Naukowcy z Indiana University School of Medicine zidentyfikowali kilka specyficznych biomarkerów krwi, które mogą pomóc w obiektywnym określeniu stopnia natężenia bólu u pacjenta. Dowiedziono, że biomarkery: MFAP3, GNG7, CNTN1, LY9, CCDC144B i GBP1 posiadają najrzetelniejsze dowody empiryczne na funkcjonalne zaangażowanie w ból, dzięki czemu można je uznawać, jako wyznaczniki jego odczuwania. Pozwala to lekarzom na zaplanowanie leczenia, które można scharakteryzować w sposób mierzalny.
“Opracowaliśmy prototyp badania krwi, który może obiektywnie pokazać lekarzom, czy dany pacjent cierpi z powodu bólu i jakie jest jego natężenie. Obiektywna miara tego uczucia jest bardzo istotna, ponieważ ból sam w sobie jest doznaniem subiektywnym. Dotychczas musieliśmy polegać jedynie na ocenie pacjenta lub wrażeniu klinicznym, jakie odniósł lekarz.” – dr Niculescu, współautor badania
Ból jest subiektywnym odczuciem z obiektywnymi źródłami. Odzwierciedla on pozorne lub faktyczne uszkodzenia organizmu. Niekiedy zły stan psychiczny pacjenta może wpływać na odczuwanie stopnia jego natężenia, zwykle znacznie go nasilając, toteż wykorzystanie biomarkerów w tej grupie chorych jest priorytetowe. Oprócz obiektywności w określeniu siły bólu, badanie na obecność określonych biomarkerów pozwala lekarzom także na ich dopasowanie do profili leków, dzięki czemu poszczególne opcje leczenia stają się mierzalne i łatwiejsze w ocenie skuteczności.
“Biomarkery są jak odciski palców, które dopasowujemy do bazy danych leków i widzimy, który związek będzie najlepszy. Odkryliśmy, że niektóre substancje, wykorzystywane od dziesięcioleci do leczenia różnych schorzeń, najlepiej łączą się właśnie z tymi biomarkerami. Udało nam się także dopasować je do istniejących leków lub naturalnych związków, które zmniejszyłyby lub całkowicie wyeliminowały potrzebę stosowania opioidów.” – dr Niculescu, współautor badania
Odkrycie to otwiera drzwi na leczenie, które pozwala na jeszcze bardziej precyzyjne uśmierzanie bólu. Dobieranie pacjentowi leków w ten indywidualny sposób pozwoli zapobiec nadmiernemu stosowaniu środków przeciwbólowych. Dodatkowo, eksperci z Indiana University School of Medicine odkryli biomarkery, które nie tylko są kompatybilne z określonymi lekami uśmierzającymi ból, ale mogą także pomóc przewidzieć, czy pacjent będzie cierpiał z powodu występowania chronicznego bólu w przyszłości.