcie swojego życia nie uczęszczali na zajęcia muzyczne dłużej niż pół roku). Uczestników podzielono na 2 grupy. Grupa badawcza uczęszczała na zajęcia gry na pianinie, natomiast grupa kontrolna – na lekcje aktywnego słuchania muzyki, podczas których uczyli się rozpoznawać poszczególne instrumenty i gatunki muzyczne. Zajęcia trwały godzinę i odbywały się raz na tydzień przez okres 12 miesięcy. W ramach pracy domowej uczestnicy samodzielnie utrwalali nabyte umiejętności 5 razy w tygodniu przez co najmniej 30 minut.

Naukowcy badali uczestników na początku eksperymentu oraz po upływie 6, 12 i 18 miesięcy. Wykonywali testy psychometryczne i sprawdzali ich funkcje poznawcze. Dodatkowo przeprowadzali badania neuroobrazowe oraz morfologię krwi. Wyniki okazały się obiecujące.

“Po 6 miesiącach odkryliśmy podobne efekty obu interwencji muzycznych. Badania neuroobrazowe wykazały wzrost istoty szarej u wszystkich uczestników w czterech obszarach mózgu zaangażowanych w funkcjonowanie poznawcze na wysokim poziomie, w tym w obszarach móżdżku zaangażowanych w pamięć roboczą. Ich wydajność wzrosła o 6%, a wynik ten był bezpośrednio skorelowany z plastycznością móżdżku” – mówi doktor Clara James, współautorka badania i profesor Genewskiej Szkoły Nauk o Zdrowiu.

Po 6 miesiącach od zakończenia badania w obu grupach zaobserwowano wzrost objętości istoty szarej w obszarze jądra ogoniastego mózgu, wieczka Rolanda i konaru dolnego móżdżku. Do poprawy zdolności poznawczych przyczyniły się również inne czynniki, takie jak odpowiednia jakość snu, uczestnictwo w większej liczbie lekcji w trakcie badania oraz indywidualne ćwiczenia po lekcjach. Pomiędzy grupami zaobserwowano istotną różnicę w objętości istoty szarej w obszarze pierwszorzędowej kory słuchowej. W grupie kontrolnej doszło do spadku jej objętości, natomiast w grupie badawczej nie uległa ona zmianom. Dodatkowo u wszystkich uczestników zaobserwowano postępującą atrofię mózgu charakterystyczną dla wieku podeszłego.

“U wszystkich uczestników obecny był ogólny wzorzec atrofii mózgu. Z tego powodu nie możemy wywnioskować, że interwencje muzyczne odmładzają mózg. Ale na pewno zapobiegają starzeniu się jego określonych regionów” – mówi doktor Damien Marie, współautorka badania pracująca w Centrum Obrazowania Biomedycznego oraz w Genewskiej Szkole Nauk o Zdrowiu.

Słuchanie i praktykowanie muzyki może sprzyjać zachowaniu sprawności umysłowej i promować neuroplastyczność u osób w podeszłym wieku. Interwencje muzyczne powinny stać się elementem profilaktyki starzenia się. Kolejnym krokiem może być ocena potencjału tych działań u osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi, które są etapem pośrednim między fizjologicznym procesem starzenia a demencją, co stanowi obiecującą perspektywę na przyszłość.

Bibliografia

Damien M. et. al. Music interventions in 132 healthy older adults enhance cerebellar grey matter and auditory working memory, despite general brain atrophy. Neuroimage: Reports, June 2023

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Jak działają psychobiotyki?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Zaburzenia odżywiania u osób starszych

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Kawa i mózg

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Archiwum:

Wesprzyj nas, jeśli uważasz, że robimy dobrą robotę!

Nieustannie pracujemy nad tym, żeby dostępne u nas treści były jak najlepszej jakości. Nasi czytelnicy mają w pełni darmowy dostęp do ponad 300 artykułów encyklopedycznych oraz ponad 700 tekstów blogowych. Przygotowanie tych materiałów wymaga jednak od nas dużo zaangażowania oraz pracy. Dlatego też jesteśmy wdzięczni za każde wsparcie członków naszej społeczności, ponieważ to dzięki Wam możemy się rozwijać i upowszechniać rzetelne informacje.

Przekaż wsparcie dla NeuroExpert.