...

Odkryto region mózgu odpowiadający za rozpoznawanie usłyszanych słów

Afazja pierwotna postępująca to rzadkie schorzenie neurogedeneracyjne. 30% jej przypadków spowodowanych jest przez chorobę Alzheimera. Być może naukowcy s Northwestern University zidentyfikowali przyczynę pozostałej części.

Pierwszy opisany przypadek afazji pierwotnej postępującej (ang. primary progressive aphasia, PPA) został opisany w 1892 roku, choć nazwano wówczas tę chorobę głuchotą słowną. Dopiero w latach 80. XX wieku stwierdzono, że objaw polegający na niemożności rozpoznawania usłyszanych słów może świadczyć o występowaniu choroby neurodegeneracyjnej, której nadano obecnie stosowaną nazwę. Główna trudnością w badaniu tego schorzenia jest fakt, że występuje ono stosunkowo rzadko.

Naukowcy z Northwestern University w stanie Illinois w USA przeprowadzili badanie z udziałem czterech osób cierpiących na afazję pierwotną postępującą. Ochotnicy nie mieli zaburzeń słuchu, równie dobrze radzili siebie też z mówieniem. Jedynym problemem był fakt, że nie byli oni w stanie rozpoznać usłyszanych słów i przetworzyć je na wizualny obraz poszczególnych przedmiotów. Przykładowo: gdy przeczytali nazwę zwierzęcia, bez trudu mogli wskazać je na obrazku. Stawało się to jednak niemożliwe, gdy tę samą nazwę usłyszeli.

“Mieli problemy z nazywaniem go na głos, ale nie mieli problemów ze wskazówkami wizualnymi – mówi prof. Sandra Weintraub, współautor badania. – Zawsze myślimy o tych chorobach degeneracyjnych jak o powodujących rozległe upośledzenie, jednak dowiadujemy się, że we wczesnych stadiach mogą one być selektywne jeśli chodzi o obszary mózgu, które atakują.”

Mimo braku możliwości rozumienia mowy, wszyscy biorący udział w badaniu pacjenci mogli sprawnie komunikować się z otoczeniem za pomocą pisania i czytania.

“Nieczęsto zdarza się, by dochodziło do uszkodzenia tylko w jednym obszarze – mówi prof. Weintraub. – Fakt, że u tych pacjentów tylko słuchowe rozpoznawanie słów było upośledzone, zaś wizualne pozostało nienaruszone, prowadzi do przekonania, że zidentyfikowaliśmy nowy obszar mózgu, w którym surowe informacje dźwiękowe są przetwarzane w słuchowe reprezentacje słów.”

Wykazano, iż wszyscy pacjenci biorący udział w badaniu mieli charakterystyczne zmiany degeneracyjne w obrębie płatów czołowego i skroniowego. Naukowcy wnioskują, iż region ten jest związany z rozpoznawaniem usłyszanych dźwięków jako słowa i z ich rozumieniem. Choć przebadano zaledwie cztery osoby, przez co odkrycie to można traktować jedynie jako wstępne wyniki, praca zespołu z Northwestern University ma bardzo duże znaczenie. Jedynie bowiem ok. 30% przypadków PPA spowodowanych jest zmianami towarzyszącymi chorobie Alzheimera, Zwyrodnienia w obrębie płatów czołowego i skroniowego pozostają najczęstszą przyczyną tego schorzenia. Fakt, że ta rzadka choroba neurodegeneracyjna związana jest z unikalnymi objawami klinicznymi, stanowi nowe odkrycie.

Bibliografia

Mesulam M.M., Nelson M.J., Hyun J.M., Rader B., Hurley R.S., Rademakers R., Baker M.C., Bigio E.H., Weintraub S.L. Preferential Disruption of Auditory Word Representations in Primary Progressive Aphasia With the Neuropathology of FTLD-TDP Type A. Cognitive and Behavioral Neurology 2019

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Jak białka pomagają spać

Sen pojawił się na wczesnym etapie ewolucji zwierząt i pełni podobną funkcję u wielu gatunków. Zarówno jego długość, jak i jakość jest ważna dla zachowania zdrowia. Jakość snu określana jest m.in. na podstawie częstotliwości i ilości wybudzeń w ciągu nocy....

Archiwum: