...

Opracowano narzędzie do uczenia się przez sen

Zdrowy sen, szczególnie jego faza wolnofalowa, sprzyja zapamiętywaniu informacji przyswojonych podczas dnia. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych udowodnili, że przezczaszkowa elektrostymulacja mózgu może podnieść efektywność tego procesu, co w efekcie przyczynia się do usprawnienia procesu uczenia się.

Wyniki wielu badań naukowych świadczą o dużym znaczeniu snu dla utrwalania się śladów pamięciowych i zapamiętywaniu informacji. Wciąż jednak nie wiadomo, na czym dokładnie polega mechanizm tego działania. Prawdopodobnie dla konsolidacji pamięci najważniejsza jest aktywność fal mózgowych o częstotliwości delta, w zakresie 0,5-4 Hz, które występują podczas fazy snu nazywanej “snem wolnofalowym”. Sprzyjają one synchronizacji obszarów odpowiedzialnych za przyswajanie informacji w obrębie hipokampa i kory nowej.

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych przeprowadzili badania, których celem było przybliżenie mechanizmu utrwalania wspomnień podczas snu. Zastosowali oni przezczaszkową stymulację prądem zmiennym (tACS), aby poprawić wydajność procesu utrwalania informacji w pamięci.

“Ta technika służy przyspieszeniu procesu uczenia się, zapamiętywania i nabywania umiejętności” – mówi dr Parveen Pilly z HRL Laboratories. – “Procesy, na które wpływa nieinwazyjna stymulacja elektryczna, to oscylacyjne wolnofalowe pola elektromagnetyczne, które występują podczas drugiej i trzeciej fazy snu NREM. Śledzimy ciągłe oscylacje i zastosowaliśmy tACS, które pasują do ich częstotliwości i fazy. To dopasowanie nazywamy systemem zamkniętej pętli.”

Ochotnicy biorący udział w badaniu zostali poddani procedurze tACS w trakcie trzech kolejnych nocy, z których pierwsza służyła aklimatyzacji. W grupie placebo wykonywano jedynie pozorowaną stymulację. Skuteczność tej metody mierzona była w zadaniu polegającym na wyszukiwaniu odpowiednich obiektów na podstawie wskazówek.

“Główne zadanie, którego używaliśmy do testowania określane jest jako zadanie wykrywania celu” – mówi dr Nicholas Ketz, główny autor badania. – “Wykorzystaliśmy zestaw obrazów z bardzo subtelnymi wskazówkami, które określały czy sytuacja jest bezpieczna, czy też nie. Wyglądały one niemal dokładnie tak samo, jednak występowały między nimi drobne wizualne różnice.”

Przezczaszkowa stymulacja elektryczna miała na celu zwiększenie sprawności wyszukiwania tych subtelnych wskazówek. Podstawą, na której opierali się naukowcy, była hipoteza mówiąca, iż nowa informacja pochodząca z narządów zmysłów jest początkowo kodowana w hipokampie. Stamtąd jednak może być łatwo usunięta, dlatego też podczas snu wspomnienia przekazywane są do obszarów kory nowej. Tam następuje ich integracja z wcześniejszą wiedzą i zapisanie w odpowiednim kontekście. Dzięki temu nowa wiedza może być zapamiętana lepiej i w pewnym stopniu uogólniona, a to poprawia retencję świeżo nabywanych umiejętności. Po każdej nocy sprawdzano, jak sprawnie ochotnicy poradzą sobie z wyszukiwaniem celów na obrazach.

“Krytyczny moment badania polegał na tym, że część obrazów była dokładnie taka sama jak w sesji treningowej, natomiast niektóre przedstawiały te same sceny z innej perspektywy” – mówi dr Ketz.

Dzięki zastosowaniu różnych punktów widzenia można było sprawdzić, czy uczestnicy zapamiętali jedynie konkretne ułożenie obiektów na planszy, czy też ich wiedza została usystematyzowana, a nowe informacje włączone do bardziej ogólnego obrazu. Istotnie – kolejne testy wykazały, że zastosowanie tACS znacząco wpłynęło na wyniki uzyskane przez ochotników.

Choć temat usprawnienia procesu przyswajania informacji za pomocą stosunkowo prostego narzędzia, jakim jest nieinwazyjna przezczaszkowa elektrostymulacja mózgu, wymaga dalszych badań, trudno nie wybiegać myślami w przyszłość. Być może kiedyś wsparcie konsolidacji nowej wiedzy ze starą pozwoli na wydajniejsze uczenie się także w wielu innych dziedzinach.

Bibliografia

Ketz N., Jones A., Bryant N., Clark V.P., Pilly P.K. Closed-loop slow-wave tACS improves sleep dependent long-term memory generalization by modulating endogenous oscillations. Journal of Neuroscience, 2018

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Jak białka pomagają spać

Sen pojawił się na wczesnym etapie ewolucji zwierząt i pełni podobną funkcję u wielu gatunków. Zarówno jego długość, jak i jakość jest ważna dla zachowania zdrowia. Jakość snu określana jest m.in. na podstawie częstotliwości i ilości wybudzeń w ciągu nocy....

Archiwum: