Nowe badania opublikowane w Neurology sugerują, że wahania poziomu cholesterolu i trójglicerydów u osób w starszym wieku mogą stanowić czynnik ryzyka choroby Alzheimera. W badaniu wykorzystano dane medyczne 11 571 osób w wieku 60 lat lub starszych, u których nie zdiagnozowano wcześniej choroby Alzheimera lub demencji. Naukowcy zmierzyli stężenie cholesterolu całkowitego jego frakcji LDL i HDL oraz trójglicerydów u uczestników w co najmniej trzy różne dni w ciągu pięciu lat przed rozpoczęciem badania. W badaniu podzielono uczestników na pięć grup na podstawie zmienności tych pomiarów. Po uwzględnieniu zmiennych, takich jak płeć, rasa, wykształcenie i leczenie obniżające poziom lipidów, grupa z większymi wahaniami cholesterolu miała o 19% zwiększone ryzyko demencji w porównaniu z grupą z niższymi wahaniami.
“Strategie zapobiegania chorobie Alzheimera i powiązanym formom demencji są pilnie potrzebne. Rutynowe badania przesiewowe poziomu cholesterolu i trójglicerydów są powszechnie wykonywane w ramach standardowej opieki medycznej. Wahania tych wskaźników w czasie mogą pomóc nam zidentyfikować, kto jest bardziej narażony na demencję, pomóc nam zrozumieć mechanizmy jej rozwoju i ostatecznie ustalić, czy wyrównanie tych wahań może odegrać rolę w zmniejszeniu ryzyka demencji ” – podkreśla współautorka badania, dr Suzette J. Bielinski z MInesoty.
Wyniki sugerują, żę cholersterol całkowity oraz trójglicerydy mogą mieć związek z ryzykiem występowania demencji. Nie znaleziono jednak związku między wahaniami LDL i HDL a zwiększonym ryzykiem demencji. Spośród 2311 osób w grupie z większym wahaniom poziomu tych lipidów u 515 rozwinęła się demencja. W grupie z mniejszymi skokami w ich poziomie 483 z 2311 osób doświadczyło otępienia starczego. w pierwszej z tych grup ryzyko rozwoju demencji było większe o 23% w porównaniu do drugiej