...

Coraz bliżej poznania mechanizmu odczuwania bólu

Wieloletnie badania w celu znalezienia białka odpowiedzialnego za odczuwanie bólu mechanicznego zakończyły się sukcesem.

Już 70 lat temu naukowcy przypuszczali, że mózg może otrzymywać informacje o bodźcach dotykowych ze świata zewnętrznego za pośrednictwem specjalnych czujników. Od tego czasu odkryto, że owe czujniki mają postać kanałów jonowych i są zdolne do translacji mechanicznego nacisku na komórkę na impulsy elektryczne, które docierają do ośrodkowego układu nerwowego. Zjawisko to nosi nazwę mechanotransdukcji. Udowodniono, że ma ono zasadnicze znaczenie w procesach fizjologicznych takich jak słuch, dotyk czy propriocepcja. Jednak tożsamość czujnika odpowiedzialnego za ból mechaniczny wciąż pozostawała nieuchwytna.

Naukowcy z kanadyjskiego McGill University przez lata prowadzili badania mające na celu identyfikację tego receptora. Przeanalizowali ponad 70 białek, w tym takie, których funkcja pozostawała nieznana. Jedno z nich, nazwane TACAN (od słowa w języku farsi oznaczającego ruch), obudziło szczególne zainteresowanie.

Białko TACAN u kręgowców charakteryzuje się wysoką konserwatywnością. Jego funkcja do tej pory pozostawała nieznana. Badacze z McGill University odkryli, że może ono ulegać ekspresji w nocyceptorach, tworząc kanały jonowe. Testy przeprowadzone z wykorzystaniem modelu zwierzęcego potwierdziły przypuszczenia naukowców – zwierzęta, u których “wyłączono” białko TACAN wykazywały większą odporność na bodźce mechaniczne wywołujące ból.

“To świadczy o tym, że TACAN przyczynia się do odczuwania bólu mechanicznego – mówi prof. Reza Sharif-Naeini, współautor badania.”

Odkrycie kanadyjskich badaczy może znaleźć zastosowanie w praktyce. W schorzeniach takich jak reumatoidalne zapalenie kości i stawów lub ból neuropatyczny pacjenci mają poważny problem z codziennymi czynnościami, takimi jak chodzenie czy dotyk. Wywołują one bowiem silny ból, co prowadzi do znacznego obniżenia jakości życia. Często skutkuje to nadużywaniem leków opioidowych.

“Po zidentyfikowaniu receptora związanego z bólem mechanicznym możemy rozpocząć projektowanie nowych silnych leków przeciwbólowych, które mogą blokować jego działanie – mówi prof. Sharif-Naeini. – To odkrycie jest naprawdę ekscytujące i daje nadzieję na nowe podejście w leczeniu bólu.”
Bibliografia

Beaulieu-Laroche L., Christin M., Donoghue A., Agosti F., Yousefpour N., Petitjean H., Davidova A., Stanton C., Khan U., Dietz C., Faure E., Fatima T., MacPherson A., Mouchbahani-Constance S., Bisson D.G., Haglund L., Ouellet J.A., Stone L.S., Samson J., Smith M.-J., Ask K., Ribeiro-da-Silva A., Blunck R., Poole K., Bourinet E., Sharif-Naeini R. TACAN Is an Ion Channel Involved in Sensing Mechanical Pain. Cell 2020

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Jak białka pomagają spać

Sen pojawił się na wczesnym etapie ewolucji zwierząt i pełni podobną funkcję u wielu gatunków. Zarówno jego długość, jak i jakość jest ważna dla zachowania zdrowia. Jakość snu określana jest m.in. na podstawie częstotliwości i ilości wybudzeń w ciągu nocy....

Archiwum: