...

Metabolizm żelaza krokiem do spowolnienia starzenia się?

Naukowcy dowiedli, że poziom żelaza we krwi w dużej mierze wpływa na procesy związane ze starzeniem się.

Podczas starzenia się organizmu dochodzi do postępującego spadku zdolności do utrzymania homeostazy. Wynikiem tego są liczne choroby związane z wiekiem i ostatecznie śmierć. Nie jest tajemnicą, że każdy człowiek starzeje się w swoim własnym tempie. Niektórzy dożywają ponad stu lat w całkiem dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Inni zaś już po przekroczeniu 50 roku życia borykają się z rozmaitymi schorzeniami. Naukowcy nie ustają w wysiłkach, by poznać przyczyny tego stanu rzeczy.

Obecnie wiadomo, że na długość życia i na stan zdrowia w okresie starości wpływa wiele czynników. Należy do nich środowisko, styl życia, zestaw genów odziedziczonych po rodzicach oraz czysty przypadek. Geny Szczególnie genetyka jest w tym przypadku elementem trudnym do zbadania, bo jej wpływ na proces starzenia się wynosi jedynie 10%. Aby więc uniknąć zafałszowania wyników, testy należy przeprowadzać na bardzo dużych próbach populacji.

Specjaliści z Uniwersytetu w Edynburgu i niemieckiego Instytutu Biologii im. Maxa Plancka wykonali niezwykle szczegółową analizę trzech cech starzenia się: długości życia, długości życia rodziców i stanu zdrowia w ciągu całego życia. Aby zyskać bardzo dużą dokładność, wykorzystali trzy bazy zawierające dane pochodzące z analizy całego genomu, znajdujące się na serwerach Zenodo, Edinburgh DataShare i Longevity Genomics. W sumie zbiór ten odpowiadał informacjom o 1,75 mln długości życia lub o 60 tys wyjątkowo długowiecznych osób.

Analiza danych pozwoliła wskazać 10 regionów genomu związanych z żywotnością, zdrowiem i długowiecznością. Badacze zauważyli, że szczególnie silnie reprezentowane były geny związane z metabolizmem żelaza we krwi. Wiadomo, że zbyt wysoki lub zbyt niski poziom żelaza w organizmie związany jest ze schorzeniami takimi jak choroba Parkinsona, dolegliwości ze strony wątroby i nerek oraz ze spadkiem zdolności organizmu do zwalczania infekcji.

“Jesteśmy bardzo podekscytowani tymi odkryciami, gdyż zdecydowanie sugerują, że wysoki poziom żelaza we krwi skraca nasze zdrowe lata życia, a kontrolowanie poziomu tego pierwiastka może zapobiec dolegliwościom związanym z wiekiem – mówi dr Paul Timmers, współautor badania. – Przypuszczamy, że nasze odkrycia dotyczące metabolizmu żelaza mogą również przyczynić się do wyjaśnienia, dlaczego bardzo wysoka zawartość bogatego w żelazo czerwonego mięsa w diecie jest powiązana ze schorzeniami związanymi z wiekiem, takimi jak choroby serca.”

Naukowcy są zdania, że ich odkrycie może przyspieszyć prace nad lekami, które spowolnią rozwój chorób związanych z wiekiem. Zaprojektowanie środka, który mógłby naśladować wpływ zmienności genetycznej na metabolizm żelaza może w przyszłości stać się krokiem do spowolnienia procesu starzenia się.

Bibliografia

Timmers P.R.H.J., Wilson J.F., Joshi P.K., Deelen J. Multivariate genomic scan implicates novel loci and haem metabolism in human ageing. Nature Communications 2020

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Jak białka pomagają spać

Sen pojawił się na wczesnym etapie ewolucji zwierząt i pełni podobną funkcję u wielu gatunków. Zarówno jego długość, jak i jakość jest ważna dla zachowania zdrowia. Jakość snu określana jest m.in. na podstawie częstotliwości i ilości wybudzeń w ciągu nocy....

Archiwum: