...

Plemniki w walce z chorobą nowotworową

Grupa niemieckich naukowców wykazała, że przy zastosowaniu plemników możliwe jest skuteczne dostarczenie antybiotyku o działaniu cytostatycznym do komórek nowotworowych, co skutkuje ich śmiercią. Wyniki przeprowadzonych przez nią badań pokazują, że szczególnie korzystne jest zastosowanie nasienia w terapiach nowotworów żeńskiego układu rozrodczego.

Chemioterapia wykorzystywana powszechnie w leczeniu pacjentów z nowotworem jest w większości przypadków skuteczna, jednakże jej stosowanie obciąża w znacznym stopniu organizm, który i tak jest już osłabiony przez chorobę. Środki używane w przypadku tej terapii działają bowiem szkodliwie zarówno na komórki rakowe, prowadząc do ich śmierci, jak i na komórki zdrowe, niszcząc je w niemal równym stopniu. W efekcie chemioterapii towarzyszy wiele efektów niepożądanych, co zmusza z kolei lekarzy do zmniejszenia dawki leku podawanego pacjentom, a czasami nawet definitywnie dyskwalifikuje chorego z leczenia.

Od dawna poszukiwane są coraz to nowsze metody leczenia chorób nowotworowych, których stosowanie pozwoli zminimalizować szkodliwe efekty uboczne. Jednym z takich rozwiązań jest to, aby leki cytostatyczne docierały bezpośrednio do komórek rakowych i nie wpływały w żaden sposób na struktury zdrowe.

Dzięki odkryciu naukowców z drezdeńskiego Leibniz-Institut fur Festkorper- und Werkstoffforschung prawdopodobnie już niedługo taka skuteczna technika leczenia chorób nowotworowych będzie dostępna. Ta grupa badawcza udowodniła bowiem, że możliwe jest nasączenie plemników lekiem, który przenika do ich gamet, a tym samym jest chroniony przed układem odpornościowym oraz różnymi enzymami go rozkładającymi. Następnie stosując żelazo i magnes możliwe jest precyzyjne sterowanie plemnikami i nakierowanie ich do miejsca przeznaczenia, czyli do komórek nowotworowych.

W doświadczeniach przeprowadzonych przez niemieckich naukowców wykorzystano nasienie pozyskane od byka. W ich wnętrzu zamknięto popularny lek cytostatyczny – doksorubicynę. Następnie tak przygotowane struktury zastosowano w celu leczenia zmian nowotworowych w żeńskim układzie rozrodczym. W ciągu zaledwie 3 dni zauważono, że podawany w ten sposób lek zmniejszył rozmiar guza o niemal 87%, przy czym dodatkowo ograniczone zostało szkodliwe działanie tego środka na komórki zdrowe.

Wykazano ponadto, że uwalnianie leków z plemników następuje dopiero w momencie, gdy komórka nasienia przyłączy się do komórki guza. Dochodzi wówczas do fuzji ich błon, w następstwie czego środek cytostatyczny dostaje się bezpośrednio do miejsca przeznaczenia. W badaniach odnotowano również, że plemniki charakteryzują się wysoką zdolnością enkapsulacji leku, co w znacznym stopniu minimalizuje skutki uboczne ich jego stosowania oraz zmniejsza niepożądaną akumulację środka cytostatycznego w zdrowych tkankach.

Wykorzystanie spermy w celu leczenia nowotworów żeńskich dróg rodnych, wynika z ich zdolności do swobodnego poruszania się w tym obszarze. W standardowej chemioterapii leki cytostatyczne przenoszone są wraz z krwią po całym organizmie. Zanim więc dotrą do miejsca przeznaczenia, w tym przypadku do narządów rodnych, muszą przejść przez cały organizm, co wiąże się z narażeniem każdej jego struktury na działanie chemioterapeutyków. Zastosowanie plemników niweluje wpływ środka leczniczego na pozostałe komórki i sprawia, że działa on tylko na komórki rakowe.

Pozytywne wyniki tych doświadczeń sprawiły, że naukowcy sprawdzili przydatność nasienia w leczeniu także innych schorzeń żeńskiego układu rozrodczego. Uważają, że metoda z plemnikami może okazać się dobrym rozwiązaniem również w takich schorzeniach jak endometrioza czy ciąża pozamaciczna.

Wyniki badań niemieckich naukowców są bardzo obiecujące. Mogą się nawet okazać przełomem i prawdziwą rewolucją w dziedzinie onkologii. Opublikowane dane potrzebują jeszcze dokładnego potwierdzenia i przeprowadzenia wielu testów, jednak już teraz naukowcy są pełni entuzjazmu i mają nadzieję, że zaproponowana przez nich technika leczenia pomoże wielu pacjentkom wyjść z tej poważnej choroby, a dodatkowo nie obciąży w tak znacznym stopniu ich organizmów.

Bibliografia

Haifeng Xu, Mariana Medina-Sánchez, Veronika Magdanz, Lukas Schwarz, Franziska Hebenstreit, and Oliver G. Schmidt, Sperm-Hybrid Micromotor for Targeted Drug Delivery, American Chemical Society Nano, 2017

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Jak białka pomagają spać

Sen pojawił się na wczesnym etapie ewolucji zwierząt i pełni podobną funkcję u wielu gatunków. Zarówno jego długość, jak i jakość jest ważna dla zachowania zdrowia. Jakość snu określana jest m.in. na podstawie częstotliwości i ilości wybudzeń w ciągu nocy....

Archiwum: