...

Co warto jeść, aby być szczęśliwym?

Najnowsze wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Binghamton pokazują w jaki sposób spożywane pokarmy wpływają na nasze zdrowie psychiczne. Autorzy publikacji przekonują ponadto o konieczności zmiany nawyków żywieniowych wraz z upływem lat.

Grupa badawcza z Uniwersytetu w Binghamton w Nowym Jorku przeprowadziła badania, w których starała się określić, w jaki sposób dieta wpływa na zdrowie psychiczne i jakie znaczenie mają poszczególne pokarmy u osób w poszczególnych grupach wiekowych.

Główna autorka badań dr Lina Begdache i jej zespół poprosili ludzi z całego świata o wypełnienie internetowej ankiety, w której znajdował się kwestionariusz Food-Mood (FMQ). Pojawiły się w nim pytania na temat grup żywności wpływających na neurochemię oraz neurobiologię mózgu. Analizując otrzymane wyniki dr Begdache oraz jej współpracownica dr Nasim Sabounchi odnotowały, że u młodych osób (18-29 lat) nastrój zależy przede wszystkim od żywności, dzięki której zwiększany jest dostęp do prekursorów, a tym samym i neurotransmiterów w mózgu. W grupie starszej (powyżej 30 roku życia) zdrowie mentalne jest z kolei warunkowane głównie przez przyjmowanie pokarmów będących źródłem przeciwutleniaczy oraz przez unikanie żywności nadmiernie pobudzającej sympatyczny układ nerwowy – kawa, produkty o wysokim indeksie glikemicznym. W tej grupie wiekowej bardzo negatywny wpływ na nastrój ma również pomijanie śniadania.

Dr Begdache w jednym z wywiadów powiedziała: “Naszym największym odkryciem jest to, że te same pokarmy w różny sposób regulują nastrój ludzi młodszych oraz satrszych. Ważne jest również to, że u osoby w wieku do 30 lat mózg jest bardziej wrażliwy na występujące w pokarmie składniki zmieniające biochemię mózgu. Spożywanie przez nich mięsa prowadzi do zwiększeniem ilości dopaminy i serotoniny w ośrodkowy układzie nerwowym, czyli dwóch neuroprzekaźników odgrywających kluczową rolę w kontrolowaniu nastroju. Dodatkowo na lepsze samopoczucie wpływa również regularne wykonywanie ćwiczeń. Gdy ankietowane osoby młode rzadko spożywały mięso oraz ćwiczyły mniej niż 3 razy w tygodniu częściej doświadczały zaburzeń psychicznych w porównaniu do osób, u których mięso stanowiło podstawowy składnik większości pokarmów oraz regularnie uprawiały sport.”

W publikacji znajdują się także dane na temat tego, iż u osób w wieku powyżej 30 roku życia konieczne jest przede wszystkim dostarczanie jak największej liczby przeciwutleniaczy. Wynika to z faktu, iż wraz z upływem lat w organizmie powstaje coraz więcej wolnych rodników. Logiczne jest więc, że należy także zwiększyć jego zdolność do unieszkodliwiania tych reaktywnych cząsteczek. Zwiększona ilość wolnych rodników w ośrodkowym układzie nerwowym powoduje jego uszkodzenie, co z kolei potęguje ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych, dlatego konieczna jest ich eliminacja. Ważne jest również to, aby w tym wieku powstrzymywać się od spożywania pokarmów aktywujących w niewłaściwy sposób reakcje walki i ucieczki, czyli reakcje stresową. Wraz z upływem lat zmniejszona zostaje bowiem odporność oraz zdolność radzenia sobie w trudnych warunkach. Dodatkowe stymulowanie odpowiedzi stresowej, poprzez spożywanie nadmiernej ilości węglowodanów oraz kawy może więc mieć bardzo negatywne skutki.

Naukowcy w swoich badaniach zauważyli również różnice w biochemii mózgu kobiet i mężczyzn. Wynika z tego, że spożywanie odpowiednich posiłków jest ważna nie tylko dla zdrowia psychicznego osób przed i po 30, ale także dla różnych płci.

Prezentowane w publikacji wyniki potrzebują dodatkowych badań, jednakże już teraz widać ich duży potencjał i możliwe, że w przyszłości terapie psychologiczne zastąpione zostaną odpowiednią dietą. Taki sposób leczenia zaburzeń psychicznych wydaje się być jednym z najprostszych, gdyż będzie jedynie wymagał od pacjentów wprowadzenia ewentualnych zmian w nawykach żywieniowych.

Bibliografia

Lina Begdache, Maher Chaar, Nasim Sabounchi, & Hamed Kianmehr, Assessment of dietary factors, dietary practices and exercise on mental distress in young adults versus matured adults: A cross-sectional study , Nutritional Neuroscience, 2017

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Jak białka pomagają spać

Sen pojawił się na wczesnym etapie ewolucji zwierząt i pełni podobną funkcję u wielu gatunków. Zarówno jego długość, jak i jakość jest ważna dla zachowania zdrowia. Jakość snu określana jest m.in. na podstawie częstotliwości i ilości wybudzeń w ciągu nocy....

Archiwum: