...

Zidentyfikowano nowe dziedziczne zaburzenie rozwoju mózgu

Zespół badawczy z Singapuru zidentyfikował mutację w genie kodującym kalmodulinozależną kinazę białkową, białko które w dużej ilości obecne jest w mózgu i warunkuje prawidłową aktywność synaps. Wada genetyczna dziedziczona jest autosomalnie i powoduje występowanie zaburzeń neurologicznych.

Prawidłowy rozwój mózgu zależny jest od współpracy ogromnej liczby genów. Niektóre mutacje prowadzą do upośledzenia tego procesu, a w konsekwencji do powstania zaburzeń rozwojowych i niepełnosprawności intelektualnej. Badania przeprowadzone przez międzynarodowy zespół pod przewodnictwem Bruno Reversade’a, kierownika Instytutu Biologii Medycznej i Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej A*STAR w Singapurze, pozwoliły zidentyfikować gen, którego uszkodzenie skutkuje opóźnieniem rozwoju układu nerwowego.

Naukowcy zbadali dzieci, u których zdiagnozowano postać choroby neurologicznej przebiegającej z zaburzeniami rozwoju mózgu i prowadzącej do występowania napadów drgawkowych. Pomimo tego, iż nie zaobserwowano u nich opóźnienia w rozwoju fizycznym, nie potrafiły one chodzić ani mówić. Analiza DNA dzieci, ich rodzeństwa i rodziców wskazała na obecność mutacji w genie kodującym CAMK2A kodującym kinazę II zależną od wapnia/kalmoduliny.

Naukowcy podejrzewali, iż mutacja ta uniemożliwia prawidłowe łączenie się z sobą podjednostek tworzących białko CAMK2A. Kinaza ta jest niezwykle istotna dla prawidłowego funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego. Stanowi 0,3% wszystkich białek w mózgu. W dużych ilościach występuje zwłaszcza w synapsach, gdzie bierze udział w procesie długotrwałego wzmocnienia synaptycznego (LTP). U myszy nie wytwarzających tego enzymu wykazano obniżenie LTP w obrębie hipokampa, a także zaburzenia pamięci przestrzennej, roboczej oraz kontekstowej pamięci strachu.

Badacze przeprowadzili eksperyment z wykorzystaniem organizmu modelowego – nicienia Caenorhabditis elegans. Wykazał on, iż mutacja, jaka występowała u chorych dzieci, także u tych robaków powodowała wady neurologiczne. Obejmowały one obniżenie napięcia mięśniowego, defekty lokomocyjne oraz spontaniczne skurcze ciała, przypominające drgawki. Potwierdzono również, że choroba wywołana obecnością nieprawidłowego genu dziedziczona jest w sposób autosomalny recesywny, zatem u heterozygot objawy nie są obserwowane.

Diagnozowanie i leczenie chorób dziedzicznych często napotyka na przeszkody z powodu trudności w określeniu, jaka dokładnie wady genetyczne leżą u podstaw danego schorzenia. Zidentyfikowanie mutacji w genie CAMK2A może okazać się cennym narzędziem dla specjalistów w dziedzinie genetyki dziecięcej: klinicystów i doradców genetycznych. W przyszłości prawdopodobnie prowadzone będą również badania dotyczące możliwości przywrócenia aktywności nieprawidłowej kinazie i zastosowania takich działań w terapii pacjentów z zaburzeniami neurologicznymi.

Bibliografia

Chia P.H., Zhong F.L., Niwa S., Bonnard C., Utami K.H., Zeng R., Lee H., Eskin A., Nelson S.F., Xie W.H., Al-Tawalbeh S., El-Khateeb M., Shboul M., Pouladu M.A., Al-Raqad M., Reversade B. A homozygous loss-of-function CAMK2A mutation causes growth delay, frequent seizures and severe intellectual disability. eLife 2018

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Hirudoterapia – sposób na migenę?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Archiwum: