Medytacja transcendentalna to technika medytacyjna zapoczątkowana w latach 60 XX wieku przez Maharishiego Mahesha Yogiego. Opiera się na krótkich sanskryckich mantrach wielokrotnie powtarzanych w myślach. Są one indywidualnie dobierane dla każdej osoby rozpoczynającej medytację z uwzględnieniem jej cech charakteru i stylu życia. Dokonuje tego mistrz, który także udziela początkującemu instrukcje i nadzoruje jego trzy pierwsze sesje medytacyjne. Następnie uczeń może rozpocząć samodzielną medytację, w dwóch dwudziestominutowych sesjach dziennie. Zwolennicy tej metody utrzymują, że pomaga ona w skupianiu uwagi, umożliwia głęboką relaksację oraz pozwala dotrzeć do głębszych poziomów świadomości.
Naukowcy z IMT School for Advanced Studies Lucca we Włoszech, we współpracy z innymi ośrodkami badawczymi, sprawdzili, w jaki sposób medytacja transcendentalna wpływa na pracę mózgu. W tym celu przeprowadzili eksperyment z udziałem grupy 34 zdrowych ochotników. 19 z nich rozpoczęło praktykę medytacyjną – dwie sesje dziennie, po 20 minut każda. Pozostałych 15 stanowiło grupę kontrolną, która nie zmieniała swojej codziennej rutyny.
Przed rozpoczęciem treningu medytacyjnego wszyscy uczestnicy wypełnili kwestionariusze psychometryczne dotyczące poziomu lęku i stresu. Zostali również poddani badaniu za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) w celu zbadania aktywności mózgu w spoczynku oraz zmian w połączeniach funkcjonalnych między różnymi obszarami. Te same testy wykonano po upływie 3 miesięcy, pod koniec badania. Analiza danych wykazała, że poziom stresu i lęku odczuwanego przez osoby medytujące był znacznie mniejszy w porównaniu do grupy kontrolnej.