...

COVID-19 a starzenie się mózgu

Wyniki badań naukowych świadczą o tym, że w przebiegu COVID-19 mogą pojawić się mikrokrwawienia w obszarach mózgu związanych z funkcjami poznawczymi.

Choć opinia publiczna wydaje się znudzona tematem COVID-19, trudno udawać, że jest on nieaktualny. W wielu krajach mówi się o kolejnej fali zachorowań, choć obecna postać tej choroby nieco różni się od tej sprzed dwóch lat. Naukowcy nie ustają w wysiłkach, by jak najlepiej poznać COVID-19 i starają się ustalić jego krótko- i długofalowe skutki.

Zespół badawczy z Houston Methodist przyglądali się temu, w jaki sposób choroba ta może wpływać na starzenie się mózgu. Wiadomo bowiem, że choroba ta, choć zaczyna się od układu oddechowego, wpływa też na pracę układu nerwowego. Ok. 20-30% pacjentów z COVID-19 zgłasza na przykład przewlekłą dolegliwość znaną jako “mgła mózgowa” (ang. brain fog), charakteryzującą się osłabieniem pamięci, trudnościami z koncentracją, zapominaniem o codziennych czynnościach, spowolnieniem wykonywania zwykłych zadań, drętwieniem emocjonalnym i zdezorientowaniem.

Badacze zauważyli, że u osób, które chorowały na COVID-19 dochodziło do tzw. mikrokrwawień w głębszych obszarach mózgu, związanych z pamięcią i innymi funkcjami poznawczymi. Mikrokrwawienia często pojawiają się u osób cierpiących z powodu przewlekłego stresu, depresji, a także cukrzycy i chorób związanych z zaawansowanym wiekiem. Mogą prowadzić do zmian neurodegeneracyjnych, podobnych do tych, które towarzyszą udarowi lub chorobie Alzheimera czy Parkinsona. W zaawansowanym stadium mogą skutkować deficytami poznawczymi i ruchowymi, a także nasileniem demencji, jeśli ta występuje.

Naukowcy są również zdania, że u pacjentów, którzy przeszli COVID-19 starzenie się mózgu jest przyspieszone w stosunku do osób, które nie chorowały. Wynika to najprawdopodobniej z wysokiego poziomu stresu – tak psychicznego, jak i fizycznego – któremu poddane zostały neurony. Z tego powodu ich normalne funkcjonowanie jest utrudnione i mogą one, jak określają to autorzy, “wejść w tryb hibernacji” lub nawet obumrzeć. Jest to związane z faktem, że produkty degradacji krwi mogą wywoływać niestabilność genomu i, szczególnie w połączeniu z ostrym stanem zapalnym, przyspieszać starzenie się oraz śmierć komórek.

COVID-19 to choroba coraz lepiej poznawana, ale wciąż stosunkowo nowa, dlatego trudno mówić o jej długotrwałych skutkach. Niemniej jednak naukowcy są zdania, że podczas leczenia należy wziąć pod uwagę ryzyko mikrokrwawień i minimalizować je, by uchronić pacjentów przed ciężkimi do skompensowania skutkami.

Bibliografia

Mitra J et al. SARS-CoV-2 and the central nervous system: Emerging insights into hemorrhage-associated neurological consequences and therapeutic considerations. Ageing Research Reviews 2022

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Jak białka pomagają spać

Sen pojawił się na wczesnym etapie ewolucji zwierząt i pełni podobną funkcję u wielu gatunków. Zarówno jego długość, jak i jakość jest ważna dla zachowania zdrowia. Jakość snu określana jest m.in. na podstawie częstotliwości i ilości wybudzeń w ciągu nocy....

Archiwum: