Naukowcy z University of Texas at Austin and King’s College w Londynie badali osiągnięcia edukacyjne wśród 6000 par bliźniąt, w okresie od podstawówki, do ukończenia przez nich szkoły średniej. Wyniki pokazały, że sukcesy w nauce są wysoce dziedziczne u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Ponadto udowodniono, że istnieje także istotna genetyczna korelacja w stosunku do przedmiotów, które były mocną stroną badanych.
“Około dwóch trzecich indywidualnych odstępstw w osiągnięciach szkolnych wynika z różnic w DNA dzieci. Niewiele wiadomo na temat tego, w jaki sposób czynniki te przyczyniają się do osiągnięcia sukcesu edukacyjnego.” – Margherita Malanchini, współautorka badania
Edukacja obowiązkowa w Wielkiej Brytanii kończy się ogólnokrajowymi egzaminami, które są świadectwem ukończenia szkoły średniej (GCSE). Oceny z GCSE są bramą do dalszej edukacji, progiem punktowym przy rekrutacji uniwersyteckiej, a nawet są brane pod uwagę przy zatrudnieniu. Poprzednie badania, które również wykonano na bliźniętach, udowodniły, że wyniki GCSE są wysoce dziedziczne wśród młodzieży.
Przeprowadzone na bliźniętach analizy genetyczne wykazały, że dziedziczność osiągnięć edukacyjnych jest znaczna i spójna w poszczególnych latach szkolnych, począwszy od edukacji podstawowej do szkoły średniej, zakończonej egzaminem GCSE. Osiągnięcia te prognozują wiele aspektów życiowych, takich jak status zawodowy, szczęście, zdrowie, a nawet długość życia.
Badacze stwierdzili, że osiągnięcia edukacyjne wykazują wysoką stabilność w czasie nauki szkolnej, co oznacza, że większość uczniów, którzy rozpoczęli naukę osiągając dobre wyniki w szkole podstawowej, nadal utrzymywali dobre wyniki w nauce, aż do ukończenia edukacji. Czynniki genetyczne wyjaśniały około 70 procent tej stabilności. Uwzględniono także inne aspekty środowiskowe oraz poziom inteligencji badanych, które nie wpłynęły znacząco na zaburzenie tej korelacji.
“Osiągnięcia edukacyjne są wynikiem szeregu poznawczych i niepoznawczych cech. Wcześniejsze badania łączyły to z osobowością, problemami behawioralnymi, motywacją, zdrowiem i wieloma innymi czynnikami, które częściowo też są dziedziczne”. – Margherita Malanchini, współautorka badania
Bardzo wysoka stabilność genetyczna w osiąganiu szkolnych sukcesów dzieci i młodzieży jest interesującym odkryciem. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, iż uczniowie zmieniają się w tym czasie emocjonalnie i że istnieje szereg czynników środowiskowych, które mogą zaburzyć ciągłość otrzymywania przez nich dobrych stopni, np.: wynikających ze zmiany nauczyciela, przyjaciół, problemów rodzinnych itp.