Badania zaprezentowane na Międzynarodowym Kongresie Europejskiego Towarzystwa Oddechowego w Mediolanie we Włoszech wykazały istotny związek między zanieczyszczeniem powietrza a mniejszą masą urodzeniową dzieci.
Niska masa urodzeniowa ma kluczowe znaczenie dla zdrowia niemowląt. Wiąże się ona bowiem z większą podatnością na infekcje klatki piersiowej, które mogą prowadzić do schorzeń takich jak astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) w późniejszym życiu. Zrozumienie wpływu jakości powietrza na zdrowie noworodków ma zatem ogromne znaczenie.
Badanie obejmowało 4 286 dzieci i ich matek w pięciu krajach europejskich: Danii, Norwegii, Szwecji, Islandii i Estonii. Opierało się ono na danych z badania “Zdrowie układu oddechowego w Europie Północnej” (Respiratory Health in Northern Europe – RHINE) i zostało przedstawione przez Robina Mzati Sinsamalę, badacza z Wydziału Globalnego Zdrowia Publicznego i Podstawowej Opieki Zdrowotnej na Uniwersytecie w Bergen (UiB) w Norwegii.
Co więcej, badanie podkreśla zniuansowany związek między zanieczyszczeniem powietrza, ekologicznymi środowiskami życia i wagą urodzeniową. W szczególności ujawniły one, że wyższe poziomy zanieczyszczenia powietrza, w tym zanieczyszczenia takie jak PM2.5, PM10, NO2 i BC, były związane z niższą wagą urodzeniową. Jednak obecność roślin w najbliższym otoczeniu wydawała się łagodzić negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza. Nieco wyższą wagę urodzeniową miały dzieci urodzone przez matki mieszkające w bardziej zielonych obszarach.
Sinsamala podkreślił znaczenie tych ustaleń, stwierdzając: “Czas, w którym dzieci rosną w łonie matki, ma kluczowe znaczenie dla rozwoju płuc. Wiemy, że dzieci z niższą masą urodzeniową są podatne na infekcje klatki piersiowej, co może prowadzić do późniejszych problemów, takich jak astma i POChP”. Zwrócił również uwagę, że życie bliżej natury może mieć liczne korzyści, takie jak mniejszy ruch uliczny lub lepsza jakość powietrza ze względu na obecność roślin, co ułatwia kobietom w ciąży podejmowanie aktywności fizycznej.
Badanie jest częścią szerszej inicjatywy znanej jako Life-GAP (Długość życia i międzypokoleniowe skutki wystawienia na zieleń i zanieczyszczenia powietrza ze strony układu oddechowego – Lifespan and inter-generational respiratory effects of exposures to greenness and air pollution), która ma na celu zbadanie długoterminowego wpływu zanieczyszczenia powietrza i zielonych środowisk życia na zdrowie płuc na przestrzeni pokoleń w Europie.
Profesor Arzu Yorgancioğlu, przewodnicząca Rady Rzecznictwa Europejskiego Towarzystwa Oddechowego, która nie była zaangażowana w badanie, podkreśliła potrzebę wspólnych wysiłków w celu przeciwdziałania zanieczyszczeniu powietrza i jego wpływowi na zdrowie publiczne. Zauważyła, że podczas gdy jednostki mogą mieć trudności z samodzielnym zmniejszeniem narażenia na zanieczyszczenie powietrza lub promowaniem bardziej ekologicznych środowisk życia, społeczność medyczna ma do odegrania istotną rolę w promowaniu polityki rządowej, która obniża poziomy zanieczyszczenia i promuje tereny zielone, ostatecznie chroniąc zdrowie dzieci i przyszłych pokoleń.