Grupa naukowców z różnych jednostek naukowych, pod kierownictwem badacza z Ikerbasque i jednocześnie dyrektora Instytutu Biofisika w Hiszpanii – Ibana Ubarretxena, dowiodła, że jedna z aktywnych form witaminy B12 (AdoCbl), działa jako inhibitor kinazy LRRK2 (ang. Leucine-Rich Repeat Kinase 2) w hodowli komórkowej i tkance mózgowej. Mutacje genu kodującego ten enzym odpowiadają za dziedziczenie choroby Parkinsona.
Choroba Parkinsona (PD, ang. Parkinson’s disease) jest jednym z najczęściej występujących przewlekłych zaburzeń neurodegeneracyjnych, które dotyka 1% światowej populacji ludzi, będących w wieku powyżej sześćdziesięciu lat. Schorzenie to charakteryzuje się zależną od wieku utratą neuronów dopaminergicznych w istocie czarnej, jak również postępującym rozkładem ciał i neurytów Lewy’ego (DLB, ang. dementia with Lewy bodies).
Kilkanaście lat temu przeprowadzono badania, w których dowiedziono istnienie powiązania pomiędzy mutacją genu kodującego enzym LRRK2, a występowaniem PD, przez co hamowanie działania tej kinazy uznano za metodę zapobiegającą pojawieniu się dziedzicznej formy tego schorzenia. Dotychczas istniało tylko kilka inhibitorów aktywności enzymu LRRK2, jednak stosowanie wielu z nich powoduje jednocześnie szereg niepożądanych skutków ubocznych. Z obecnie przeprowadzonego badania wynika, że witamina B12 również stanowi inhibitor LRRK2.
“Badanie to stanowi ogromny krok naprzód, ponieważ B12 jest witaminą neuroprotekcyjną w modelach zwierzęcych i działa wg mechanizmu odmiennego od obecnie znanych inhibitorów. Fakt ten może zostać wykorzystany jako podstawa do opracowania nowych metod leczenia dziedzicznej choroby Parkinsona, związanej z patogenną formą enzymu LRRK2.” – Iban Ubarretxena, główny autor badania
Udowodniono, że jedna z dwóch fizjologicznie aktywnych form witaminy B12 – AdoCbl, hamuje aktywność kinazy LRRK2 za pomocą mechanizmu różniącego się od tego, jakim charakteryzują się dotychczas stosowane inhibitory. I pomimo słabszej intensywności hamowania tej kinazy, w porównaniu z wieloma innymi związkami produkowanymi przemysłowo, AdoCbl charakteryzuje unikalny mechanizm wiązania LRRK2 oraz wyjątkowa modulacja jego aktywności poprzez zakłócanie konformacji lub dimeryzację białka LRRK2.