...

Płeć, biochemia i depresja

Naukowcy przyjrzeli się biochemicznemu podłożu zmian zachodzących w mózgach kobiet i mężczyzn z ciężkimi zaburzeniami depresyjnymi.

Ciężkie zaburzenie depresyjne (ang. major depressive disorder, MDD) jest jednym z głównych czynników ryzyka samobójstw w społeczeństwie. Częstość występowania MDD i nasilenie objawów różni się w zależności od płci. U kobiet schorzenie to występuje prawie dwukrotnie częściej niż u mężczyzn, a objawy często są bardziej nasilone. Mimo że dokładny patomechanizm MDD nadal pozostaje nie w pełni odkryty, istnieje przekonanie, że zaburzenie to może być spowodowane zmianami biochemicznymi, wynikającymi z działania czynników genetycznych i środowiskowych.

Dostępne w literaturze dowody naukowe wskazują, że cytokiny prozapalne (głównie IL-6 i IL1-β) zwiększają ekspresję enzymów uczestniczących w szlaku kynureniny (ang. kynurenine pathway, KP). KP jest jednym z głównych szlaków przemian tryptofanu, prowadzącym do powstania neuroaktywnych metabolitów takich jak kwas kynureninowy (ang. kynurenic acid, KYNA) i kwas chinolinowy (ang. quinolinic acid, QUIN). Stosunek stężenia KYNA do QUIN odgrywa istotną rolę w patomechanizmie oraz rozwoju zaburzeń w przebiegu MDD. Wykazano, że podwyższony poziom QUIN działa neurotoksycznie, przede wszystkim poprzez zwiększoną aktywację sygnalizacji glutaminergicznej. Z kolei zwiększone stężenie KYNA chronią neurony przed ekscytotoksycznością glutaminianu, poprzez blokowanie receptorów N-metylo-D-asparaginianowych (ang. N-methyl-D-aspartate receptor, NMDAR).

Zespół naukowców postanowił przyjrzeć się biochemicznemu podłożu zmian, zachodzących w mózgach osób dotkniętych ciężkimi zaburzeniami depresyjnymi. W tym celu dokonano analizy skrawków przedniej części kory zakrętu obręczy mózgów zmarłych pacjentów, zgromadzonych w zbiorach Narodowego Instytutu Zdrowia NeuroBioBank. Badane tkanki pochodziły od pacjentów z diagnozą MDD, którzy zmarli zarówno na skutek samobójstwa, jak i innych przyczyn. Grupę kontrolną stanowiły zaś próbki od dawców, którzy za życia nie zmagali się z zaburzeniami o podłożu psychicznym. W celu lepszego zrozumienia związku między szlakiem kynureninowym a stanem zapalnym w układzie nerwowym przeprowadzono analizę ekspresji cytokin prozapalnych oraz genów kodujących enzymy szlaku kynureninowego. Dodatkowo dokonano pomiarów poziomu metabolitów szlaku kynureninowego i oceniano aktywność różnych enzymów KP, uwzględniając stosunki między poszczególnymi metabolitami KP.

W materiale pobranym od osób dotkniętych ciężkim zaburzeniem depresyjnym odkryto zwiększoną (w porównaniu z grupą kontrolną) ekspresję genów cytokin prozapalnych oraz enzymów biorących udział w przemianach szlaku kyunureinowego. Równocześnie zauważono niższe stężenie tryptofanu, kynureniny i KYNA oraz wyższe poziomy metabolitów KP. Ponadto u pacjentów z MDD, którzy zmarli w wyniku samobójstwa, zaobserwowano istotnie niższe stężenia KYNA oraz niższy wskaźnik KYNA/QUIN w porównaniu z grupą kontrolną i pacjentami z MDD, którzy zmarli z innych przyczyn.

Zespół dowiódł, że szlak kynureninowy wykazuje odmienne funkcjonowanie w zależności od płci. Okazało się, że u pacjentek cierpiących na MDD występują wyższe poziomy metabolitów tego szlaku w porównaniu do mężczyzn z tym schorzeniem. Te różnice korelują z większym nasileniem objawów depresji oraz wyższym ryzykiem samobójstwa u kobiet. Dodatkowo, kobiety dotknięte chorobą wykazują niższe poziomy tryptofanu (niż chorzy mężczyźni) zarówno w surowicy krwi, jak i płynie mózgowo-rdzeniowym, co może stanowić istotny element zrozumienia podstawowych mechanizmów biologicznych związanych z MDD. Autorka badania podkreśliła, że osoby cierpiące na ciężkie zaburzenia depresyjne i narażone na zwiększone ryzyko popełnienia próby samobójczej mogą odnieść korzyści z zastosowania leków wpływających na szlak kynureninowy i zwiększających stężenie KYNA w mózgu.

Bibliografia

Brown S.J., et al. Sex- and suicide-specific alterations in the kynurenine pathway in the anterior cingulate cortex in major depression. Neuropsychopharmacology, 2023.

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Jak działają psychobiotyki?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Zaburzenia odżywiania u osób starszych

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Kawa i mózg

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Archiwum:

Wesprzyj nas, jeśli uważasz, że robimy dobrą robotę!

Nieustannie pracujemy nad tym, żeby dostępne u nas treści były jak najlepszej jakości. Nasi czytelnicy mają w pełni darmowy dostęp do ponad 300 artykułów encyklopedycznych oraz ponad 700 tekstów blogowych. Przygotowanie tych materiałów wymaga jednak od nas dużo zaangażowania oraz pracy. Dlatego też jesteśmy wdzięczni za każde wsparcie członków naszej społeczności, ponieważ to dzięki Wam możemy się rozwijać i upowszechniać rzetelne informacje.

Przekaż wsparcie dla NeuroExpert.