...

Uważność zamiast opium?

Nauka wciąż poszukuje skutecznych metod leczenia bólu chronicznego i często z nim związanego uzależnienia od opioidów. Wyniki badań sugerują, że trening oparta na uważności może być cennym narzędziem na tym polu.

Osoby cierpiące z powodu chronicznego bólu otrzymują silne leki przeciwbólowe na bazie opioidów. Jednak ich działanie uśmierzające ból nie jest pozbawione istotnych skutków ubocznych. Otóż te substancje wpływają na układ nagrody w mózgu, w wyniku czego pacjenci stają się bardziej wrażliwi na stres, a mniej na przyjemność. Sprawia to, iż nierzadko zaczynają oni nadużywać leków by zmniejszyć nie tylko ból fizyczny, lecz także ból emocjonalny. Szacuje się, iż niemal 25% osób dotkniętych bólem chronicznym jest dodatkowo uzależniona od opioidów. Jednak ze względu na złożoną patogenezę tego zjawiska, dotychczas nie udało się opracować skutecznej terapii bólu chronicznego i uzależnienia od opioidów. Zespół profesora Erica Garlanda z University of Utah postanowił sprawdzić, czy terapia niefarmakologiczna w formie treningu uważności MORE może przynieść ulgę tym pacjentom. Wyniki jego badań zostały opisane na łamach prestiżowego czasopisma ” JAMA Internal Medicine”.

Trening uważności MORE to połączenie medytacji, terapii kognitywno-behawioralnej oraz technik zaczerpniętych z psychologii pozytywnej. Uczestnicy uczą się rozkładać doświadczenie bólu lub głodu narkotykowego na czynniki pierwsze, przyglądając się swoim uczuciom i nazywając towarzyszące im wrażenia fizyczne, np. gorąco, skurcz, czy łaskotanie. Następnie rozwijają oni zdolność obserwacji tych wrażeń oraz ich zmienności w czasie, przyjmując tym samym perspektywę widza i dystansując się od nieprzyjemnych doświadczeń. Równocześnie wykorzystują te same metody, by bardziej doceniać przyjemne chwile, wzmacniając poczucie radości i spełnienia, płynące z codziennych wydarzeń. Wreszcie uczestnicy uczą się analizować stresujących doświadczeń tak, by znaleźć ich głębszy sens i rozpoznać ukrytą w nich wartość. W ten sposób mogą czerpać wnioski z trudnych momentów a także dostrzegać, w jaki sposób ich one wzmocniły.

“Pokazujemy ludziom, jak, zamiast zapętlać się w doświadczeniu bólu bądź głodu narkotykowego, mogą zrobić krok w tył i obserwować to z perspektywy obiektywnego widza. Gdy im się to udaje, nabierają zrozumienia, że w istocie są czymś większym niż te myśli czy wrażenia. Nie definiują się już poprzez doświadczenie bólu czy głodu, a to pozwala im je opanować” – wyjaśnia Garland, autor treningu MORE.

Aby przetestować skuteczność treningu MORE w terapii bólu chronicznego i uzależnienia od opioidów, naukowcy przeprowadzili test kliniczny. Do udziału w nim zaprosili 250 dorosłych osób obu płci, dotkniętych bólem chronicznym, które od wielu lat przyjmowały mocne środki przeciwbólowe na bazie opium. Większość z nich spełniała także kryteria diagnostyczne depresji klinicznej, a u więcej niż połowy zostało stwierdzone uzależnienie od opioidów. Uczestnicy zostali losowo przypisani albo do grupy kontrolnej, która otrzymała standardowe wsparcie psychoterapeutyczne, albo do grupy testowej, która zaangażowała się w trening MORE. W obu przypadkach sesje szkoleniowe trwały dwie godziny i odbywały się raz w tygodniu przez dwa miesiące. Dodatkowo wszyscy uczestnicy codziennie wykonywali 15-minutową pracę domową, która polegała na utrwaleniu materiału przedstawionego na szkoleniu.

Aby oszacować skuteczność treningu MORE i porównać go z rezultatami stosowania klasycznego podejścia psychoterapeutycznego, naukowcy przeanalizowali szereg wskaźników. Były to m.in objawy związane z dotkliwością bólu oraz stopniem, w jakim zakłócał codzienne funkcjonowanie, częstotliwość przyjmowania leków przeciwbólowych oraz wysokość dawek, a także poziom lęku i niepokoju. Dodatkowo naukowcy rejestrowali intensywność głodu narkotykowego u badanych, korzystając w tym celu z aplikacji mobilnej. Pomiar tych zmiennych trwał aż do 9 miesięcy po zakończeniu obu interwencji, aby wiarygodnie określić ich długoterminową skuteczność. Wyniki tego badania ujawniły, że 45% uczestników, która otrzymała trening MORE, nie nadużywała już opioidów, a ponad 30% – zmniejszyła ilość przyjmowanych leków o połowę. Pacjenci z tej grupy, w porównaniu z osobami korzystającymi ze standardowej psychoterapii, miały ponad dwukrotnie większe szanse na uporanie się z problemem narkotykowym. Ponadto w ich przypadku odnotowano także klinicznie istotną poprawę objawów bólu przewlekłego oraz zmniejszenie symptomów depresji.

“Wyniki naszego badania pokazały, że trening MORE stanowi skuteczną terapię, która przynosi ulgę w bólu oraz w uzależnieniu. Wyjątkową cechą tego treningu jest fakt, że jego efekty stają się silniejsze z biegiem czasu. Prawdopodobnie dzieje się tak, ponieważ pacjenci coraz bardziej wplatają wyuczone umiejętności w swoje życie codzienne. Tym samym następuje restrukturyzacja działania układu nagrody w mózgu i przewartościowanie bodźców” – podsumowuje Garland, który jest autorem wielu książek opisujących techniki uważności.

Opracowanie skutecznej terapii dla pacjentów cierpiących z powodu bólu chronicznego i uzależnienia od opioidów jest wyjątkowo trudne, ponieważ nadużywanie tych leków wzmaga wrażliwość na ból. Wyniki tego badania klinicznego demonstrują, że 8-tygodniowy trening uważności MORE zmniejsza zarówno objawy bólowe, jak i głód narkotykowy, a jego efekty trwają nawet 9 miesięcy. To pierwsze badanie kliniczne na tak dużą skalę, którego rezultaty udowadniają skuteczność interwencji psychologicznej w leczeniu bólu przewlekłego. Zatem trening MORE może stanowić skuteczną alternatywną terapię tego zaburzenia, która dodatkowo uwalnia pacjentów od nałogu opioidowego.

Bibliografia

Garland, E. L. et al. Mindfulness-Oriented Recovery Enhancement vs Supportive Group Therapy for Co-occurring Opioid Misuse and Chronic Pain in Primary Care. JAMA Internal Medicine, 2022

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Neuropsychologiczne podłoże IBS

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Jak działają psychobiotyki?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Zaburzenia odżywiania u osób starszych

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Kawa i mózg

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Archiwum:

Wesprzyj nas, jeśli uważasz, że robimy dobrą robotę!

Nieustannie pracujemy nad tym, żeby dostępne u nas treści były jak najlepszej jakości. Nasi czytelnicy mają w pełni darmowy dostęp do ponad 300 artykułów encyklopedycznych oraz ponad 700 tekstów blogowych. Przygotowanie tych materiałów wymaga jednak od nas dużo zaangażowania oraz pracy. Dlatego też jesteśmy wdzięczni za każde wsparcie członków naszej społeczności, ponieważ to dzięki Wam możemy się rozwijać i upowszechniać rzetelne informacje.

Przekaż wsparcie dla NeuroExpert.