...

Czy cynamon pomoże schudnąć?

Wyniki badań naukowych świadczą o tym, że suplementacja cynamonem może zmniejszyć ilość spożywanego pokarmów, a także obniżyć poziom glukozy we krwi.

Postęp cywilizacyjny, jaki dokonał się w XXI wieku, bez wątpienia wpłynął na zdrowie ludzi w wielu krajach. W ostatnich latach zaobserwowano wzrost występowania zaburzeń metabolicznych, które wiążą się z ryzykiem rozwoju innych schorzeń, takich jak cukrzyca typu 2 (ang. diabetes mellitus type 2, DMT2) i zespół policystycznych jajników (ang. polycystic ovary syndrome, PCOS). Zaburzenia te stanowią istotny problem zdrowia publicznego na całym świecie, ponieważ obniżają jakość życia społeczeństwa i generują wysokie koszty opieki zdrowotnej.

Prognozuje się, że do 2035 roku liczba chorych na cukrzycę osiągnie 600 milionów. Z kolei zespół policystycznych jajników jest najczęstszym zaburzeniem endokrynologicznym wśród płci żeńskiej, dotykającym nawet co dziesiątą kobietę w wieku rozrodczym. Podobnie jak w przypadku cukrzycy w obu tych schorzeniach mogą występować objawy zespołu metabolicznego, to znaczy otyłość, nadciśnienie tętnicze oraz zaburzenia gospodarki lipidowej i węglowodanowej.

Zarówno DMT2, jak i PCOS są chorobami wieloczynnikowymi, jednak dużą rolę w ich patogenezie odgrywa styl życia. W związku z tym istnieje przekonanie, że można zapobiegać tym schorzeniom lub łagodzić ich objawy poprzez zastosowanie odpowiednich modyfikacji stylu życia, w tym zbilansowanej diety o niskim ładunku glikemicznym, regularnej aktywności fizycznej czy też medytacji. W ostatnich latach obserwuje się rosnące zainteresowanie nutraceutykami, czyli związkami biologicznie aktywnymi, stosowanymi jako uzupełnienie tradycyjnej terapii. Do takich produktów należy znana przyprawa – cynamon.

Badacze z irańskich ośrodków naukowych podsumowali dane uzyskane z randomizowanych badań klinicznych, dotyczących wpływu cynamonu na parametry gospodarki węglowodanowej. W analizie uwzględniono 11 metaanaliz opublikowanych w latach 2008-2011 w tym 7 dotyczących pacjentów z DMT2, 3 z udziałem kobiet z PCOS i 1 z uczestnikami z zespołem metabolicznym. Osoby, biorące udział w badaniach, suplementowały cynamon w dawce od 0,12 do 14,4 g dziennie, przy czym średnia dawka wynosiła 3,76 g na dobę przez okres od 4 do 52 tygodni. W ramach badań oceniano u uczestników poziom glukozy na czczo i hemoglobiny glikowanej (HbA1c) we krwi oraz wrażliwość na insulinę z wykorzystaniem wskaźnika HOMA-IR (ang. homeostasis model assessment of insulin resistance).

Wyniki przeglądu wskazują, że regularne stosowanie suplementacji cynamonem prowadziło do zwiększenia uczucia sytości i zmniejszenia średniego spożycia pokarmów. W konsekwencji zaobserwowano korzystne zmiany we wskaźnikach antropometrycznych, takich jak masa ciała i obwód talii. U osób stosujących cynamon zaobserwowano także obniżenie poziomu glukozy i insuliny we krwi na czczo, obniżenie stężenia hemoglobiny glikowanej oraz poprawę wrażliwości tkanek na insulinę. Ponadto udowodniono działanie hipolipemizujące i przeciwutleniające cynamonu.

Istotą wpływu cynamonu na gospodarkę węglowodanową jest pobudzenie aktywności receptorów dla insuliny, co prowadzi do wzmocnienia sygnalizacji insulinowej w adipocytach. Dokładne mechanizmy działania cynamonu obejmują stymulację szlaku kinazy 3-fosfatydyloinozytolu (ang. phosphoinositide 3-kinase, PI3K) i wzroście ufosforylowanego białka dla receptora insulinowego (ang. insulin receptor substrate, IRS-1). Procesy te prowadzą do zwiększenia liczby insulinozależnych receptorów GLUT-4 wbudowywanych w błonę komórkową. W rezultacie następuje zwiększony wychwyt glukozy przez komórki oraz zwiększona wrażliwość tkanek na insulinę. Dlatego cynamon może być skutecznym środkiem wspomagającym leczenie w celu kontroli poziomu glikemii u pacjentów z DMT2 lub PCOS.

Bibliografia

Zarezadeh M., et al. The effect of cinnamon supplementation on glycemic control in patients with type 2 diabetes or with polycystic ovary syndrome: an umbrella meta-analysis on interventional meta-analyses. Diabetology & Metabolic Syndrome, 2023.

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Hirudoterapia – sposób na migenę?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Archiwum: