Amerykańscy naukowcy z Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu Człowieka z Iowa State University jako kolejni dowiedli, że dieta ma kluczowe znaczenie dla zdrowia mózgu. U 287 ochotników zbadano w hipokampie poziomy tzw. hormonu sytości – cholecystokininy (CCK) i stwierdzono, że wzrost jego stężenia ujemnie koreluje z występowaniem łagodnych zaburzeń poznawczych (MCI, ang. mild cognitive impairment), jak również ze zwiększonym prawdopodobieństwem zachorowania na chorobę Alzheimera (AD, ang. Alzheimer’s Disease).
Do zbadania poziomu cholecystokininy w mózgach badanych osób wykorzystano nowoczesną metodę neuroobrazowania mózgu. Doświadczenie to stanowi integralny element większego, wieloośrodkowego badania (ADNI, ang. Alzheimer’s Disease Neuroimaging Initiative), dotyczącego monitorowania przebiegu AD w mózgowiu człowieka za pomocą neuroobrazowania oraz biochemicznych i genetycznych markerów biologicznych. Do analizy wyników dotyczących związków pomiędzy poziomem hormonu sytości, istotą szarą, biomarkerami w płynie mózgowo-rdzeniowym w AD oraz zdolnościami poznawczymi zastosowano liniową lub wokselową regresję.
Wyższe stężenie CCK warunkowało: zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia łagodnych zaburzeń poznawczych lub choroby Alzheimera, poprawę wyników testów pamięciowych oraz wyższe stężenie istoty szarej, obejmującej przede wszystkim zakręt hipokampa (przyhipokampowy), przyśrodkową korę przedczołową oraz tylny zakręt obręczy. Oszacowano, że wysokie poziomy CCK zmniejszają ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera o 65%.
“Mamy nadzieję, że pomoże to rzucić więcej światła na to, jak hormon sytości wpływa na funkcjonowanie mózgu. Cholecystokinina występuje zarówno w jelicie cienkim, jak i w mózgowiu. W przewodzie pokarmowym CCK umożliwia wchłanianie tłuszczów i białek. Natomiast w mózgu zlokalizowana jest w hipokampie, który stanowi obszar odpowiedzialny za pamięć. Regulowanie tego, co, kiedy i ile jemy może mieć związek z kondycją naszej pamięci.” – dr Auriel Willette, współautor badania
Naukowcy mają nadzieję, że badanie to jeszcze bardziej zmieni spojrzenie na żywienie człowieka. Obecnie przeprowadzane są analizy, w jaki sposób dieta wpływa na poziom hormonu sytości u ludzi. Uczeni badają m.in. stężenie glukozy we krwi oraz ciał ketonowych przed i po spożyciu posiłku.