...

Plemniki w walce z chorobą nowotworową

Grupa niemieckich naukowców wykazała, że przy zastosowaniu plemników możliwe jest skuteczne dostarczenie antybiotyku o działaniu cytostatycznym do komórek nowotworowych, co skutkuje ich śmiercią. Wyniki przeprowadzonych przez nią badań pokazują, że szczególnie korzystne jest zastosowanie nasienia w terapiach nowotworów żeńskiego układu rozrodczego.

Chemioterapia wykorzystywana powszechnie w leczeniu pacjentów z nowotworem jest w większości przypadków skuteczna, jednakże jej stosowanie obciąża w znacznym stopniu organizm, który i tak jest już osłabiony przez chorobę. Środki używane w przypadku tej terapii działają bowiem szkodliwie zarówno na komórki rakowe, prowadząc do ich śmierci, jak i na komórki zdrowe, niszcząc je w niemal równym stopniu. W efekcie chemioterapii towarzyszy wiele efektów niepożądanych, co zmusza z kolei lekarzy do zmniejszenia dawki leku podawanego pacjentom, a czasami nawet definitywnie dyskwalifikuje chorego z leczenia.

Od dawna poszukiwane są coraz to nowsze metody leczenia chorób nowotworowych, których stosowanie pozwoli zminimalizować szkodliwe efekty uboczne. Jednym z takich rozwiązań jest to, aby leki cytostatyczne docierały bezpośrednio do komórek rakowych i nie wpływały w żaden sposób na struktury zdrowe.

Dzięki odkryciu naukowców z drezdeńskiego Leibniz-Institut fur Festkorper- und Werkstoffforschung prawdopodobnie już niedługo taka skuteczna technika leczenia chorób nowotworowych będzie dostępna. Ta grupa badawcza udowodniła bowiem, że możliwe jest nasączenie plemników lekiem, który przenika do ich gamet, a tym samym jest chroniony przed układem odpornościowym oraz różnymi enzymami go rozkładającymi. Następnie stosując żelazo i magnes możliwe jest precyzyjne sterowanie plemnikami i nakierowanie ich do miejsca przeznaczenia, czyli do komórek nowotworowych.

W doświadczeniach przeprowadzonych przez niemieckich naukowców wykorzystano nasienie pozyskane od byka. W ich wnętrzu zamknięto popularny lek cytostatyczny – doksorubicynę. Następnie tak przygotowane struktury zastosowano w celu leczenia zmian nowotworowych w żeńskim układzie rozrodczym. W ciągu zaledwie 3 dni zauważono, że podawany w ten sposób lek zmniejszył rozmiar guza o niemal 87%, przy czym dodatkowo ograniczone zostało szkodliwe działanie tego środka na komórki zdrowe.

Wykazano ponadto, że uwalnianie leków z plemników następuje dopiero w momencie, gdy komórka nasienia przyłączy się do komórki guza. Dochodzi wówczas do fuzji ich błon, w następstwie czego środek cytostatyczny dostaje się bezpośrednio do miejsca przeznaczenia. W badaniach odnotowano również, że plemniki charakteryzują się wysoką zdolnością enkapsulacji leku, co w znacznym stopniu minimalizuje skutki uboczne ich jego stosowania oraz zmniejsza niepożądaną akumulację środka cytostatycznego w zdrowych tkankach.

Wykorzystanie spermy w celu leczenia nowotworów żeńskich dróg rodnych, wynika z ich zdolności do swobodnego poruszania się w tym obszarze. W standardowej chemioterapii leki cytostatyczne przenoszone są wraz z krwią po całym organizmie. Zanim więc dotrą do miejsca przeznaczenia, w tym przypadku do narządów rodnych, muszą przejść przez cały organizm, co wiąże się z narażeniem każdej jego struktury na działanie chemioterapeutyków. Zastosowanie plemników niweluje wpływ środka leczniczego na pozostałe komórki i sprawia, że działa on tylko na komórki rakowe.

Pozytywne wyniki tych doświadczeń sprawiły, że naukowcy sprawdzili przydatność nasienia w leczeniu także innych schorzeń żeńskiego układu rozrodczego. Uważają, że metoda z plemnikami może okazać się dobrym rozwiązaniem również w takich schorzeniach jak endometrioza czy ciąża pozamaciczna.

Wyniki badań niemieckich naukowców są bardzo obiecujące. Mogą się nawet okazać przełomem i prawdziwą rewolucją w dziedzinie onkologii. Opublikowane dane potrzebują jeszcze dokładnego potwierdzenia i przeprowadzenia wielu testów, jednak już teraz naukowcy są pełni entuzjazmu i mają nadzieję, że zaproponowana przez nich technika leczenia pomoże wielu pacjentkom wyjść z tej poważnej choroby, a dodatkowo nie obciąży w tak znacznym stopniu ich organizmów.

Bibliografia

Haifeng Xu, Mariana Medina-Sánchez, Veronika Magdanz, Lukas Schwarz, Franziska Hebenstreit, and Oliver G. Schmidt, Sperm-Hybrid Micromotor for Targeted Drug Delivery, American Chemical Society Nano, 2017

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Jak zasłużyć na sukces?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Neuropsychologiczne podłoże IBS

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Jak działają psychobiotyki?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Zaburzenia odżywiania u osób starszych

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Archiwum:

Wesprzyj nas, jeśli uważasz, że robimy dobrą robotę!

Nieustannie pracujemy nad tym, żeby dostępne u nas treści były jak najlepszej jakości. Nasi czytelnicy mają w pełni darmowy dostęp do ponad 300 artykułów encyklopedycznych oraz ponad 700 tekstów blogowych. Przygotowanie tych materiałów wymaga jednak od nas dużo zaangażowania oraz pracy. Dlatego też jesteśmy wdzięczni za każde wsparcie członków naszej społeczności, ponieważ to dzięki Wam możemy się rozwijać i upowszechniać rzetelne informacje.

Przekaż wsparcie dla NeuroExpert.

Ojej! Wygląda na to, że używasz blokady reklam.

Nasza strona internetowa opiera się na reklamach, aby dostarczać bezpłatne treści i utrzymywać nasze operacje. Wyłączając blokadę reklam, pomagasz nam nas wspierać i zapewniasz, że możemy nadal oferować wartościowe treści bez żadnych kosztów dla Ciebie.

Naprawdę doceniamy Twoje zrozumienie i wsparcie. Dziękujemy za rozważenie wyłączenia blokady reklam dla tej strony internetowej.