...

W maseczce gorzej widać?

Wyniki badań naukowych wykazały, że noszenie maseczek zakrywających nos i usta utrudnia noszącym rozpoznawanie twarzy.

Za sprawą pandemii COVID-19 noszenie maseczek zakrywających usta i nos stało się normą w wielu sytuacjach społecznych. Ich funkcja ochronna ma szczególne znaczenie w kontakcie z drugim człowiekiem. Tym samym wszelkie interakcje “twarzą w twarz” zmieniły swój charakter – odczytywanie ekspresji rozmówcy noszącego maskę staje się znacznie bardziej wymagającym zadaniem, kiedy wyraźnie widzimy jedynie jego oczy. Zdarza się, że nie widząc charakterystycznych elementów twarzy, mamy trudności nawet z rozpoznaniem tożsamości jej właściciela. Główną przeszkodą zdaje się być zatem maseczka zakrywająca twarz rozmówcy. Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w York sugeruje jednak, że większe znaczenie dla przetwarzania twarzy przez mózg może mieć maska spoczywająca na twarzy odbiorcy. Co zatem utrudnia „mózgowi w masce” percepcję twarzy?

Zespół dr. Freuda z Wydziału Psychologii Uniwersytetu w York zaprojektował serię eksperymentów, w których osoby badane rozpoznawały różne bodźce wzrokowe – twarze bez maseczek, twarze w maseczkach oraz przedmioty. W zależności od warunków eksperymentalnych, sami uczestnicy również zakładali lub zdejmowali maseczki. Jako, że prawidłowo noszona maseczka zakrywa istotne elementy twarzy, wzięto pod uwagę dodatkową sytuację, w której uczestnik zakładał maskę nieprawidłowo – tak, aby znajdowała się na twarzy, ale nie zakrywała ani nosa, ani ust.

Kiedy sami uczestnicy badania mieli na sobie maski, naukowcy zaobserwowali podobne deficyty w zakresie rozpoznawania twarzy – zarówno zakrytych maseczkami, jak i całkowicie widocznych. Dr Freud sugeruje, że zjawisko to może być efektem stymulacji somatosensorycznej. Wyniki dotychczasowych badań skupiających się na rozpoznawaniu emocji w sytuacjach społecznych sugerują, że wymuszenie przyjęcia pewnej pozy twarzy uniemożliwia naśladowanie ekspresji emocjonalnych dostrzeganych na widzianej twarzy, a tym samym utrudnia odczytanie wyrażanej przez nią emocji. Niektóre badania donoszą, że efekt ten można zaobserwować nawet w przypadku maseczek przezroczystych.

Eksperymenty z wykorzystaniem przezczaszkowej stymulacji kory mózgowej dostarczyły kolejnych dowodów popierających te wnioski. Stymulacja obszarów dolnego zakrętu potylicznego (ang. occipital face area, OFA) i kory czuciowej w prawej półkuli mózgu utrudniała nie tylko rozpoznawanie ekspresji, ale również proces przetwarzania całej twarzy. Mimo wizualnego charakteru twarzy jako bodźca, efekt stymulacji somatosensorycznej wskazuje na istotną rolę obszarów sensorycznych w ich percepcji.

Jedno z wcześniejszych wytłumaczeń sugerowało, że noszenie maseczek obniża zdolności poznawcze w zakresie odbierania bodźców wzrokowych w sposób dwutorowy. Ze strony bodźca: twarz zakryta maseczką, pozbawiona charakterystycznych elementów, jest zwyczajnie trudna do przeanalizowania. Ze strony odbiorcy: osoba nosząca maseczkę może doświadczać dyskomfortu – brak możliwości swobodnego oddychania może negatywnie wpływać na funkcje uwagowe czy czujność niezależnie od charakteru bodźca wzrokowego. Zgodnie z tym podejrzeniem, kiedy uczestnicy badania nosili maseczki w sposób niezakrywający ust i nosa, percepcja twarzy pozostała niezakłócona. Jednak zaobserwowany w omawianym badaniu efekt stymulacji somatosensorycznej dotyczył wyłącznie twarzy – deficytów percepcji nie odnotowano w warunkach, w których bodźcem wizualnym był przedmiot, co zdaje się potwierdzać przypuszczenia o mózgowym podłożu zjawiska.

Wcześniejsze prace dr. Freuda pokazują, że mimo upływu czasu, który wiąże się z kolejnymi, naturalnymi doświadczeniami rozpoznawania twarzy noszących maseczki, nasze mózgi nie są w stanie doskonalić tej umiejętności.

„Zjawisko to pokazuje, że w pełni rozwinięty mózgowy system przetwarzania twarzy nie jest podatny na zmiany, nawet w przypadku dłuższej, naturalnej ekspozycji na częściowo zasłonięte twarze” wskazuje dr Freud dodając, że podobne badania przeprowadzone wśród dzieci mogłyby odpowiedzieć na pytanie, czy w czasie pandemii rozwój percepcji twarzy przebiega inaczej.

Dr Freud zwraca również uwagę na psychologiczny aspekt tego zjawiska – osoby noszące maseczki mogą czuć, że ich twarze są trudniejsze do rozpoznawania, co skutkuje mniejszym zaangażowaniem w przetwarzanie dostrzeganych wokół twarzy. Wpływ maseczek na percepcję twarzy (zarówno tych w maseczkach, jak i bez) może wiązać się z negatywnymi konsekwencjami dla naszego funkcjonowania społecznego – ograniczeniem spontanicznych interakcji czy izolacją. Pamiętajmy jednak, że takich trudności doświadcza każdy z nas. Jeśli następnym razem pomylisz kogoś w maseczce ze znajomym lub nie rozpoznasz przyjaciela, nie przejmuj się – to kwestia mózgu!

Bibliografia

Freud E., Di Giammarino D., Camilleri C. Mask-wearing selectivity alters observers’ face perception. Cogn. Research, 2022

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Jak działają psychobiotyki?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Zaburzenia odżywiania u osób starszych

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Kawa i mózg

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Archiwum:

Wesprzyj nas, jeśli uważasz, że robimy dobrą robotę!

Nieustannie pracujemy nad tym, żeby dostępne u nas treści były jak najlepszej jakości. Nasi czytelnicy mają w pełni darmowy dostęp do ponad 300 artykułów encyklopedycznych oraz ponad 700 tekstów blogowych. Przygotowanie tych materiałów wymaga jednak od nas dużo zaangażowania oraz pracy. Dlatego też jesteśmy wdzięczni za każde wsparcie członków naszej społeczności, ponieważ to dzięki Wam możemy się rozwijać i upowszechniać rzetelne informacje.

Przekaż wsparcie dla NeuroExpert.