Od tysięcy lat żywe jest przekonanie, że pogoda wpływa na zdrowie ludzi. W świecie nauki niejednokrotnie podejmowano próby potwierdzenia lub wykluczenia tego wpływu w przypadku osób cierpiących z powodu chronicznego bólu. Wyniki wciąż jednak były niejasne. Dlatego też specjaliści z University of Manchester podjęli próbę ustalenia, które z warunków pogodowych najbardziej wpływają na odczuwanie bólu.

Naukowcy przeprowadzili trwające 15 miesięcy badanie, w którym uczestniczyło ponad 13 000 osób mieszkających w Wielkiej Brytanii i zmagających się z przewlekłym bólem. Ochotnicy codziennie rejestrowali natężenie odczuwanego bólu za pomocą specjalnej aplikacji na smartfonie. Lokalizacja GPS urządzenia pozwoliła na powiązanie tego, jak się czuli z danymi pogodowymi. Narzędzia statystyczne pozwoliły na zbadanie różnic między pogodą w dniach, kiedy ból był łagodniejszy lub silniejszy.

Badacze uszeregowali wszystkie dni trwania programu według odsetka osób, które zgłaszały nasilenie bólu. Następnie dokładnie przeanalizowali pogodę panującą w 45 dniach, kiedy najwięcej osób zgłaszało nasilenie bólu. To samo zrobili dla 45 dni, w których na ból skarżyło się najmniej osób. Liczby te odpowiadały 10% wszystkich dni trwania badania.

“Ponad 2400 lat temu Hipokrates napisał, że różne kierunki wiatru mogą przynieść wpływać korzystnie lub niekorzystnie na zdrowie jednostek – mówi prof. Will Dixon, współautor badania. – Przekonanie ludzi żyjących z przewlekłymi bólami, wynikającymi np, z zapalenia stawów, że ich ból zależy od pogody, jest dziś powszechne, a około 75% osób cierpiących na przewlekły ból uważa, że to prawda. Jednak nie ma zgody co do tego, jaka pogoda pogarsza ich ból.”

Okazało się, że w “najbardziej bolesne” dni nad Wielką Brytanią przechodziły prądy strumieniowe i silne wiatry. Ciśnienie atmosferyczne było niskie lub poniżej normy, zaś wilgotność powietrza i opady – powyżej normy. Z kolei “najmniej bolesne” dni charakteryzowały się normalnym lub wysokim ciśnieniem, słabymi wiatrami, niską wilgotnością i opadami poniżej normy. Prądy strumieniowe skierowane były wówczas na północ od Wielkiej Brytanii.

“Jednym z powodów tego braku konsensusu jest to, że poprzedni badacze wykorzystywali różne parametry pogody, takie jak ciśnienie, temperatura czy wilgotność, oddzielnie – mówi prof. David Schultz, współautor badania. – To zakłada, że można zmieniać temperaturę, utrzymując jednocześnie pozostałe parametry pogody, Oczywiście, prawdziwa atmosfera nie zachowuje się tak, ponieważ wszystkie zmienne zmieniają się jednocześnie, Prosta analiza najwyraźniej nie wystarczy, aby zrozumieć, w jaki sposób pogoda wpływa na ból.”

Wyniki te potwierdzają i rozszerzają wcześniejsze prace zespołu z Manchesteru. Ponieważ badanie to jest największe zarówno pod względem czasu trwania, jak i liczby uczestników, w większym stopniu pozwala ufać wynikom. Chociaż nie wszyscy wierzą w związek między pogodą a bólem, wyniki tego projektu powinny zapewnić komfort i wsparcie tym, którzy byli przekonani, że ich ból zależy od pogody, ale nie byli brani poważnie. Badania te pozwalają również rzucać światło na warunki środowiskowe, które modyfikują ból i które można zbadać w celu poprawy leczenie, zarządzania bólem i jego prognozowania.

Bibliografia:
Schulz D.M., Beukerhorst A.L., Yimer B.B., Cook L., Pisaniello H.L., House T., Gamble C., Sereant J.C., McBeth J., Dixon W.G. Weather Patterns Associated with Pain in Chronic-Pain Sufferers. Bulletin of the American Meteorological Society 2020

Dodaj komentarz