...

Korzystny efekt uboczny

Naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu w Aberdeen wykazali, że lek który potencjalnie ma być stosowany w leczeniu raka piersi oraz cukrzycy wykazuje korzystne działanie uboczne, którym jest rozpuszczanie tłuszczu zalegającego w tętnicach. Środek ten więc oprócz efektu terapeutycznego w przypadku wymienionych schorzeń, ogranicza także ryzyko zawału serca oraz udaru.

Efekt uboczny działania leku jest zazwyczaj zjawiskiem niekorzystnym i postrzeganym przez większość jako pewna niedogodność. Podczas przyjmowania takiego środka często dochodzi bowiem do rozwoju innej dolegliwości. Wyniki najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z brytyjskiego Uniwersytetu w Aberdeen sugerują, że pewna substancja lecznicza może wykazywać także korzystne działanie uboczne. Chodzi o związek z grupy aminosteroli, który pierwotnie został wyizolowany z gatunku ryby chrzęstnoszkieletowej – kolenia pospolitego (łac. Squalus acanthias). Syntetycznie został on opracowany z myślą o terapii raka piersi oraz cukrzycy. Jego nazwa to Trodusquemine bądź MSI-1436. Podczas testowania skuteczności leku okazało się, że może on być również wykorzystywany w profilaktyce miażdżycy tętnic.

Miażdżyca to poważna, przewlekła choroba o charakterze zwyrodnieniowym. W schorzeniu tym dochodzi do nadmiernego gromadzenia się cholesterolu oraz innych tłuszczy i odkładania na wewnętrznej ścianie tętnic. W efekcie dochodzi do sytuacji, w której światło tych naczyń krwionośnych zmniejsza się, a gdy jest bardzo wąskie, niemożliwe jest transportowanie nimi krwi. Rezultatem tego zablokowania jest niedotlenienie ważnych narządów i może dojść do zawału serca bądź udaru.

Pomocny w tym przypadku może być innowacyjny lek, który opracowano w celu terapii raka piersi oraz cukrzycy. Okazało się, że jego efektem ubocznym jest rozpuszczanie zalegającego w ścianach tętnic tłuszczu. W badaniach prowadzonych przez grupę badawczą na modelach zwierzęcych odnotowano, że już jednorazowa dawka terapeutyczna MSI-1436 może bardzo skutecznie powstrzymać rozwój miażdżycy. Wykazano bowiem, że lek ten działa jako inhibitor enzymu PTP1B, którego aktywność jest znacznie zwiększona u osób zmagających się z cukrzycą czy otyłością. Enzym ten jest również czynnikiem nasilającym namnażanie się komórek nowotworowych. Jego wzmożona działalność jest więc charakterystyczna w przypadku, gdy w organizmie występuje przewlekły stan zapalny. W próbach klinicznych udowodniono również, że Trodusquemine stymuluje aktywność białka AMPK odpowiedzialnego za redukcję procesów zapalnych.

Badania w tym zakresie zostały sfinansowane ze środków British Heart Fundation. Dyrektor tej instytucji, Profesor Jeremy Pearson skomentował otrzymane wyniki w sposób następujący: “Trodusquemine jest dopiero w fazie początkowych badań klinicznych. Jednakże już teraz widać wyraźny potencjał tego środka w leczeniu nie tylko cukrzycy oraz raka piersi, ale także w przeciwdziałaniu miażdżycy. Jeżeli okaże się on równie skuteczny u ludzi, jak u myszy, to najprawdopodobniej będzie on znacznie cenniejszy niż pierwotnie przypuszczano.”

Widać więc, że efekty uboczne działania leku nie zawsze muszą być negatywne. Odkrycie środka, który z jednej strony będzie przeciwdziałał cukrzycy czy chorobie nowotworowej, a z drugiej towarzyszącej tym schorzeniom miażdżycy jest bardzo przełomowe. Jego wykorzystanie w terapii może znacząco zwiększyć jej skuteczność, a także ograniczyć ryzyko zawału czy udaru.

Bibliografia
  1. Thompson, D., Morrice, N., Grant, L., Le Sommer, S., Lees, EK., Mody, N., Wilson, HM. & Delibegovic, M., Pharmacological inhibition of protein tyrosine phosphatase 1B (PTP1B) protects against atherosclerotic plaque formation in the LDLR-/- mouse model of atherosclerosis. Clinical Science, 2017
  2. Libby P. Inflammation in atherosclerosis. Arterioscler. Thromb. Vasc. Biol, 2012
Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Jak działają psychobiotyki?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Zaburzenia odżywiania u osób starszych

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Kawa i mózg

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Archiwum:

Wesprzyj nas, jeśli uważasz, że robimy dobrą robotę!

Nieustannie pracujemy nad tym, żeby dostępne u nas treści były jak najlepszej jakości. Nasi czytelnicy mają w pełni darmowy dostęp do ponad 300 artykułów encyklopedycznych oraz ponad 700 tekstów blogowych. Przygotowanie tych materiałów wymaga jednak od nas dużo zaangażowania oraz pracy. Dlatego też jesteśmy wdzięczni za każde wsparcie członków naszej społeczności, ponieważ to dzięki Wam możemy się rozwijać i upowszechniać rzetelne informacje.

Przekaż wsparcie dla NeuroExpert.