...

Minuta dziennie dla długiego życia

Australijscy naukowcy z Uniwersytetu Sydney’s Charles Perkins Centre zbadali wpływ tzw. spontanicznej aktywności fizycznej, wykonywanej codziennie w formie jednominutowych serii, na zdrowie. Odkryli, że już trzy-cztery serie jednominutowej aktywności towarzyszącej codziennym obowiązkom zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory i obniża związaną z nimi śmiertelność o 40%. Ponadto obniża ryzyko śmierci z powodów sercowo-naczyniowych o 49%.

Regularna aktywność fizyczna jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Ruch zmniejsza m.in. ryzyko chorób cywilizacyjnych, takich jak nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia, nowotwory i cukrzyca typu 2. Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje tygodniowo 150-300 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności lub 75-150 minut aktywności o dużej intensywności. Jednak, według wyników najnowszych badań, nie trzeba spędzać wielu godzin na siłowni, aby odnieść korzyści zdrowotne. Wystarczy energiczna przerywana aktywność związana ze stylem życia – VILPA (vigorous intermittent lifestyle physical activity). Są to bardzo krótkie okresy wzmożonej aktywności w ciągu dnia (np. bieg na przystanek autobusowy, marsz do sklepu czy zabawa z dziećmi). Czynności te mają przyspieszyć oddech i podnieść tętno przez co najmniej minutę.

„Nasze badanie pokazuje, że zwiększenie intensywności czynności wykonywanych w ramach codziennych obowiązków może przynieść podobne korzyści do treningu interwałowego o wysokiej intensywności (HIIT). Im więcej takiej aktywności, tym lepiej. Wzrost intensywności codziennych czynności nie wymaga dużej ilości czasu, przygotowań, członkostwa w klubie ani specjalnych umiejętności. Polega to po prostu na zwiększeniu tempa chodzenia lub wykonywania prac domowych nieco bardziej energicznie” – mówi profesor Emmanuel Stamatakis, główny autor badania i profesor aktywności fizycznej i zdrowia publicznego w Centrum Charlesa Perkinsa Uniwersytetu w Sydney.

W badaniu wzięło udział 100 000 uczestników, którzy przez 7 dni nosili opaski monitorujące ich codzienną aktywność – m.in. liczbę kroków i tętno. Naukowcy mieli dostęp do ich danych zdrowotnych i monitorowali je przez 7 lat. Dane pochodziły z bazy UK Biobank. Ze wszystkich chętnych wybrano 26 tysięcy osób, które nie uprawiały na co dzień żadnego sportu i spacerowały nie częściej niż raz w tygodniu. Z tego względu każda zarejestrowana u nich aktywność traktowana była jako VILPA. 56% badanych stanowiły kobiety, a średnia wieku wynosiła 61,8 lat. Naukowcy po 7 latach przeprowadzili analizę porównawczą danych 65 tysięcy osób, które podejmowały na co dzień jakąkolwiek aktywność co najmniej raz w tygodniu (w tym spacer). W ten sposób mogli porównać efekty VILPA u osób uprawiających sport i nieaktywnych na co dzień.

Wyniki analiz ujawniły, że przez czas trwania badania 89% uczestników podejmowało aktywność VILPA. Średnio każdego dnia badani wykonywali 8 serii trwających około 45 sekund, co dawało około 6 minut dziennie. W trakcie trwania siedmioletniej obserwacji 852 osób zmarło. Wśród pozostałych, którzy wykonywali dziennie 4-5 serii ćwiczeń zaobserwowano: zmniejszenie ryzyka zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych o 49% oraz związanego z rakiem o 40% w porównaniu do badanych nie podejmujących VILPA. Dodatkowa aktywność wiązała się z jeszcze większymi korzyściami zdrowotnymi. U uczestników wykonujących do 11 serii ćwiczeń odnotowano – w porównaniu z brakiem VILPA – zmniejszenie ryzyka zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych nawet o 65%, a związanego z rakiem o 49%. W celach porównawczych przeanalizowano dane 65 tysięcy osób, które były aktywne na co dzień. Wyniki w grupie osób aktywnych i nieaktywnych fizycznie na co dzień były porównywalne. Oznacza to, że każda aktywność fizyczna jest korzystna dla zdrowia – czy to wykonywana w ramach ustrukturyzowanych ćwiczeń, czy spontaniczna, związana z obowiązkami domowymi. Jest to szczególnie ważna informacja dla osób, które nie przepadają za długotrwałą aktywnością fizyczną.

“Wykorzystywanie technologii w postaci opasek monitorujących do oceny mikrowzorców aktywności fizycznej takiej jak VILPA ma ogromny potencjał w zrozumieniu najbardziej efektywnych sposobów, w jaki ludzie mogą czerpać korzyści z aktywności fizycznej, bez względu na to, czy jest ona wykonywana w celach rekreacyjnych, czy jako część życia codziennego” – podsumowuje profesor Stamatakis.
Bibliografia

Stamatakis E. et. al Association of wearable device-measured vigorous intermittent lifestyle physical activity with mortality. Nature Medicine 2022

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Jak działają psychobiotyki?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Zaburzenia odżywiania u osób starszych

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Kawa i mózg

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Archiwum:

Wesprzyj nas, jeśli uważasz, że robimy dobrą robotę!

Nieustannie pracujemy nad tym, żeby dostępne u nas treści były jak najlepszej jakości. Nasi czytelnicy mają w pełni darmowy dostęp do ponad 300 artykułów encyklopedycznych oraz ponad 700 tekstów blogowych. Przygotowanie tych materiałów wymaga jednak od nas dużo zaangażowania oraz pracy. Dlatego też jesteśmy wdzięczni za każde wsparcie członków naszej społeczności, ponieważ to dzięki Wam możemy się rozwijać i upowszechniać rzetelne informacje.

Przekaż wsparcie dla NeuroExpert.