...

Korzystny efekt uboczny

Naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu w Aberdeen wykazali, że lek który potencjalnie ma być stosowany w leczeniu raka piersi oraz cukrzycy wykazuje korzystne działanie uboczne, którym jest rozpuszczanie tłuszczu zalegającego w tętnicach. Środek ten więc oprócz efektu terapeutycznego w przypadku wymienionych schorzeń, ogranicza także ryzyko zawału serca oraz udaru.

Efekt uboczny działania leku jest zazwyczaj zjawiskiem niekorzystnym i postrzeganym przez większość jako pewna niedogodność. Podczas przyjmowania takiego środka często dochodzi bowiem do rozwoju innej dolegliwości. Wyniki najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z brytyjskiego Uniwersytetu w Aberdeen sugerują, że pewna substancja lecznicza może wykazywać także korzystne działanie uboczne. Chodzi o związek z grupy aminosteroli, który pierwotnie został wyizolowany z gatunku ryby chrzęstnoszkieletowej – kolenia pospolitego (łac. Squalus acanthias). Syntetycznie został on opracowany z myślą o terapii raka piersi oraz cukrzycy. Jego nazwa to Trodusquemine bądź MSI-1436. Podczas testowania skuteczności leku okazało się, że może on być również wykorzystywany w profilaktyce miażdżycy tętnic.

Miażdżyca to poważna, przewlekła choroba o charakterze zwyrodnieniowym. W schorzeniu tym dochodzi do nadmiernego gromadzenia się cholesterolu oraz innych tłuszczy i odkładania na wewnętrznej ścianie tętnic. W efekcie dochodzi do sytuacji, w której światło tych naczyń krwionośnych zmniejsza się, a gdy jest bardzo wąskie, niemożliwe jest transportowanie nimi krwi. Rezultatem tego zablokowania jest niedotlenienie ważnych narządów i może dojść do zawału serca bądź udaru.

Pomocny w tym przypadku może być innowacyjny lek, który opracowano w celu terapii raka piersi oraz cukrzycy. Okazało się, że jego efektem ubocznym jest rozpuszczanie zalegającego w ścianach tętnic tłuszczu. W badaniach prowadzonych przez grupę badawczą na modelach zwierzęcych odnotowano, że już jednorazowa dawka terapeutyczna MSI-1436 może bardzo skutecznie powstrzymać rozwój miażdżycy. Wykazano bowiem, że lek ten działa jako inhibitor enzymu PTP1B, którego aktywność jest znacznie zwiększona u osób zmagających się z cukrzycą czy otyłością. Enzym ten jest również czynnikiem nasilającym namnażanie się komórek nowotworowych. Jego wzmożona działalność jest więc charakterystyczna w przypadku, gdy w organizmie występuje przewlekły stan zapalny. W próbach klinicznych udowodniono również, że Trodusquemine stymuluje aktywność białka AMPK odpowiedzialnego za redukcję procesów zapalnych.

Badania w tym zakresie zostały sfinansowane ze środków British Heart Fundation. Dyrektor tej instytucji, Profesor Jeremy Pearson skomentował otrzymane wyniki w sposób następujący: “Trodusquemine jest dopiero w fazie początkowych badań klinicznych. Jednakże już teraz widać wyraźny potencjał tego środka w leczeniu nie tylko cukrzycy oraz raka piersi, ale także w przeciwdziałaniu miażdżycy. Jeżeli okaże się on równie skuteczny u ludzi, jak u myszy, to najprawdopodobniej będzie on znacznie cenniejszy niż pierwotnie przypuszczano.”

Widać więc, że efekty uboczne działania leku nie zawsze muszą być negatywne. Odkrycie środka, który z jednej strony będzie przeciwdziałał cukrzycy czy chorobie nowotworowej, a z drugiej towarzyszącej tym schorzeniom miażdżycy jest bardzo przełomowe. Jego wykorzystanie w terapii może znacząco zwiększyć jej skuteczność, a także ograniczyć ryzyko zawału czy udaru.

Bibliografia

  1. Thompson, D., Morrice, N., Grant, L., Le Sommer, S., Lees, EK., Mody, N., Wilson, HM. & Delibegovic, M., Pharmacological inhibition of protein tyrosine phosphatase 1B (PTP1B) protects against atherosclerotic plaque formation in the LDLR-/- mouse model of atherosclerosis. Clinical Science, 2017
  2. Libby P. Inflammation in atherosclerosis. Arterioscler. Thromb. Vasc. Biol, 2012

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Jak białka pomagają spać

Sen pojawił się na wczesnym etapie ewolucji zwierząt i pełni podobną funkcję u wielu gatunków. Zarówno jego długość, jak i jakość jest ważna dla zachowania zdrowia. Jakość snu określana jest m.in. na podstawie częstotliwości i ilości wybudzeń w ciągu nocy....

Archiwum: