...

Składnik suplementów wspierających budowę mięśni może uszkadzać neurony

L-norwalina jest aminokwasem niebiałkowym często wykorzystywanym w suplementach diety przeznaczonych dla sportowców i kulturystów. Wyniki najnowszych badań wykazały, że już jej niewielkie stężenia mogą uszkadzać mitochondria i przyczyniać się do obumierania neuronów.

Aminokwasy niebiałkowe to grupa związków organicznych, które mogą pełnić istotne funkcje w organizmie człowieka. Często wpływają na syntezę neuroprzekaźników lub innych cząsteczek sygnałowych. Jednym z przedstawicieli tej grupy jest L-norwalina. Działa ona jako inhibitor arginazy, zwiększając tym samym stężenie argininy. Właściwość tę chętnie wykorzystują sportowcy, gdyż arginina działa anabolicznie i antykatabolicznie oraz stymuluje produkcję tlenku azotu, co pomaga dobrze odżywić mięśnie. Z tego względu L-norwalina często stosowana jest w suplementach diety przeznaczonych dla osób chcących rozbudować masę mięśniową.

“Niektóre aminokwasu niebiałkowe są toksyczne, ponieważ mogą naśladować aminokwasy białkowe i prowadzić do wytwarzania wadliwych białek, co jest wykorzystywane przez niektóre rośliny do zabijania żywiących się nimi zwierząt – mówi Kate Samardzic, współautor badania. – Niektóre rośliny mogą nawet wydzielać aminokwasy niebiałkowe do gleby, aby zabijać inne rośliny i uzyskać dostęp do wszystkich składników odżywczych. Walka chemiczna między roślinami jest dobrze znanym zjawiskiem. Ponieważ istnieją dowody na to, że L-norwalina ma działanie przeciwdrobnoustrojowe i chwastobójcze, zbadaliśmy jej toksyczność dla ludzkich komórek.”

Najnowsze wyniki badań naukowych wskazują na to, że L-norwalina może mieć bardzo negatywny wpływ na komórki nerwowe. Naukowcy z Sydney przeprowadzili eksperyment podczas którego inkubowano hodowlę komórek nerwiaka na pożywce zawierającej ten aminokwas. W początkowym okresie rzeczywiście obserwowano zwiększenie produkcji ATP, jednak po upływie 24 godzin już przy niskich stężeniach L-norwaliny następowały zmiany morfologiczne i funkcjonalne w obrębie mitochondriów. Znacząco większy był też odsetek obumarłych komórek.

Mechanizm neurotoksycznego działania L-norwaliny nie jest dokładnie poznany. Naukowcy przypuszczają jednak, że jego podstawą może być strukturalne podobieństwo tego związku do innych aminokwasów: L-izoleucyny, L-leucyny i L-waliny. Możliwe jest, że L-norwalina wykorzystywana jest przez komórki zamiast tych trzech cząsteczek, co uniemożliwia prawidłowy przebieg procesów fizjologicznych. Wniosek ten poparty jest faktem, iż w hodowlach prowadzonych na pożywce z podwyższonym stężeniem L-izoleucyny, L-leucyny i L-waliny toksyczne efekty L-norwaliny były mniej intensywne.

Badanie zespołu z Sydney jest pierwszym, w którym skupiono się na neurotoksycznym działaniu L-norwaliny. Otrzymane wyniki wskazują na konieczność dokładniejszego poznania efektów stosowania tego aminokwasu, często pojawiającego się w składzie suplementów diety.

Bibliografia

Samardzic K., Rodgers K.J. Cytotoxicity and mitochondrial dysfunction caused by the dietary supplement l-norvaline. Toxicology in Vitro, 2019

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Jak działają psychobiotyki?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Zaburzenia odżywiania u osób starszych

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Kawa i mózg

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Archiwum:

Wesprzyj nas, jeśli uważasz, że robimy dobrą robotę!

Nieustannie pracujemy nad tym, żeby dostępne u nas treści były jak najlepszej jakości. Nasi czytelnicy mają w pełni darmowy dostęp do ponad 300 artykułów encyklopedycznych oraz ponad 700 tekstów blogowych. Przygotowanie tych materiałów wymaga jednak od nas dużo zaangażowania oraz pracy. Dlatego też jesteśmy wdzięczni za każde wsparcie członków naszej społeczności, ponieważ to dzięki Wam możemy się rozwijać i upowszechniać rzetelne informacje.

Przekaż wsparcie dla NeuroExpert.