...

Pogoda na ból

Specjaliści z University of Manchester przeprowadzili największe do tej pory badanie, którego wyniki pozwoliły zidentyfikować warunki pogodowe, które wpływają na natężenie bólu przewlekłego.

Od tysięcy lat żywe jest przekonanie, że pogoda wpływa na zdrowie ludzi. W świecie nauki niejednokrotnie podejmowano próby potwierdzenia lub wykluczenia tego wpływu w przypadku osób cierpiących z powodu chronicznego bólu. Wyniki wciąż jednak były niejasne. Dlatego też specjaliści z University of Manchester podjęli próbę ustalenia, które z warunków pogodowych najbardziej wpływają na odczuwanie bólu.

Naukowcy przeprowadzili trwające 15 miesięcy badanie, w którym uczestniczyło ponad 13 000 osób mieszkających w Wielkiej Brytanii i zmagających się z przewlekłym bólem. Ochotnicy codziennie rejestrowali natężenie odczuwanego bólu za pomocą specjalnej aplikacji na smartfonie. Lokalizacja GPS urządzenia pozwoliła na powiązanie tego, jak się czuli z danymi pogodowymi. Narzędzia statystyczne pozwoliły na zbadanie różnic między pogodą w dniach, kiedy ból był łagodniejszy lub silniejszy.

Badacze uszeregowali wszystkie dni trwania programu według odsetka osób, które zgłaszały nasilenie bólu. Następnie dokładnie przeanalizowali pogodę panującą w 45 dniach, kiedy najwięcej osób zgłaszało nasilenie bólu. To samo zrobili dla 45 dni, w których na ból skarżyło się najmniej osób. Liczby te odpowiadały 10% wszystkich dni trwania badania.

“Ponad 2400 lat temu Hipokrates napisał, że różne kierunki wiatru mogą przynieść wpływać korzystnie lub niekorzystnie na zdrowie jednostek – mówi prof. Will Dixon, współautor badania. – Przekonanie ludzi żyjących z przewlekłymi bólami, wynikającymi np, z zapalenia stawów, że ich ból zależy od pogody, jest dziś powszechne, a około 75% osób cierpiących na przewlekły ból uważa, że to prawda. Jednak nie ma zgody co do tego, jaka pogoda pogarsza ich ból.”

Okazało się, że w “najbardziej bolesne” dni nad Wielką Brytanią przechodziły prądy strumieniowe i silne wiatry. Ciśnienie atmosferyczne było niskie lub poniżej normy, zaś wilgotność powietrza i opady – powyżej normy. Z kolei “najmniej bolesne” dni charakteryzowały się normalnym lub wysokim ciśnieniem, słabymi wiatrami, niską wilgotnością i opadami poniżej normy. Prądy strumieniowe skierowane były wówczas na północ od Wielkiej Brytanii.

“Jednym z powodów tego braku konsensusu jest to, że poprzedni badacze wykorzystywali różne parametry pogody, takie jak ciśnienie, temperatura czy wilgotność, oddzielnie – mówi prof. David Schultz, współautor badania. – To zakłada, że można zmieniać temperaturę, utrzymując jednocześnie pozostałe parametry pogody, Oczywiście, prawdziwa atmosfera nie zachowuje się tak, ponieważ wszystkie zmienne zmieniają się jednocześnie, Prosta analiza najwyraźniej nie wystarczy, aby zrozumieć, w jaki sposób pogoda wpływa na ból.”

Wyniki te potwierdzają i rozszerzają wcześniejsze prace zespołu z Manchesteru. Ponieważ badanie to jest największe zarówno pod względem czasu trwania, jak i liczby uczestników, w większym stopniu pozwala ufać wynikom. Chociaż nie wszyscy wierzą w związek między pogodą a bólem, wyniki tego projektu powinny zapewnić komfort i wsparcie tym, którzy byli przekonani, że ich ból zależy od pogody, ale nie byli brani poważnie. Badania te pozwalają również rzucać światło na warunki środowiskowe, które modyfikują ból i które można zbadać w celu poprawy leczenie, zarządzania bólem i jego prognozowania.

Bibliografia

Schulz D.M., Beukerhorst A.L., Yimer B.B., Cook L., Pisaniello H.L., House T., Gamble C., Sereant J.C., McBeth J., Dixon W.G. Weather Patterns Associated with Pain in Chronic-Pain Sufferers. Bulletin of the American Meteorological Society 2020

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Hirudoterapia – sposób na migenę?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Archiwum: