Choroby nowotworowe są dominującą przyczyną zgonów na całym świecie. Szacuje się, że w samym 2020 roku rozpoznano je u ponad 18 mln osób. Uwaga wielu naukowców od lat skupia się na poszukiwaniu skutecznych metod nie tylko leczenia, ale również profilaktyki nowotworów. Jednym z podstawowych zaleceń prozdrowotnych jest uwzględnienie w codziennej diecie produktów będących źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (PUFA) z rodziny omega-3 i omega-6 (a w wielu przypadkach także suplementacja tych substancji). Te kwasy tłuszczowe znane są głównie ze swojego pozytywnego wpływu na zdrowie serca, układu krążenia oraz profil lipidowy, jednak coraz więcej mówi się o ich działaniu przeciwnowotworowym.
Dotychczasowe badania oceniające związek między poziomem kwasów omega-3 a zachorowaniem na raka nie były jednak w stanie jednoznacznie ustalić, czy mają one działanie profilaktyczne lub terapeutyczne. Co więcej, większość badań oceniała związek między ryzykiem choroby nowotworowej a spożyciem PUFA z żywności lub suplementów, a nie krążących we krwi biomarkerów. Naukowcy z Uniwersytetu w Georgii postanowili zwrócić uwagę na istotne ograniczenia wcześniej przeprowadzonych badań oraz sprawdzić, czy poziom PUFA w organizmie ma znaczenie w profilaktyce nowotworów.
Wyniki zostały opublikowane w International Journal of Cancer w listopadzie 2024 roku. Naukowcy oparli się na danych zebranych w badaniu przeprowadzonym w Wielkiej Brytanii z udziałem ponad 250 000 osób, które były obserwowane przez ponad dekadę. Spośród nich prawie 30 000 osób zachorowało na nowotwór w czasie trwania badania. Badacze zaobserwowali, że uczestnicy z wyższym poziomem kwasów omega-3 w surowicy krwi mieli niższy wskaźnik zachorowania na raka jelita grubego, żołądka i płuc. Najsilniejszy związek zaobserwowano u osób starszych, mężczyzn oraz palaczy. Natomiast wysoki poziom kwasów omega-6 wiązał się z niższym wskaźnikiem zachorowania na 14 różnych nowotworów, w tym na raka mózgu i pęcherza moczowego oraz czerniaka złośliwego. Związek ten był najbardziej widoczny u kobiet i młodych osób. Co ważne, korzyści płynące z wysokiego poziomu PUFA, nie były zależne od innych czynników ryzyka, takich jak BMI, spożycie alkoholu lub aktywność fizyczna.
„Wyższe poziomy omega-3 i omega-6 były związane z niższym wskaźnikiem zachorować na raka. Wyniki te sugerują, że przeciętna osoba powinna zadbać o zwiększenie ilości tych kwasów tłuszczowych w swojej diecie.” Yuchen Zhang, główny autor i doktorant.
Oprócz regulacji poziomu cholesterolu we krwi, poprawy funkcjonowania układu nerwowego i zdrowia psychicznego, nowe badanie przeprowadzone przez University of Georgia sugeruje, że kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 mogą pomóc w zapobieganiu różnym rodzajom nowotworów. Odkrycia te stanowią solidną podstawę do dalszych badań naukowych, oceniających potencjalny ochronny wpływ wysokiego poziomu kwasów omega-3 w surowicy krwi w różnych grupach populacyjnych.