...

Obudzić komórki macierzyste

Komórki macierzyste stanowią interesujące narzędzie, dające wiele możliwości w medycynie. Dotychczas jednak ich wykorzystanie np. w terapii chorób neurodegeneracyjnych było utrudnione z uwagi na fakt, że w dorosłym organizmie wiele z nich przechodzi w fazę uśpienia. Naukowcy z Niemiec i Luksemburga znaleźli sposób na "wybudzenie" tych komórek i usprawnienie naturalnego systemu regeneracji ośrodkowego układu nerwowego.

Dawniej naukowcy uważali, że mózg ludzki rozwija się jedynie w okresie płodowym, zaś po narodzinach następuje już jedynie obumieranie jego komórek. Stosunkowo niedawno okazało się to jednak nieprawdą, odkryto bowiem proces neurogenezy, która wciąż zachodzi nawet w bardzo zaawansowanym wieku, głównie w obrębie hipokampa. Pozwala to na zastępowanie uszkodzonych neuronów i zachowanie sprawności układu nerwowego. Naukowcy wciąż badają możliwości wykorzystania tego zjawiska w terapii różnego rodzaju schorzeń, takich jak choroba Alzheimera, choroba Parkinsona czy nawet depresja.

Jednakże w miarę starzenia się organizmu intensywność podziałów komórek macierzystych słabnie. Dzieje się tak dlatego, że część z nich przechodzi w swoistą fazę uśpienia, podczas której nie zachodzi proliferacja. Jednym z pytań, wciąż zadawanych sobie przez naukowców jest w jaki sposób nakłonić je, aby znów zaczęły być aktywne. Metody na “obudzenie” komórek macierzystych poszukuje też zespół z Centrum Biomedycyny w Luksemburgu (LCSB) na Uniwersytecie Luksemburskim i niemieckiego Centrum Badań nad Rakiem (DKFZ).

“Komórki macierzyste żyją w niszy, w której nieustannie wchodzą w interakcje z innymi komórkami i komponentami pozakomórkowymi – mówi prof. Antonio del Sol, współautor badania. – Niezwykle trudno jest modelować na komputerze taką mnogość złożonych interakcji molekularnych. Zmieniliśmy zatem perspektywę. Przestaliśmy myśleć o tym, jakie czynniki zewnętrzne wpływają na komórki macierzyste i zaczęliśmy zastanawiać się, jaki będzie stan wewnętrzny komórki macierzystej w jej precyzyjnie zdefiniowanej niszy.”

Dzięki temu nowatorskiemu podejściu udało się opracować model obliczeniowy, który pozwolił określić, jakie białka odpowiadają za konkretny stan funkcjonalny konkretnej komórki. Model ten opiera się na informacjach, które geny ulegają transmisji i w jaki sposób wpływa to na poszczególne komórki – czy pozostają one w spoczynku czy też dochodzi do jej podziału. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik biologii komórkowej, które pozwalają na profilowanie ekspresji genów w pojedynczych komórkach. Jak udało się ustalić, cząsteczką, która utrzymuje neuronowe komórki macierzyste w fazie uśpienia, jest białko nazywane sFRP5.

W ten sposób udało się zakończyć dopiero pierwszą fazę badań. Następna polegała na badaniu komórek macierzystych in vitro, aby sprawdzić, czy dezaktywacja sFRP5 istotnie będzie skutkować wyjściem ze stanu uśpienia. Kolejnym krokiem było zaś sprawdzenie tego samego iv vivo, w organizmie starych myszy. Po neutralizacji sFRP5 uśpione dotychczas komórki macierzyste zaczęły dzielić się, zaś proporcje aktywnych i nieaktywnych komórek stały się zbliżone do występujących w mózgach młodych osobników.

“Nasze wyniki stanowią ważny krok w kierunki wdrożenia terapii opartych na komórkach macierzystych, na przykład w przypadku chorób neurodegeneracyjnych – mówi prof. del Sol. – Udowodniliśmy, że dzięki modelom obliczeniowym możliwa jest identyfikacja podstawowych cech charakterystycznych dla określonego stanu komórek macierzystych. Mamy nadzieję, że otworzy to nowe możliwości medycyny regeneracyjnej.”
Bibliografia

Kalamakis G., Brüne D., Ravichandran S., Bolz J., Fan W., Ziebell F., Stiehl T., Catalá-Martinez F., Kupke J., Zhao S., Llorens-Bobadilla E., Bauer K., Limpert S., Berger B., Christen U., Schmezer P., Mallm J.P., Berninger B., Anders S., del Sol A., Marciniak-Czochra A., Martin Villalba A. Quiescence Modulates Stem Cell Maintenance and Regenerative Capacity in the Aging Brain. Cell, 2019

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Jak białka pomagają spać

Sen pojawił się na wczesnym etapie ewolucji zwierząt i pełni podobną funkcję u wielu gatunków. Zarówno jego długość, jak i jakość jest ważna dla zachowania zdrowia. Jakość snu określana jest m.in. na podstawie częstotliwości i ilości wybudzeń w ciągu nocy....

Archiwum: