...

Jak mikrograwitacja wpływa na mózg

Wyniki badań ujawniły zmiany w istocie białej, do których dochodzi wskutek długotrwałych lotów kosmicznych.

Wszelkie doświadczenia, które nas spotykają, wywierają wpływ zarówno na strukturę, jak i na działanie mózgu – to fenomen znany jako neuroplastyczność. Pobyt w kosmosie – środowisku diametralnie różnym od tego, jakie znamy na co dzień – także wywołuje zmiany fizjologiczne w organizmie. A ponieważ ludzie nieustannie poszerzają horyzont eksploracji pozaziemskich, zrozumienie jak pobyt w przestrzeni kosmicznej wpływa na ciało i mózg jest niesłychanie istotne. Wyniki wcześniejszych badań sugerują, że życie w stanie nieważkości modyfikuje plastyczne struktury neuronowe. Zachęceni tymi rezultatami naukowcy z Roskosmos i Europejskiej Agencji Kosmicznej wykorzystali nowoczesną technikę obrazowania szlaków neuronalnych aby dokładniej zbadać ich przebieg u astronautów. Ich odkrycia zostały opisane na łamach czasopisma “Frontiers in Neural Circuits”.

Dr Floris Wyuts z University of Antwerp w Belgii i jego współpracownicy sprawdzili, jak długi pobyt w stanie nieważkości wpływa na strukturę szlaków aksonalnych w głębi mózgu. Te szlaki, zwane istotą białą, odpowiadają przede wszystkim za komunikację pomiędzy skupiskami ciał komórek nerwowych (istotą szarą) w mózgu i pozostałych częściach ciała. Umożliwiają szybkie przesyłanie informacji pośród poszczególnych obszarów mózgu. Być może najlepiej znany przykład istoty białej to ciało modzelowate, zwane także spoidłem wielkim, które łączy obie półkule. W skrócie – istota biała odpowiada za przesyłanie informacji, a istota szara – za jej przetwarzanie.

Do zbadania struktury i funkcjonowania istoty białej mózgu astronautów naukowcy wykorzystali nieinwazyjną technologię traktografii. W ten sposób zwizualizowali przebieg szlaków neuronalnych u 12 kosmonautów płci męskiej. Pomiaru dokonali dwukrotnie – tuż przed wyprawą w kosmos i od razu po jej zakończeniu. Średni czas trwania tych podróży wyniósł 172 dni. Dodatkowo 8 z badanych wzięło udział w jeszcze jednym pomiarze, siedem miesięcy później. To pierwsze w historii nauki badanie, w którym wykorzystano traktografię włókien do wykrycia zmian wywołanych pobytem w przestrzeni pozaziemskiej. Bowiem wyniki pomiarów nie pozostawiły wątpliwości – mózg człowieka faktycznie dostosował się do warunków panujących w kosmosie, co wywarło widoczny wpływ na jego strukturę. Co więcej, zmiany te były wciąż wyraźne nawet w siedem miesięcy po powrocie na Ziemię.

“Znaleźliśmy zmiany w szlakach aksonalnych łączących kilka obszarów motorycznych mózgu. Te obszary inicjują i kontrolują wykonywanie ruchów. W nieważkości astronauci muszą diametralnie zmienić sposób poruszania się. Wyniki naszego badania pokazują, że zmiany behawioralne są widoczne także na poziomie neuronalnym. To tak, jakby pobyt w kosmosie przeprogramował mózgi astronautów” – opowiada Andrei Doroshin z Drexel University, autor badania.

Wyniki wcześniejszych badań wskazały, że zmianom związanym z neuroplastycznością ulegały ośrodki motoryczne mózgu. Rezultaty tego badania wskazują zaś na występowanie tego samego zjawiska w przypadku połączeń pomiędzy tymi obszarami. Ponadto ilustrują one potrzebę głębszego zrozumienia, jak podróże kosmiczne wpływają na ciało człowieka i pokazują, że obrazowanie mózgu stanowi odpowiednie narzędzie do uzupełnienia luki w naszej dotychczasowej wiedzy. Jest to szczególnie istotne z perspektywy zdrowia i dobrostanu kosmonautów. Obecnie, po powrocie na Ziemię, otrzymują oni zalecenia odnośnie poprawy stanu mięśni i kości, takie jak szczegółowy program ćwiczeń. Jednak czy to wystarczy, by odwrócić zmiany w ich mózgach? Na to pytanie odpowiedzą nam wyniki kolejnych badań.

“Rezultaty naszego badania oferują kolejny element układanki. Ponieważ nauka w tej dziedzinie dopiero stawia pierwsze kroki, trudno jest na razie przewidzieć, jaki kształt ma ta układanka. Choć odkryliśmy, że w odpowiedzi na pobyt w nieważkości zmianie ulegają szlaki motoryczne mózgu kosmonautów, musimy kontynuować pracę, aby określić konsekwencje tego zjawiska oraz ustalić, czy towarzyszą mu inne zmiany” – podsumowuje Wuyts.
Bibliografia

Doroshin A. et al. Brain Connectometry Changes in Space Travelers After Long-Duration Spaceflight. Front. Neural Circuits 2022

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Jak działają psychobiotyki?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Zaburzenia odżywiania u osób starszych

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Kawa i mózg

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Archiwum:

Wesprzyj nas, jeśli uważasz, że robimy dobrą robotę!

Nieustannie pracujemy nad tym, żeby dostępne u nas treści były jak najlepszej jakości. Nasi czytelnicy mają w pełni darmowy dostęp do ponad 300 artykułów encyklopedycznych oraz ponad 700 tekstów blogowych. Przygotowanie tych materiałów wymaga jednak od nas dużo zaangażowania oraz pracy. Dlatego też jesteśmy wdzięczni za każde wsparcie członków naszej społeczności, ponieważ to dzięki Wam możemy się rozwijać i upowszechniać rzetelne informacje.

Przekaż wsparcie dla NeuroExpert.