...

Serotonina i sen

Dotychczas zdania naukowców odnośnie roli serotoniny w cyklu snu i czuwania były podzielone. Wyniki najnowszych badań pozwalają jednak wyjaśnić paradoks związany z aktywnością neuronów serotoninergicznych podczas snu i czuwania.

Serotonina to jeden z kluczowych neuroprzekaźników, odpowiadający za wiele istotnych funkcji ośrodkowego układu nerwowego i całego organizmu. Powszechnie znana jest jej rola w utrzymywaniu dobrego nastroju i poczucia wewnętrznego komfortu, jak również jej znaczenie w zaburzeniach neuropsychologicznych, takich jak depresja.

Naukowcy z California Institute of Technology (CalTech) badali funkcję, jaką pełni serotonina w kontroli cyklu dobowego. Do tej pory bowiem badania na tym polu przyniosły sprzeczne wyniki. Jedni autorzy podawali, iż neuroprzekaźnik ten promuje sen, inni, że stan czuwania. W celu znalezienia rozstrzygających dowodów zespół z CalTech skupił się na jądrach szwu (nuclei raphes) – starej ewolucyjnie strukturze pnia mózgu zawierającej liczną populację neuronów serotoninergicznych, występującej u wielu grup zwierząt.

Początkowo analizy prowadzono z wykorzystaniem danio pręgowanego – ryby będącej popularnym modelem zwierzęcym, szczególnie w zakresie badań nad snem. Za pomocą inżynierii genetycznej zmodyfikowano te rybki w taki sposób, aby ich jądra szwu nie produkowały serotoniny, zaś w innym eksperymencie struktura ta została całkowicie usunięta. W obu przypadkach czas snu tych zwierząt był o połowę krótszy niż w grupie kontrolnej.

“Sugeruje to, że serotonina wytwarzana przez jądra szwu jest niezbędna, aby ryby mogły normalnie spać – mówi Grigorios Oikonomou, współautor badania.”

W kolejnym eksperymencie zmodyfikowano rybki w taki sposób, aby neurony w ich jądrach szwu aktywowały się pod wpływem światła. W rezultacie światło padające na te osobniki sprawiało, że zapadały one w sen. Dotyczyło to jednak tylko tych ryb, których jądra szwu były w stanie produkować serotoninę. U tych zaś, których pień mózgu nie wytwarzał tego neuroprzekaźnika, ekspozycja na światło nie miała wpływu na sen.

Następnym krokiem było przeprowadzenie podobnych badań z wykorzystaniem myszy. Podobnie jak w przypadku danio pręgowanego, także i u tych zwierząt zastosowano chirurgiczne usunięcie jąder szwu. Tak jak w poprzednich eksperymentach, po tym zabiegu myszy spały o wiele krócej niż normalnie. Stymulowanie neuronów serotoninergicznych za pomocą światła również przyniosło takie same efekty, jak w przypadku ryb, jednak występowały one tylko wówczas, gdy ekspozycja była zgodna z naturalnie występującym wzorcem aktywności tych komórek nerwowych podczas czuwania.

“Występuje tu oczywisty paradok – mówi Michael Altermatt, współautor badania. – Stymulacja neuronów powoduje uśpienie zwierząt, a jednocześnie neurony są normalnie aktywne w ciągu dnia.”
“Istnieją dwa główne czynniki kontrolujące sen – mówi Grigorios Oikonomou. – Jednym z nich jest zegar okołodobowy. Kiedy jest jasno w ciągu dnia, organizm jest przytomny, a kiedy robi się ciemno, ciało wie, że może zasnąć. Drugi czynnik nazywany jest homeostatycznym ciśnieniem snu. Kiedy budzisz się rano, wypocząłeś, więc jesteś energiczny. W miarę upływu dnia stajesz się zmęczony i śpiący, więc pojawia się presja na sen. Jeśli nie prześpisz ten nocy, ciśnienie snu jest jeszcze wyższe, a następnego dnia jesteś jeszcze bardziej zmęczony, nawet jeśli na zewnątrz jest jasno, a twój zegar okołodobowy nakazuje, abyś nie spał.”

Naukowcy przypuszczają, że aktywacja neuronów jąder szwu i uwalnianie z nich serotoniny jest sposobem na zwiększenie ciśnienia snu w obrębie mózgu. Ich odkrycia potwierdzają, że zarówno pozbawione serotoniny danio pręgowane, jak również myszy po ablacji jąder szwu wykazują obniżone ciśnienie snu.

Dotychczasowe badania dotyczące roli serotoniny i jąder szwu w procesie kontroli cyklu snu i czuwania prowadzone były na modelach zwierzęcych. Jednak podobne zależności mogą występować także w obrębie ludzkiego ośrodkowego układu nerwowego. Dalsze postępy na tym polu mogą więc przyczynić się do wyjaśnienia niektórych związanych ze snem skutków ubocznych powszechnie stosowanych leków przeciwdepresyjnych, które zwiększają poziom serotoniny w mózgu.

Bibliografia

Oikonomou G., Altermatt M., Zhang R-W., Coughlin G.M., Montz C., Gradinaru V., Prober D.A. The Serotonergic Raphe Promote Sleep in Zebrafish and Mice. Neuron 2019

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Jak działają psychobiotyki?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Zaburzenia odżywiania u osób starszych

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Kawa i mózg

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Archiwum:

Wesprzyj nas, jeśli uważasz, że robimy dobrą robotę!

Nieustannie pracujemy nad tym, żeby dostępne u nas treści były jak najlepszej jakości. Nasi czytelnicy mają w pełni darmowy dostęp do ponad 300 artykułów encyklopedycznych oraz ponad 700 tekstów blogowych. Przygotowanie tych materiałów wymaga jednak od nas dużo zaangażowania oraz pracy. Dlatego też jesteśmy wdzięczni za każde wsparcie członków naszej społeczności, ponieważ to dzięki Wam możemy się rozwijać i upowszechniać rzetelne informacje.

Przekaż wsparcie dla NeuroExpert.