...

Kwas ursolowy – dla mózgu dzieci i wnuków

Badanie z wykorzystaniem modelu zwierzęcego wykazało, że kwas ursolowy przyjmowany przez matkę w czasie ciąży może korzystnie wpływać na zdrowie nie tylko jej dziecka, ale i następnych pokoleń.

Dieta ciężarnej ma istotne znaczenie dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania układu nerwowego potomstwa. W czasie ciąży i wczesnego okresu życia płodowego zachodzi wiele kluczowych procesów, które mają wpływ na strukturę i funkcję mózgu dziecka. Odpowiednie odżywianie matki w tym okresie może znacząco wpłynąć na rozwój neurologiczny dziecka i, jak się okazuje, także na mózg jego potomków.

Naukowcy z Monash University odkryli, że zawarty w jabłkach i ziołach (takich jak bazylia, rozmaryn, tymianek, oregano czy szałwia) kwas ursolowy stabilizuje aksony oraz zapobiega ich uszkodzeniom. Jak się okazało, związek ten pobudza ekspresję genu odpowiedzialnego za wytwarzanie bioaktywnych sfingolipidów, które spowalniają zmiany degeneracyjne aksonów.

W badaniu tym wykorzystano nicienie Caenorhabditis elegans jako organizmy modelowe. Są one wykorzystywane do badania mechanizmów epigenetycznych ze względu na szybki cykl reprodukcyjny, który pozwala na zaobserwowanie efektów wielopokoleniowych. Zwierzętom podawano kwas ursolowy w grupie badawczej i DMSO grupie kontrolnej przez 12 godzin. Następnie zbadano transkryptomy pochodzące z próbek jelit i neuronów mechanosensorycznych pod kątem ekspresji genów biorących udział w metabolizmie lipidów.

Zaobserwowano, że kwas ursolowy indukuje transkrypcję genu ceramidazy kwaśnej (ang. N-acylsphingosine amidohydrolase 1, ASAH-1) w neuronach i jelitach, co zostało potwierdzone ilościową analizą PCR. Enzym ten hydrolizuje ceramidy do kwasu tłuszczowego i pochodnych sfingozyny. Jedna z nich sfingozyno-1-fosforan jest transportowany z jelita do oocytów z udziałem lipoprotein żółtka o niskiej gęstości i receptora RME-2 (ang. receptor-mediated endocytosis-2). Dalsze badania wykazały, że u tych zwierząt nadekspresja ceramidazy kwaśnej przyczynia się do wzrostu stężenia sfingozyno-1-fosforanu, który stabilizuje mikrotubule i chroni przed pękaniem aksonów.

Wykorzystanie modelu Caenorhabditis elegans pozwoliło wykazać neuroprotekcyjne działanie kwasu ursolowego w kolejnych pokoleniach nicieni. Odkrycie roli kwasu ursolowego w metabolizmie sfingolipidów może zostać wykorzystane do opracowania nowych interwencji terapeutycznych w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Bibliografia

Wang W., et al. An intestinal sphingolipid confers intergenerational neuroprotection. Nature cell biology, 2023.

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Jak białka pomagają spać

Sen pojawił się na wczesnym etapie ewolucji zwierząt i pełni podobną funkcję u wielu gatunków. Zarówno jego długość, jak i jakość jest ważna dla zachowania zdrowia. Jakość snu określana jest m.in. na podstawie częstotliwości i ilości wybudzeń w ciągu nocy....

Archiwum: