...

Co można wyczytać z potu?

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii możliwe jest wykorzystanie potu jako materiału do diagnozowania wielu chorób i stanów organizmu.

W niedawnej pracy opublikowanej w czasopiśmie Science naukowcy badali możliwość wykorzystania systemów mikroprzepływowych w ocenie stanu zdrowia. Dzięki temu szczegółowemu przeglądowi dostępnej literatury świat nauki powinien zwrócić większą uwagę na takie powszechne zjawisko, jak pocenie się.

Niezbędnymi elementami skomplikowanego systemu chłodzenia ciała są tak zwane ekrynowe gruczoły potowe skóry. Znajdujące się one w każdym regionie ludzkiego ciała. Ich działanie jest regulowane w sposób adaptacyjny przez współczulny układ nerwowy w celu utrzymania homeostazy termicznej podczas wysiłku psychicznego i fizycznego lub ekspozycji organizmu na wysoką temperaturę. Oprócz usuwania ciepła, pocenie się pomaga również w eliminacji różnych substancji i metabolitów. W większości przypadków gruczoły ekrynowe odpowiadają za największą utratę potu.

Niedawne postępy technologiczne umożliwiły wykorzystanie potu ekrynowego w celach diagnostycznych. Pobiera się go za pomocą systemów, które delikatnie przylegają do skóry, na przykład plastrów, umożliwiając, przechowywanie i ocenę biochemiczną mikropróbek. Ponieważ nie wymagają obsługi przez doświadczony personel, plastry mikroprzepływowe mogą zapewnić łatwą, ekonomiczną i nieinwazyjną analizę w czasie rzeczywistym w praktycznie każdym środowisku. Zazwyczaj urządzenia te są zaprojektowane do wykrywania określonego zbioru cząsteczek zamiast szerokiego zakresu składników potu. Jednak w przypadku nowych technologii pot może służyć do obszernej analizy wielu zaburzeń zdrowotnych, w tym do badań przesiewowe w kierunku mukowiscydozy, leczenia zaburzeń nerek, śledzenia poziomów stresu oraz monitorowania układu odpornościowego.

Nowsze urządzenia wykorzystują naturalne działanie pompujące występujące w gruczołach ekrynowych. Szybkość przepływu i ilość potu stanowią podstawowe czynniki zdrowia i nawodnienia. Cyrkulacja potu zostawia po sobie różne ślady w postaci składników chemicznych, w tym elektrolitów, hormonów, metabolitów, białek, leków, składników odżywczych, toksyn, metali ciężkich i zanieczyszczeń organicznych. Ocena stężeń tych związków może być przydatna w diagnozowaniu chorób.

Nowoczesne narzędzia umożliwiają pomiar dynamiki wydzielania potu. Pomiar regionalnej szybkości pocenia się oraz skumulowanej objętości potu umożliwia śledzenie danych dotyczących całego ciała w celu określenia elektrolitów i innych składników chemicznych traconych w wyniku pocenia się. Zaawansowane systemy zbudowane z mikrokanalików i zbiorniczków na bieżąco magazynują i analizują składniki potu.

Dodatkowo testy chemiczne oraz wskaźniki kolorymetryczne mogą dostarczyć ilościowych analiz utraty potu i procesów chemicznych. Umożliwia to ocenę ilościową poprzez analizę obrazów cyfrowych przechwyconych z przezroczystych sekcji układów mikroprzepływowych. Do ocenianych w ten sposób biomarkerów należą: amoniak, kreatynina, chlorek, glukoza, witamina C, mleczan, mocznik i sód.

Praca demonstruje, że pot może służyć jako uniwersalny wskaźnik zdrowotny. Naukowcy uważają, że przyszłe badania powinny się skupić na ustalonych i nowo odkrytych biomarkerach potu, rozszerzając możliwości zastosowań terapeutycznych.

Bibliografia

Rogers J.A. et al., Sweat as a diagnostic biofluid., Science, 2023

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Kawa i mózg

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Hirudoterapia – sposób na migenę?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Archiwum: