Niebieskie światło postarza

Wyniki badań naukowych ujawniły mechanizm, który może prowadzić do przyspieszonego starzenia się pod wpływem niebieskiego światła.

Naukowcy z Oregon State University zbadali zmiany zachodzące u muszek owocowych po ich nadmiernej ekspozycji na światło niebieskie. Zaobserwowali u nich uszkodzenia komórek nerwowych, które mogą przyczyniać się do przedwczesnego starzenia. Badacze przewidują, że u ludzi zachodzą podobne zmiany, co wymaga potwierdzenia w przyszłych badaniach.

W XXI wieku wiele osób jest nadmiernie eksponowana na światło niebieskie pochodzące z ekranów laptopów, smartfonów czy telewizorów. Istnieją dowody naukowe na to, że nadmierna ekspozycja zwiększa ryzyko różnych chorób, zaburza rytm okołodobowy i może przyczyniać się do bezsenności oraz problemów psychicznych. Najnowsze badania na muszkach owocowych przeprowadzone przez badaczy z Oregon State University wskazują na inny problem – nadmiar światła niebieskiego może uszkadzać komórki nerwowe oraz przyspieszać proces starzenia się.

“Nadmierna ekspozycja na światło niebieskie pochodzące z urządzeń codziennego użytku, takich jak telewizory, laptopy czy telefony, może mieć szkodliwy wpływ na wiele komórek w naszym organizmie, od skóry i komórek tłuszczowych po neurony czuciowe” – mówi Dr Jadwiga Giebultowicz, współautorka badania i profesor Wydziału Biologii Integracyjnej na Oregon State University.

Badacze udowodnili wcześniej, że ekspozycja muszek owocowych na światło niebieskie skutkuje uruchomieniem u nich genów, które mają chronić je przed stresem. Ponadto żyją krócej niż muszki przebywające w ciemności. Aby sprawdzić wpływ światła na proces starzenia się, naukowcy zmierzyli poziom metabolitów u muszek eksponowanych na niebieskie światło przez 2 tygodnie oraz tych trzymanych w ciemności. U obu grup zaobserwowali znaczące różnice w poziomach metabolitów niezbędnych do produkcji energii.

“Bursztynian jest niezbędny do produkcji paliwa dla wzrostu i funkcjonowania komórek. Wyższe poziomy tego metabolitu po ekspozycji na światło niebieskie można porównać do benzyny znajdującej się w dystrybutorze, która nie może dostać się do samochodu. Kolejnym niepokojącym odkryciem był niski poziom metabolitów odpowiadających za komunikację między neuronami, takich jak glutaminian” – mówi dr Giebultowicz.

Zmiany poziomów tych substancji u muszek mogą zaburzać prawidłowe funkcjonowanie komórek i tym samym przyczyniać się do przedwczesnego starzenia. Naukowcy przewidują, że w ludzkim organizmie zachodzą podobne procesy. Świadczy o tym fakt, że codziennie jesteśmy eksponowani na światło niebieskie w dużym natężeniu. Aby to udowodnić, potrzebne są badania na ludziach, co stanowi obiecującą perspektywę w przyszłości.

Bibliografia

Giebultowicz J., et al. Chronic blue light leads to accelerated aging in Drosophila by impairing energy metabolism and neurotransmitter levels. Frontiers in Aging 2022

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Jak białka pomagają spać

Sen pojawił się na wczesnym etapie ewolucji zwierząt i pełni podobną funkcję u wielu gatunków. Zarówno jego długość, jak i jakość jest ważna dla zachowania zdrowia. Jakość snu określana jest m.in. na podstawie częstotliwości i ilości wybudzeń w ciągu nocy....

Archiwum: