Wraz z upływem lat zdolności organizmu do regeneracji słabną. Jest to widoczne również w mózgu, którego plastyczność funkcjonalna zmniejsza się podczas procesu starzenia. Powoduje to zaburzenia w kontekstowym uczeniu się, pamięci epizodycznej i nawigacji allocentrycznej. Wiadomo, że nauka nawigacji po nowym otoczeniu różni się w zależności od wieku. Młody mózg jest w stanie sprawnie zbudować i zapamiętać mapę poznawczą środowiska, w którym się znalazł, aby na jej podstawie odnaleźć drogę. Starszy mózg nie jest w stanie szybko stworzyć takiej mapy, dlatego też stosuje alternatywną strategię – uczy się ustalonej serii ruchów i zmian kierunku i na tej podstawie może zapamiętać drogę do konkretnego miejsca. Sprawdza się to w znanym środowisku, jednak tylko stworzenie mapy poznawczej może pozwolić na łatwe poruszanie się po zupełnie nowym otoczeniu.
Naukowcy z niemieckich ośrodków naukowych postanowili sprawdzić czy zwiększenie liczby neuronów w mózgu mogłoby skutecznie zapobiec spadkowi wydajności nawigacji. W tym celu za pomocą metod inżynierii genetycznej wywołali u 16-miesięcznych myszy nadekspresję regulatorów cyklu komórkowego Cdk4 / cykliny D1. Dzięki temu udało się nasilić proces neurogenezy, co zrekompensowało zachodzące na tym polu zmiany związane z wiekiem.
Zwierzęta z większą liczbą komórek macierzystych i dojrzałych neuronów odzyskały zdolność do tworzenia i zapamiętywania mapy poznawczej nowego środowiska. Jeszcze lepszy efekt uzyskano, gdy podobnej stymulacji poddano myszy w młodym wieku. Upośledzenie funkcji poznawczych było bowiem u nich znacznie opóźnione, a pamięć funkcjonowała znacznie lepiej przez cały okres ich życia.