...

Drugi mózg źródłem nowego zmysłu

Od odkrycia "drugiego mózgu" w jelitach minęły zaledwie trzy lata. Wyniki najnowszych badań pozwoliły poznać mechanizm pośredniczące w komunikacji między nim a ośrodkowym układem nerwowym.

Wiek XX przyniósł ogromną liczbę odkryć dotyczących pracy ośrodkowego układu nerwowego. Dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii możliwe było zrozumienie znaczenia i funkcji jego poszczególnych struktur. W obecnym stuleciu naukowcy wciąż dokonują nowych odkryć. Jednym z najistotniejszych miało miejsce w 2015 roku – udowodnienie, iż w obrębie jelit znajduje się znaczna ilość zakończeń nerwowych, które mogą wpływać na ośrodkowy układ nerwowy. Z tego względu niekiedy nazywa się jelita “drugim mózgiem”. Najnowsze odkrycie przyniosło informacje o tym, w jaki sposób dwa mózgi komunikują się ze sobą.

Wcześniej nie wykluczano, iż jelita mogą porozumiewać się z mózgiem. Przypuszczano jednak, iż pośredniczą w tym hormony wydzielane parakrynnie. Uważano, iż składniki pokarmu pobudzają komórki jelit do wydzielania określonych związków chemicznych, które wraz z krwią przedostają się do ośrodkowego układu nerwowego. Jest to jednak bardzo powolny mechanizm, nie tłumaczący szybkiej, następującej zaledwie w kilka minut, reakcji mózgu na spożyty posiłek.

Obserwowana od lat rozbieżność skłoniła zespół naukowców z Duke University w Stanach Zjednoczonych do dokładniejszego przyjrzenia się komunikacji między jelitami a mózgiem. Wykorzystali oni w tym celu model zwierzęcy. Do żołądka myszy podali znakowane fluorescencyjnie cząsteczki wirusa wścieklizny, następnie zaś śledzili ich drogę do ośrodkowego układu nerwowego. Zaobserwowano, iż w ciągu niespełna 100 milisekund informacja o obecności tego wirusa dotarła do pnia mózgu, zaś w jej przekazywaniu pośredniczył nerw błędny.

W celu potwierdzenia obserwacji przeprowadzono drugi eksperyment, tym razem z wykorzystaniem hodowli komórek. W naczyniu z pożywką znalazły się komórki czuciowe jelita oraz neurony nerwu błędnego. Poruszając się swobodnie, tworzyły ze sobą synapsy i generowały impulsy elektryczne. Po dodaniu do naczynia cukru transmisja sygnałów stała się znacznie bardziej intensywna, a pomiar tempa przekazywania informacji o obecności nowego składnika pożywki wykazał, iż została ona przesłana w ciągu milisekund. Neuroprzekaźnikiem zaangażowanym w ten proces okazał się glutaminian – główny neurotransmiter pobudzający. Blokowanie jego wydzielania w komórkach jelita spowodowało bowiem zahamowanie przekazywania impulsów.

“Uważamy, że te odkrycia będą biologiczną podstawą do wyodrębnienia nowego zmysłu” – mówi Diego V. Bohórquez, współautor badania. – “Takiego, który służy jako punkt wyjścia do tego, aby mózg wiedział, kiedy żołądek jest pełen pokarmu i kalorii. Sprawia to że przeczucie (ang. “gut feeling” – red.) może stać się prawdziwym szóstym zmysłem.”

Zespół z Duke University odkrył nowy obwód nerwowy, który umożliwia ośrodkowemu układowi nerwowemu szybki dostęp do informacji o przyjmowanym pokarmie. Naukowcy proponują też, aby zmienić nazwę komórek enteroendokrynnych jelita, które tworzą synapsy z nerwem błędnym – postulują, aby nazywać je komórkami neuropodowymi (ang. neuropod cells).

Bibliografia

Kaelberer M.M., Buchanan K.L., Klein M.E., Barth B.B., Mantoya M.M., Shen X., Bohórquez D.V. A gut-brain neural circuit for nutrient sensory transduction. Science, 2018

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Jak działają psychobiotyki?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Zaburzenia odżywiania u osób starszych

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Kawa i mózg

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Archiwum:

Wesprzyj nas, jeśli uważasz, że robimy dobrą robotę!

Nieustannie pracujemy nad tym, żeby dostępne u nas treści były jak najlepszej jakości. Nasi czytelnicy mają w pełni darmowy dostęp do ponad 300 artykułów encyklopedycznych oraz ponad 700 tekstów blogowych. Przygotowanie tych materiałów wymaga jednak od nas dużo zaangażowania oraz pracy. Dlatego też jesteśmy wdzięczni za każde wsparcie członków naszej społeczności, ponieważ to dzięki Wam możemy się rozwijać i upowszechniać rzetelne informacje.

Przekaż wsparcie dla NeuroExpert.