...

Jak dieta keto stany zapalne hamuje

Badacze z University of California, San Francisco odkryli, że dieta ketogeniczna wpływa na skład mikrobiomu jelitowego, a także na aktywność limfocytów promujących stany zapalne w chorobach autoimmunologicznych.

Dieta ketogeniczna opiera się na produktach o wysokiej zawartości tłuszczów i niskiej zawartości węglowodanów. W ostatnich latach wzbudziły duże zainteresowanie jako środek wspomagający walkę ze stanami zapalnymi, ułatwiający redukcję masy ciała, a także jako element strategii optymalizujących pracę mózgu.

Nazwa tej strategii żywieniowej pochodzi od tzw. ciał ketonowych, będących molekularnym produktem ubocznym metabolizmu. Powstają one wskutek wykorzystywania tłuszczów jako głównego źródła energii. W normalnych warunkach energia czerpana jest przede wszystkim z węglowodanów, dlatego też stosowanie diety ketogenicznej wymusza na organizmie przestawienie się na inny kierunek metabolizmu. Badacze z University of California, San Francisco prowadzili prace, których wynik odpowiedział na pytanie, jak dieta ketogeniczna wpływa na mikrobiom jelitowy.

“Zainteresowało mnie to pytanie, ponieważ nasze wcześniejsze badania wykazały, że diety wysokotłuszczowe wywołują zmiany w mikrobiomie jelitowym, które promuhą metaboliczne i inne choroby u myszy – mówi dr Peter Turnbaugh, współautor badania. – Jednak mówi się, że dieta ketogeniczna, która przewiduje spożywanie jeszcze większej ilości tłuszczów, zapobiega tym chorobom, a nawet je leczy. Postanowiliśmy zbadać tę zagadkową dychotomię.”

Zespół z San Francisco przeprowadził badanie z udziałem 17 ochotników – mężczyzn z nadwagą lub otyłością, nie chorujących na cukrzycę. Spędzili oni dwa miesiące na szpitalnym oddziale metabolicznym, gdzie ich jadłospis i poziom aktywności fizycznej były dokładnie monitorowane i kontrolowane. Przez pierwsze cztery tygodnie część uczestników otrzymywała “standardową dietę” o zawartości 50% węglowodanów, 15% białek i 35% tłuszczów, a druga część – dietę ketogeniczną, zawierającą 5% węglowodanów, 15% białek i 80% tłuszczów. Po miesiącu obie grupy zmieniły dietę, aby naukowcy mogli zbadać, w jaki sposób przechodzenie między tymi dwiema strategiami żywieniowymi wpływa na mikrobiom jelit.

Analiza DNA drobnoustrojów obecnych w próbkach kału ujawniła, że zmiana diety ze “standardowej” na ketogeniczną skutkuje zmianą proporcji dziewiętnastu rodzajów bakterii typowych dla mikrobiomu jelitowego, w tym Actinobacteria, Bacteroides, Firmicutes i Bifidobacteria. Ten ostatni rodzaj, powszechnie znany jako probiotyczny, przykuł szczególną uwagę badaczy. Jego zawartość spadła bowiem najbardziej podczas stosowania diety ketogenicznej.

Naukowcy chcieli lepiej zrozumieć to, w jaki sposób zmiany mikrobioty jelit mogą wpływać na zdrowie całego organizmu. W tym celu przeprowadzili badanie z wykorzystaniem modelu zwierzęcego – myszy, do których jelita wprowadzali różne składniki ludzkiego mikrobiomu. W ten sposób mikrobiota jelit myszy odpowiadała składem tej występującej u ludzi będących na diecie ketogenicznej. Badacze zaobserwowali, że zmiana w tym obszarze skutkowała zmniejszeniem liczebności limfocytów Th17, kluczowych w walce z chorobami zakaźnymi, ale też nasilających stany zapalne w chorobach autoimmunologicznych.

Naukowcy badali, jak mikrobiom jelitowy zmienia się u myszy w zależności od zawartości tłuszczów i węglowodanów w diecie. Zaobserwowali, że zmiany, które wcześniej zauważono u ochotników zmieniających dietę ze “standardowej” na ketogeniczną były obecne także u zwierząt. Odnotowali, że były one skorelowane ze stopniowym wzrostem poziomu ciał ketonowych. Sprawdzili więc czy same ciała ketonowe mogą napędzać te zmiany. Podawali je więc myszom przyjmującym pokarm o “standardowej” zawartości węglowodanów. Okazało się, że sama obecność ciał ketonowych wystarczyła, by wywołać wiele specyficznych zmian obserwowanych wcześniej.

“To naprawdę fascynujące odkrycie, poniewaz sugeruje, że wpływ diet ketogenicznych na mikrobiom dotyczy nie tylko samej diety, ale także tego, jak dieta zmienia metabolizm organizmu, co następnie wpływa na mikrobiom – mówi dr Turnbaugh. – Dla wielu osób utrzymywanie ścisłej diety niskowęglowodanowej lub ketogenicznej jest niezwykle trudne, ale jeśli przyszłe badania wykażą, że zmiany mikrobiologiczne spowodowane przez same ciała ketonowe przynoszą korzyści zdrowotne, może to znacznie ułatwić leczenie.”
Bibliografia

Ang Q.Y., Alexander M., Newman J.C., Tian Y., Cai J., Upadhyay V., Turnbaugh J.A., Verdin E., Hall K.D., Leibel R.L., Ravussin E., Rosenbaum M., Patterson A.D., Turnbaugh P.J. Ketogenic Diets Alter the Gut Microbiome Resulting in Decreased Intestinal Th17 Cells. Cell 2020

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Jak białka pomagają spać

Sen pojawił się na wczesnym etapie ewolucji zwierząt i pełni podobną funkcję u wielu gatunków. Zarówno jego długość, jak i jakość jest ważna dla zachowania zdrowia. Jakość snu określana jest m.in. na podstawie częstotliwości i ilości wybudzeń w ciągu nocy....

Archiwum: