...

Połówka nie gorsza niż całość

Wyniki neuroobrazowania przeprowadzonego u osób po hemisferektomii wykazały, że sieć połączeń neuronowych w ich mózgach jest zorganizowania podobnie jak u osób z obiema półkulami.

Hemisferektomia jest zabiegiem neurochirurgicznym, podczas którego jedna z półkul mózgu zostaje odłączona lub całkowicie usunięta. Procedurę tę stosuje się niezwykle rzadko w leczeniu ciężkich zaburzeń padaczkowych, kiedy leczenie farmakologiczne lub mniej inwazyjne operacje nie są w stanie przynieść poprawy. Poddawane są jej niemal wyłącznie małe dzieci, których mózgi wykazują większa neuroplastyczność niż u dorosłych, co sprzyja przyjęciu przez drugą półkulę funkcji tej usuniętej.

Naukowcy z ośrodków badawczych w Stanach Zjednoczonych i Singapurze przeprowadzili neuroobrazowanie za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego u sześciu obecnie dorosłych osób, które jako dzieci (w wieku od 3 miesięcy do 11 lat) przeszły zabieg hemisferektomii w celu zmniejszenia napadów padaczkowych, a także u sześciu osób z nienaruszonym mózgiem stanowiących próbę kontrolną. Wszyscy otrzymali polecenie, aby podczas przebywania w urządzeniu do rezonansu zrelaksowali się, lecz postarali się nie zasnąć. Naukowcy chcieli bowiem zaobserwować spontaniczną aktywność ich mózgów w spoczynku.

“Badani przez nas ludzie po hemisferektomii funkcjonowali wyjątkowo dobrze – mówi Dorit Kliemann, współautor badania. – Ich umiejętności językowe są nienaruszone. Kiedy umieszczaliśmy ich w skanerze, przeprowadziliśmy krótką rozmowę, podobnie jak z setkami innych osób, które były badane wcześniej. Gdy spotyka się ich po raz pierwszy, prawie można zapomnieć o ich stanie. Kiedy siedzę przed komputerem i widzę to obrazy MRI przedstawiające tylko połowę mózgu, nadal dziwię się, że obrazy te pochodzą od tej samej istoty ludzkiej, którą właśnie widziałam rozmawiającą i spacerującą, i która postanowiła poświęcić swój czas na udział w badaniu.”

Badacze skupili się szczególnie na aktywności tych obszarów mózgu, które kontrolują funkcje takie jak poruszanie się, emocje i zdolności poznawcze. Otrzymane dane porównali z tymi zebranymi w Caltech Brain Imaging Center, zawierająca ok 1500 skanów typowych mózgów. Przypuszczali, że u osób z jedną półkulą mózgu sieć połączeń między neuronami będzie słabsza w porównaniu z grupą kontrolną, ponieważ wiele z tych szlaków obejmuje obie półkule i zapewnia łączność między nimi. Tymczasem sieć połączeń była zaskakująco normalna, a niektóre z jej części były nawet silniejsze niż w grupie kontrolnej. Szeroki przedział wieku, w jakim uczestników badania poddano hemisferektomii pozwolił naukowcom zdobyć pewien pogląd na to, w jaki sposób następuje regeneracja po utracie znacznej części mózgu.

Autorzy zamierzają prowadzić dalsze badania w tym kierunku, aby lepiej zrozumieć procesy leżące u podstaw rozwoju mózgu, jego organizacji i funkcjonowania, szczególnie u osób, u których narząd ten uległ uszkodzeniu.

“Choć niezwykłe jest to, że istnieją osoby, które żyją z połową mózgu, czasami bardzo małe uszkodzenie, takie jak udar, uraz w wyniku wypadku rowerowego czy też guz może prowadzić do druzgocących następstw – mów Dorit Kliemann. – Staramy się zrozumieć zasady reorganizacji mózgu, które mogą prowadzić do kompensacji braków. Być może praca ta dostarczy informacji na temat ukierunkowanych strategii interwencyjnych i różnych scenariuszach wyników, dzięki czemu uda się pomóc większej liczbie osób z urazami mózgu.”
Bibliografia

Kiemann D., Adolphs R., Tyszka J.M., Eischl B., Yeo B.T.T., Nair R., Dubopis J., Paul L.K. Intrinsic Functional Connectivity of the Brain in Adults with a Single Cerebral Hemisphere. Cell Reports 2019

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Hirudoterapia – sposób na migenę?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Archiwum: