Ponieważ wciąż nie istnieje metoda na przyczynowe leczenie choroby Alzheimera, wczesne wykrywanie tego schorzenia jest niezwykle ważne. Leczenie objawowe jest bowiem najskuteczniejsze w przypadkach, gdy zmiany neurodegeneracyjne nie są jeszcze zbyt rozległe. Dlatego też naukowcy starają się odkrywać wciąż nowe metody jego diagnostyki.
Zespół z Northwestern University w Stanach Zjednoczonych postanowił wykorzystać fakt, że choroba Alzheimera wiąże się z upośledzeniem przepływu krwi i zmniejszeniem gęstości naczyń włosowatych w siatkówce. Nie było jednak jasne, na którym etapie choroby zmiany te są wykrywalne, a także czy występują również w innych formach otępienia.
Przeprowadzono więc badanie w udziałem kilkunastu ochotników z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi oraz kilkunastu zdrowych. Przeprowadzono u nich obrazowanie naczyń włosowatych siatkówki. Wykorzystano w tym celu metodę angiografii OCT – bezinwazyjne badanie pozwalające na ocenę tych naczyń krwionośnych bez podawania dożylnego kontrastu. Analiza otrzymanych danych pozwoliła stwierdzić, że u osób z zaburzeniami poznawczymi przepływ krwi w naczyniach włosowatych różnił się w stosunku do osób zdrowych. Zaobserwowano też silną korelację między wynikami testów sprawdzających zdolności kognitywne a stopniem zmian w wynikach angio-OCT.
Następnym krokiem będzie poszukiwanie korelacji między wynikami angiografii a innymi, w tym bardziej inwazyjnymi, typami biomarkerów choroby Alzheimera.
“Najlepiej byłoby, gdyby wyniki badania siatkówki były dobrze skorelowane z innymi biomarkerami mózgu – mówi dr Amani Fawzi, współautor badania. – Badania długoterminowe również są istotne, aby sprawdzić czy zmiany w obrębie naczyń włosowatych siatkówki stają się bardziej dramatyczne u osób, u których dochodzi do postępu otępienia i rozwinięcia się choroby Alzheimera.”
Gdyby udało się znaleźć wystarczająco silne powiązanie wyników angio-OCT z innymi metodami wykrywania choroby Alzheimera, udałoby się zyskać nowe narzędzie diagnostyczne. Niewątpliwą zaletą angio-OCT jest nieinwazyjność i łatwość wykonania.