...

Mózg w labiryncie lęku

Wyniki badań pozwoliły wyjasnić, dlaczego osobom z wysokim poziomem lęku trudniej jest wypracować nowe schematy działania.

Lęk to stan emocjonalny, który cechuje się występowaniem uczucia niepokoju, obawy i napięcia. Może on występować w różnych stopniach intensywności i mieć różne podłoże. Uczucie lęku przypomina strach, choć w przeciwieństwie do niego jest reakcją organizmu na sytuacje, które nie są realnym zagrożeniem. Może być on skojarzony z określoną sytuacją (np. lęk społeczny, przemawianie publiczne) lub występować przewlekle w przebiegu depresji, ataków paniki, nerwicy, czy też zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych.

Zaburzenia lękowe są coraz bardziej rozpowszechnione w społeczeństwie. Jeśli lęk uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, warto zwrócić się do specjalisty, takiego jak psycholog lub psychiatra, aby uzyskać wsparcie. Dzięki interwencji psychoterapeutycznej i zachodzącym procesom elastyczności poznawczej można wypracować nowe mechanizmy postępowania i radzenia sobie z tym stanem emocjonalnym.

Wpływ lęku na funkcjonowanie mózgu jest złożony. Lęk może skutkować zwiększeniem napięcia mięśniowego, przyspieszeniem tętna, przyspieszeniem oddechu i wyzwoleniem innych reakcji mobilizujących do działania w obliczu potencjalnego zagrożenia. Naukowcy z Uniwersytetu im. Radbouda w Nijmegen postanowili zbadać jakie obszary mózgu są zaangażowane podczas rozwiązywania problemów emocjonalnych u osób odczuwających wysoki poziom lęku w porównaniu z ich rówieśnikami, którzy nie odczuwają lęku.

W eksperymencie wzięło udział pięćdziesięciu dwóch studentów Uniwersytetu Radboud w Nijmegen, u których poziom lęku był wysoki, i czterdziestu czterech, którzy nie odczuwali lęku. Badanym pokazywano na monitorze radosne i wściekłe twarze. Uczestnicy zostali poinstruowani, aby niezwłocznie przyciągnąć joystick do siebie, gdy zobaczą szczęśliwą twarz, i odsunąć go od siebie, gdy zobaczą twarz rozgniewaną. Zadanie to było zgodne z naturalną predyspozycją do zbliżania się do szczęśliwych i unikania złych twarzy. W drugim etapie wykonano próby niezgodne z tymi automatyzmami. Badani zostali w nich poproszeni o odsunięcie joysticka, gdy zobaczą szczęśliwą twarz, i przyciągnięcie go do siebie, gdy zobaczą rozgniewaną minę. W trakcie wykonywania zadania u studentów mierzono pobudliwość neuronów. W tym celu wykorzystano specjalną metodę obrazowania rezonansu magnetycznego: traktografię.

Skany mózgu wykazały, że w wykonywanie pierwszego zadania u wszystkich uczestników zaangażowane były te same obszary kory przedczołowej. Natomiast w czasie trwania drugiego zadania aktywność mózgu była różna w obu grupach. U osób odczuwających niski poziom lęku szczególnie aktywna była boczna kora czołowo-biegunowa. U osób lękliwych zaangażowanie tej części mózgu było mniejsze. Zaobserwowano natomiast pobudzenie grzbietowo-bocznych i przyśrodkowych obszarów kory przedczołowej. Ponadto odczuwanie nadmiernego lęku było związane z nadaktywnością ciała migdałowatego i zaburzoną komunikacją pomiędzy ciałem migdałowatym a korą przedczołową.

Jak twierdzą naukowcy, u osób doświadczających lęku występuje naturalna tendencja do unikania sytuacji go wywołujących. Powstrzymywanie tendencji do automatycznego działania wymagało od uczestników złożonej kontroli poznawczej i zaangażowania w ten proces bocznej kory czołowo-biegunowej. Wyniki tego badania mogą wyjaśniać, dlaczego osobom lękliwym trudno jest wypracować nowe schematy działania. Dostarczona wiedza na temat obszarów mózgu zaangażowanych w kontrolę zachowania może posłużyć do opracowania nowych metod terapeutycznych w leczeniu zaburzeń lękowych.

Bibliografia

Bramson B., et al. Anxious individuals shift emotion control from lateral frontal pole to dorsolateral prefrontal cortex. Nature Communications, 2023.

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Hirudoterapia – sposób na migenę?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Archiwum: