...

Soja na dobrą pamięć

Japońscy naukowcy udowodnili, że dipeptyd Tyr-Pro, powstający podczas enzymatycznego rozkładu białek soi, może pomóc odwrócić zaburzenia pamięci w zwierzęcym modelu choroby Alzheimera.

Soja warzywna (Glycine max) to popularna roślina uprawna. Jej nasiona są bardzo ważnym surowcem do produkcji żywności. Często wykorzystywane są przez wegetarian jako alternatywa dla mięsa. Wytwarza się z nich także mleko sojowe, olej sojowy, mączkę i kaszę, tofu i inne produkty. Nasiona soi charakteryzują się wysoką zawartością białka, dochodzącą nawet do 50%, przy czym jego skład aminokwasowy jest bardzo odpowiedni dla człowieka.

Wiadomo, że niektóre z dipeptydów zawierających prolinę mogą swobodnie przekraczać barierę krew-mózg. Należy do nich pochodzący z soi dipeptyd Tyr-Pro, składający się z tyrozyny i proliny. Naukowcy z Kyushu University i Fukuoka University sprawdzili, jak związek ten wpływa na mózg uszkodzony w wyniku choroby Alzheimera. W tym celu wykorzystali model zwierzęcy – myszy, którym podano beta-amyloid. Gryzonie były karmione przez 16 dni pokarmem zawierającym dipepdyt Tyr-Pro.

Po okresie suplementacji zwierzęta zostały poddane testom oceniającym pamięć krótkotrwałą. Porównywano tendencje myszy do eksploatowania różnych ramion prostego labiryntu. Te z nich, które przyjmowały dipeptyd radziły sobie znacznie lepiej niż grupa kontrolna, którym go nie podawano. Podobny trend zanotowano także w testach pamięci długoterminowej.

“Przed peptydami, oprócz możliwości rozpadu podczas trawienia, stoi też wyzwanie przekroczenia wysoce selektywnej bariery, aby dostać się do mózgu – mówi prof. Toshiro Matsui, współautor badania. – Podczas gdy nasze poprzednie badania były pierwszymi, które pozwoliły zidentyfikować dipeptyd zdolny do odbycia tej podróży, nasze nowe badania pokazują obecnie, że może on rzeczywiście wpływać na pamięć u myszy.”

Istnieją inne doniesienia sugerujące, że niektóre peptydy mogą hamować pogarszanie się funkcji mózgu. Badanie naukowców z Japonii jest jednak pierwszym przypadkiem, w którym przedstawiono dowody na to, że peptyd może w stanie nienaruszonym dostać się do mózgu.

“Wciąż potrzebujemy badań, aby sprawdzić czy korzyści te będa występowały u ludzi – mówi prof. Matsui. – Ale mamy nadzieję, że jest to krok w kierunku żywności funkcjonalnej, która może pomóc w zapobieganiu degeneracji pamięci lub nawet poprawić naszą pamięć.”
Bibliografia

Tanaka M., Kiyohara H., Yoshino A., Nakano A., Takata F., Dohgu S., Kataoka Y., Matsui T. Brain-transportable soy dipeptide, Tyr-Pro, attenuates amyloid β peptide25-35-induced memory impairment in mice. npj Science of Food 2020

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Jak białka pomagają spać

Sen pojawił się na wczesnym etapie ewolucji zwierząt i pełni podobną funkcję u wielu gatunków. Zarówno jego długość, jak i jakość jest ważna dla zachowania zdrowia. Jakość snu określana jest m.in. na podstawie częstotliwości i ilości wybudzeń w ciągu nocy....

Archiwum: