Naukowcy z irlandzkich uczelni Trinity College oraz Royal College of Surgeons wykazali, że uszkodzenia naczyń krwionośnych w mózgu odgrywają kluczową rolę w powstawaniu poważnej choroby o podłożu neurologicznym – schizofrenii. Jest to przewlekła choroba, z grupy zaburzeń psychotycznych – stanów charakteryzujących się wycofaniem społecznym i nieadekwatnym postrzeganiem otaczającej rzeczywistości.
W układzie nerwowym występuje specyficzna sieć powiązanych ze sobą naczyń krwionośnych, którymi transportowane są składniki odżywcze oraz niezbędne do funkcjonowania każdej komórki nerwowej. Dzięki obecności swoistej bariery krew-mózg, do OUN nie dostają się substancje toksyczne oraz inne, które także mogłyby mieć negatywny wpływ na jego funkcjonowanie.
Jeden z naukowców, pracujących nad tym zagadnieniem, skomentował odkrycie w sposób następujący: “Wyniki naszych badań pozwoliły po raz pierwszy powiązać uszkodzenia naczyń krwionośnych ze schizofrenią. Dzięki nim możliwe jest opracowania nowoczesnych metod leczenia tej wyniszczającej choroby, które opierają się na stosowaniu leków regulujących pracę naczyń krwionośnych w ośrodkowym układzie nerwowym oraz niwelujących ich uszkodzenia.“
W przeprowadzonych badaniach wykazano również, że nieprawidłowości krążenia krwi w mózgu mogą wynikać z anomalii w kodzie genetycznym. Powodują one przerwanie ciągłości bariery krew-mózg, zwiększają ryzyko wnikania do OUN szkodliwych substancji, w efekcie czego mogą prowadzić nawet do uszkodzeń naczyń krwionośnych.
Odkrycie to jest wielką szansą dla osób cierpiących z powodu schizofrenii. Jest to bardzo poważna choroba, przy której człowiek niejako traci kontakt z rzeczywistością. Opracowanie innowacyjnych metod leczenia będzie ogromną szansą dla pacjentów i może w przyszłości pomóc im wrócić do normalnego życia.