...

Stres i stan zapalny – zawsze razem w mózgu?

Wyniki badań naukowych pozwoliły udowodnić, że u osobników doświadczających stresu społecznego wzrasta pobudzenie receptora IL-1 w mózgu, co wiąże się z występowaniem behawioralnych objawów stresu.

W dobie pandemii nie są nam obce zarówno stres, jak i niepokój. Codziennie życie przynosi wielu z nas ogrom zmartwień i niestety nie odbija się to na naszym zdrowiu bez echa. Duży poziom stresu w znacznym stopniu przyczynia się do powstawania depresji oraz zaburzeń lękowych. Wiele z dotychczas opublikowanych opracowań naukowych łączyło stres ze stanem zapalnym w organizmie, a tym samym z wydzielaniem prozapalnych cytokin, krążących monocytów oraz z aktywacją mikrogleju w ośrodkowym układzie nerwowym. Takie zmiany wykrywane są zarówno u pacjentów z napadami paniki, jak i z zaburzeniami nastroju.

Pobudzenie osi stresowej w ludzkim organizmie, a także oddziaływanie na układ odpornościowy związane jest często z wydzielaniem interleukiny 1 (IL-1) w ośrodkowym układzie nerwowym. Działa ona na receptor IL-1R1, którego ekspresja zachodzi przede wszystkim na neuronach zakrętu zębatego hipokampa – struktury kojarzonej głównie z przetwarzaniem nowych informacji oraz ich zapamiętywaniem. Naukowcy z Florida Atlantic University oraz The Ohio State University wysnuli hipotezę głoszącą, że IL-1, działając na grupę neuronów glutaminergicznych hipokampa, wpływa na funkcje poznawcze i zaburzenia nastroju związane ze stresem. Jest to możliwe właśnie dzięki receptorowi IL-1R1.

„Do tej pory nie ustalono, czy IL-1 może bezpośrednio oddziaływać na komórki nerwowe i powodować tym samym zmiany w naszym zachowaniu” – piszą autorzy. „Naszym celem jest potwierdzenie hipotezy, że obecność IL-1 może wpływać na deficyty behawioralne spowodowane stresem.”

Naukowcy użyli transgenicznego modelu myszy, u których można selektywnie usuwać bądź przywracać ekspresję receptora IL-1R1 w konkretnych komórkach nerwowych. Genetycznie zmodyfikowane osobniki były poddawane stresowi społecznemu – umieszczano je w klatce z agresorem. Po kontakcie z agresorem myszy były umieszczane w klatce z młodszymi od siebie osobnikami. Zazwyczaj w podobnej sytuacji gryzonie narażone wcześniej na stres społeczny wyraźnie unikają kontaktu z innymi. Brak genu IL-1R1 spowodował natomiast wydłużenie czasu interakcji z młodszymi osobnikami do takiego samego poziomu, jak u myszy nie narażonych na stres. Następnie przeprowadzono test behawioralny, który miał sprawdzić funkcjonowanie pamięci u myszy pozbawionych genu IL-1R1. U tych osobników nie obserwowano zaburzeń pamięci roboczej. Tak jak oczekiwano, przywrócenie działania IL-1R1 spowodowało ponowne wystąpienie opisanych deficytów społecznych i poznawczych po zadziałaniu stresora.

Wyniki sekwencjonowania RNA pozwalają wyciągnąć wniosek, że aktywacja neuronalna indukowana stresem koresponduje ze wzmocnioną ekspresją genów związanych z procesem zapalnym. Dotyczyło to między innymi ścieżek sygnałowych prowadzących do aktywacji mikrogleju. W komórkach hipokampa pozbawionych receptora IL-1R1 zaobserwowano zmniejszenie ekspresji niektórych z tych genów. Wyniki tej pracy wyraźnie wskazują na fakt, że IL-1R1 odgrywa ważną, komórkowo-specyficzną rolę w odpowiedzi na stres. Aktywność neuronów hipokampa jest bezpośrednio związana z występowaniem stresu społecznego i może być modulowana właśnie przez opisywany receptor.

„Nie wykluczamy roli innych obszarów mózgu i typów komórek nerwowych w wywoływaniu efektów stresu. Łącząc ze sobą dane uzyskane w tej pracy i wyniki naszych poprzednich badań, uzupełniliśmy w pewnym stopniu obraz mózgu reagującego na bodziec stresowy” – wyjaśniają naukowcy. „Ze względu na to, że u osobników pozbawionych IL-1R1 ograniczone zostają deficyty poznawcze i społeczne wywołane stresem, producenci środków farmaceutycznych mogą w przyszłości uwzględniać działanie tego receptora”.
Bibliografia

DiSabato D.J. et al., Interleukin-1 receptor on hippocampal neurons drives social withdrawal and cognitive deficits after chronic social stressM. Molecular Psychiatry 2020

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Jak działają psychobiotyki?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Zaburzenia odżywiania u osób starszych

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Kawa i mózg

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Archiwum:

Wesprzyj nas, jeśli uważasz, że robimy dobrą robotę!

Nieustannie pracujemy nad tym, żeby dostępne u nas treści były jak najlepszej jakości. Nasi czytelnicy mają w pełni darmowy dostęp do ponad 300 artykułów encyklopedycznych oraz ponad 700 tekstów blogowych. Przygotowanie tych materiałów wymaga jednak od nas dużo zaangażowania oraz pracy. Dlatego też jesteśmy wdzięczni za każde wsparcie członków naszej społeczności, ponieważ to dzięki Wam możemy się rozwijać i upowszechniać rzetelne informacje.

Przekaż wsparcie dla NeuroExpert.