...

Metabolit kofeiny na krótkowzroczność?

Wyniki badań świadczą o tym, że jeden z metabolitów kofeiny może redukować rozwój krótkowzroczności u dzieci.

Krótkowzroczność to jedna z najczęstszych wad wzroku. Jej istotą jest zwykle wydłużenie gałki ocznej wzdłuż jej osi przód-tył. Z tego powodu układ optyczny oka nieprawidłowo skupia promienie świetlne. Powinien skupiać je na siatkówce, a ogniskuje je przed nią. W efekcie osoby obarczone tą wadą widzą prawidłowo przedmioty znajdujące się blisko, a te znajdujące się dalej stają się niewyraźne.

Krótkowzroczność pojawia się najczęściej między 6 a 7 rokiem życia i postępuje do wieku 16-20 lat. Obecnie można ją korygować za pomocą okularów czy soczewek kontaktowych, jednak nie są dostępne metody, które hamowały by w pełni rozwój tej wady. Naukowcy starają się odnaleźć sposób na zatrzymanie rozwoju krótkowzroczności, ponieważ związana jest ona m.in. z pojawianiem się zmian zwyrodnieniowych na siatkówce i jej osłabieniem. To z kolei może prowadzić do rożnych komplikacji, takich jak odklejenie się siatkówki czy pojawienia się jaskry.

Uwagę naukowców w kontekście leczenia krótkowzroczności przyciągnął jeden ze związków powstający w organizmie podczas metabolizowania kofeiny. Jest to 7-metyloksantyna (7-MX, ang. 7-methylxanthine). Wyniki doświadczeń przeprowadzonych na zwierzętach potwierdziły nietoksyczność tego związku i bezpieczeństwo jego podawania. W 2009 r. w Danii przeprowadzono pilotażowe badanie kliniczne, podczas którego dzieciom w wieku 8-13 lat raz dziennie podawano 7-MX. Podczas pierwszego roku stosowania 7-XM ograniczył postęp krótkowzroczności i wydłużanie gałki ocznej u osób go stosujących w porównaniu do kontroli otrzymującej placebo. Jednak do tej pory nie przeprowadzono żadnego badania, które oceniałoby długotrwały efekt działania 7-MX. Tym tematem ponownie postanowili zająć się naukowcy z Danii.

W badaniu wzięło udział 711 dzieci w wieku od 7 do 15 lat leczonych w jednej z klinik w Danii w latach 2000-2021. Uczestnikom podawano 7-XM w postaci tabletek zawierających 400 mg tego związku. To, ile tabletek dziennie przyjmowało każde dziecko zależało od tego, w którym roku kalendarzowym rozpoczynało swój udział w doświadczeniu. Uczestnicy przyjmowali 7-XM średnio przez 3 i poł roku, przy czym okres przyjmowania tego związków mieścił się w przedziale około 11 miesięcy do 9 lat. W trakcie trwania eksperymentu dzieciom regularnie wykonywano badanie wzroku.

Stosowanie 7-XM poskutkowało znacznym ograniczeniem postępowania krótkowzroczności oraz wydłużania się gałki ocznej. Naukowcy wykonali jeszcze dodatkową analizę matematyczną zebranych danych. Wykazała ona, że regularne przyjmowanie 1000 mg 7-XM przez dziecko w wieku około 11 lat zredukowałoby prawie dwukrotnie postępowanie krótkowzroczności w przeciągu 6 lat w porównaniu do osoby, która by takiego związku nie przyjmowała. Wydłużanie gałki ocznej spadłoby natomiast z 1,01 mm do 0,84 mm.

Autorzy pracy zdają sobie sprawę z ograniczeń swojego badania. Skuteczność 7-XM powinna być jeszcze potwierdzona przez randomizowane badanie kliniczne, w którym osoby losowo byłyby przydzielane do grupy eksperymentalnej i kontrolnej, a okres przyjmowania 7-XM i jego dawka byłyby takie sam dla wszystkich uczestników. Naukowcy wierzą jednak, że opisywany związek stanie się cennym wsparciem dla osób cierpiących na krótkowzroczność.

Bibliografia

Trier K. et al. Oral administration of caffeine metabolite 7-methylxanthine is associated with slowed myopia progression in Danish children. British Journal of Ophthalmology, 2022

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Jak działają psychobiotyki?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Zaburzenia odżywiania u osób starszych

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Kawa i mózg

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Archiwum:

Wesprzyj nas, jeśli uważasz, że robimy dobrą robotę!

Nieustannie pracujemy nad tym, żeby dostępne u nas treści były jak najlepszej jakości. Nasi czytelnicy mają w pełni darmowy dostęp do ponad 300 artykułów encyklopedycznych oraz ponad 700 tekstów blogowych. Przygotowanie tych materiałów wymaga jednak od nas dużo zaangażowania oraz pracy. Dlatego też jesteśmy wdzięczni za każde wsparcie członków naszej społeczności, ponieważ to dzięki Wam możemy się rozwijać i upowszechniać rzetelne informacje.

Przekaż wsparcie dla NeuroExpert.